Die Mitte der Welt

Okładka książki Die Mitte der Welt Andreas Steinhöfel
Okładka książki Die Mitte der Welt
Andreas Steinhöfel Wydawnictwo: Süddeutsche Zeitung Ekranizacje: Środek świata (2016) Seria: Süddeutsche Zeitung Junge Bibliothek literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekranizacje:
Środek świata (2016)

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Środek świata.... Autor na koniec przedstawił trzy jego warianty. Ja znalazłem swój - czwarty... Cudowna lektura, ukazująca tak wiele, a opowiadająca odwrotnie nieproporcjonalnie tak mało. Czemu ma ona tylko niecałe 400 stron? Tak długiego prologu jeszcze nie czytałem. Będzie to jedna z nielicznych książek do której na pewno wrócę. Polecam przeczytać ją pod koniec lata, jak zrobiłem to ja. Tony przemyśleń, nostalgii, kolorów, zapachów i mniej lub bardziej podobnych sytuacji. Odkrywanie miłości i to nie tylko tej romantycznej. Książka dla młodzieży, ale według mnie do polecenia w każdym wieku. Po prostu człowiek odbierze ją wtedy inaczej. Sam się teraz zastanawiam czy nie zgubiłem żadnego klucza do zamkniętego przeze mnie niegdyś pokoju emocji lub sytuacji. Mam nadzieję, że nie, bo chcę czuć i chcę żyć, nawet jeżeli się tego boję lub nawet za cenę przepłakanych nocy... Na pewno odważę się użyć zapomnianego klucza!

Opowieść o dorastaniu i przeciwnościach losu, których w książce jest na pęczki. Nikt nie mówił, że życie usłane jest różami. Przekonują się o tym bohaterowie, z których każdy z osobna jest ciekawym studium przypadku do analizy.

To książka bezwzględnie warta uwagi. Trudno mi wprawdzie powielać zachwyt nad nią, który znalazłem w tak wielu recenzjach, ale nie mogę nie oddać jej pewnej magii. Całkiem mocno nakreślone postaci, charakterystyczna konstrukcja w kwestii prowadzenia fabuły, wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, kilka "dziwnych" fragmentów, specyficzny klimat - to chyba najważniejsze cechy charakteryzujące tę książkę...

Całkiem możliwe, że ta opinia nie jest do końca rzetelna z uwagi na fakt, że była to pierwsza ksiażka, którą przeczyatłem po pięciu latach przerwy, podczas której wszystkie pozycje, które miałem okazję przeczytać dotyczyły probabilistyki albo matematyki finansowej (ach te studia...),stąd też być może brakowało mi odpowieniej wrażliwości, którą mam nadzieję wyrobić sobie (albo - powinienem raczej powiedzieć - przywrocić do życia) po tak długiej przerwie, czytając kolejne pozycje. Z chęcią powrócę do niej jeszcze kiedyś i wówczas być może zaktualizuje tę opinię.

[SPOILER ALERT - SORT OF...]
Niebywale zaskoczyła mnie ta część książki, która nastąpiła już po zakończeniu linii fabularnej - kilka stron tekstu bezpośrednio od autora do czytelnika, w której on sam dzieli się swoimi przemyśleniami na temat swojej książki, zdradza co nieco zza kulis jej powstawania, wyjaśnia symbolikę niektórych nazw... Wszystko to sprawia, że spogląda się na książkę zupełnie inaczej, a z autorem natychmiast czuje nieporównywalną z niczym więź... Uważam ten zabieg za niebywale udany!

Jak dla mnie Bildungsroman. Film, który nakręcono po latach, to już lekka nuda.

Jak dla mnie Bildungsroman. Film, który nakręcono po latach, to już lekka nuda.

Ciekawe kiedy książka o takiej tematyce będzie w naszym kraju szkolną lekturą,tak jak ta jest w Niemczech?
Informacja:w najbliższą sobotę 10.02 o godz 20.30 na kanale Cinemax 2 będzie można obejrzeć filmową adaptację tej książki.Młodsze pokolenie poinformuję,że w roli Phila -świetny Louis Hoffman-odtwórca roli Jonasa w serialu Dark.

Ta książka mogłaby nie mieć zakończenia. Przepięknie napisana, z bardzo wyrazistymi postaciami. Polecam.

Niby to książka dla młodzieży, ale także dorosłego czytelnika potrafi "wkręcić". W Niemczech jest to lektura szkolna, więc polecam do przeczytania wszystkim Bardzo Ważnym Osobom, które każą naszym dzieciom czytać "Chłopów"!

Ta książka dla mnie jest absolutnie niezwykła. Kiedy dostałam ją od przyjaciela pomyślałam, że to kolejna taka sobie lekturka. O dziwo, przeczytałam tą książkę już dwa razy i na pewno jeszcze do niej wrócę.
Na pozór zwykła lekka książka ale tak naprawdę niesie w sobie piękne przesłania i skłania do refleksji. To nie jest tylko opowieść o zwariowanej rodzinie, a jest to opowieść o dokonywaniu kluczowych wyborów w swoim życiu, byciu w zgodzie ze sobą bez względu na konsekwencje.
Kiedy dostałam tą książkę usłyszałam, że sięga się po nią zawsze kiedy szuka się odpowiedzi i o dziwo zawsze się ją tam znajduje.

fajna książka, do szybkiego przecztania. i porusza dość trudne tematy w fajny sposób.

"Środek świata" nazwałbym książką "na ratunek". Zaglądam do niej za kazdym razem, gdy szukam odpowiedzi na nurtujące mnie problemy i o dziwo! zawsze je tam znajduję.
Przyznam szczerze - najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem. Tym większe odkrycie, że wpadłem na nią całkowicie przypadkiem - w Taniej Książce.
Z pewnością nie jest to pozycja, którą przeczytasz raz i odłożysz ją na półkę. Osobiście przewertowałem ją już od deski do deski pięć razy - za każdym kolejnym razem znajdując kompletnie różne rzeczy i dochodząc do całkowicie odmiennych przemyśleń.
Gdybym tylko mógł - wprowadziłbym ustawę nakazującą posiadania egzemplarza tej książki w każdym domu i przeczytania go minimum raz!

Z pewnością nie jest to pozycja, którą przeczytasz raz i...

• LGBT
  • Poszukuję