Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Anihu
Ag2S

Wiarygodny i kultowy już portret współczesnych Izraelczyków w nowej odsłonie graficznej Przemka Dębowskiego! Dziewczyna opala się nago na trawie; kot wpada pod motocykl; agent nieruchomości pokazuje mieszkania samotnej kobiecie; mała dziewczynka pragnie mieć błyszczące oczy; telewizor obserwuje kochającą się parę. Siłę opowiadań Kereta – izraelskiego mistrza krótkiej formy – stanowi prostota,...

Dziewczyna opala się nago na trawie; kot wpada pod motocykl; agent nieruchomości pokazuje mieszkania samotnej kobiecie; mała dziewczynka pragnie mieć błyszczące oczy; telewizor obserwuje kochającą się parę. Siłę opowiadań Kereta – izraelskiego mistrza krótkiej formy – stanowi prostota, autentyzm i bezpretensjonalność. Autor umieszcza bohaterów w zwyczajnych, często banalnych sytuacjach, pozwalając im mówić w naturalny, nieraz wulgarny sposób. Groteska przeplata się tu z głębokim smutkiem.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Medellin | 2017-09-05
Przeczytana: 04 września 2017

Keret urzekł mnie niezwykle ciekawym spojrzeniem na świat. W swoich, na ogół bardzo krótkich opowiadaniach potrafi zawrzeć tyle treści, świetnie przykuwa uwagę i znakomicie puentuje. Nieważne czy opowiadanie jest realistyczne, czy oderwane od ziemi, zawsze intryguje.

W zbiorze "8% z niczego" już pierwsze opowiadanie "Tłuścioszek" jest niesamowicie zaskakujące w swojej nierealności. Z kolei drugie "Strzelają do Tuwii" jest aż za bardzo realne, naturalistyczne i okrutne w opisie ojca nieliczącego się z uczuciami syna.

Na plus zaliczam także język, dość dosadny i "niegrzeczny", bo niestroniący od wulgaryzmów. Czyta się te opowiadania naprawdę lekko. Na pewno duża w tym zasługa tłumaczki, bo zdołała uchwycić specyficzne poczucie humoru autora.

Kaliber48 | 2014-08-25

Mój! Mój! Mój! Po tysiąckroć mój! Mistrzostwo świata krótkiej formy. Rozpędzasz się, a tu bum! i już koniec opowiadania miniaturki - z pointą - jak zwykle u Kereta, zaskakującą. Mistrzostwo świata zadziwień i niespodzianek. Mamy tu i dowcip, i wesołość, i smutek, i gorycz, i, i, i... wszystko! I jak napisał celnie jednym zdaniem czytelnik gumienny: "orzeźwiający literacki łyk świeżego powietrza, nawet jeśli jego zapach jest inny niż to, do czego przywykłem." Dokładnie tak! Polecam Kereta! Polecam także oglądanie Domu Kereta, najwęższego domu na świecie (chyba), mieszczącego się w Warszawie przy skrzyżowaniu ulic Chłodnej 22 i Żelaznej 74, a którego rzeczony Autor był pierwszym mieszkańcem. Zainteresowanym podaję linki: http://domkereta.pl/; http://domkereta.pl/Dni-otwarteZwiedzanie-Domu-Kereta; https://pl-pl.facebook.com/domkereta oraz http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,zajrzyj-do-domu-kereta,64152.html

Luiza | 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Przepis na upalny dzień?
5razy 'K':
kawa (mrożona), kocyk, krem (z UV), kapelusz i Keret ;)
[Po każdym krótkim opowiadaniu - łyk na ochłodę;)]
Połączenie idealne - polecam! :)

Mario | 2016-06-30

Na szczęście są na świecie pisarze wrażliwi na wybuchowe piękno najzwyklejszych elementów ludzkiego życia, są piewcy każdej chwili, z których to chwil poskładany jest nasz los, są poeci kromki chleba, przelotnych zmarszczeń czoła i dotknięć dłoni, które się nie wydarzyły, choć mogły się wydarzyć. Hrabal oczywiście, ale i Svěrák, i Modiano, Huelle, Makine, i parę innych nazwisk można tu przytoczyć. Taki jest też Keret, tyle że Keret jest jedynym i niepowtarzalnym mistrzem niezwykłości zwykłego. Nikt nie pisze jak on, z nikim nie da się go porównać, a lektura jego opowiadań to nieustające święto. Z przerwami na zamyślenie po każdym tekście.
Jestem dumny, że Etgar Keret ma teraz także polskie obywatelstwo. To dla nas wielki zaszczyt.
PS. Poprzednie wydania zbiorów opowiadań Kereta zdobiły wspaniałe, nieprzeciętnie kolorowe okładki, tak dobrze pasujące do kolorowej treści tych książek. Teraz WAB w nowych wydaniach "upgrade'owało" okładki do czegoś matowego, wyblakłego, co...

Ula | 2011-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2011

Keret to cudowny konstruktor zdań i idei rozbrajających. Mistrz zadziwień! Wspina się wraz z Tobą na szczyt swego opowiadania, by – jak przypuszczasz – ukazać Ci coś wyjątkowego. A on Cię po prostu z tego szczytu zrzuca… Mimo to za każdym razem czujesz się na to nieprzygotowany. I za każdym razem wiesz, że warto wciąż się wspinać.

midorriii | 2018-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2018

Książka przeczytaja po raz drugi - bardzo cieszę się z tego powodu gdyż wiedziałam, że uwielbiam styl Etgara Kereta i opowiadałam o tym ludziom ale najzwyczajniej w świecie już nie pamiętałam wszystkich jego opowiadań...
Pierwszy raz czytałam ją z 5 lat albo i więcej, na spisie treści zaznaczałam plusami opowiadania które najbardziej poruszyły moje serce - no i chyba nic się nie zgodziło po tych latach... Zupełnie inaczej odebrałam każde opowiadanie, te co kiedyś wywołały u mnie jakieś emocje teraz byłam obojętna czytając je, a inne spowodowały aż za duże emojce - np "Strzelają do Tuwii" - popłakałam się w autobusie.
Etgar Keret to na prawdę jest mistrz krótkiej formy, nie wiem jak wielu ludzi posiada zdolność streszczenia żecia w kilku krótkich zdaniach tak żeby innych to zainteresowało... Idealna książka na czytanie pomiędzy innymi książkami, podaczas podróży, przed snem - ponieważ każda rozpoczęta przez nas historia będzie skończona :)
Opowiadania, które mnie poruszyły:...

Profesorek | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Dla mnie, po "Nagle pukanie..." kontynuacja absurdalnego humoru pokręconego Autora objawiającego się w absurdalnie pokręconych opowiadaniach pełnych naszych słabości, niespełnionych nadziei i marzeń. Zaskakujące w całości albo zwrotami akcji, albo ostatnim zdaniem. Śmieszne, ale też i czasem przynudzające. Z widocznym właściwym sensem lub bardziej ukrytym.
Ciekawa mieszanka na jedno-dwa popołudnia.

książek: 1985
mandżuria | 2013-09-23

Moje spotkanie z Etgarem Keretem zaczęło się trochę od końca, bo od filmu „Meduzy” z 2007 roku, który pisarz nakręcił wraz z żoną, Shirą Geffen. Film zrobił na mnie duże wrażenie i jego nastrój zapadł mi na długo w pamięć – słodko-gorzki, melancholijny, dość surrealistyczny i refleksyjny. Następnie Keret przyjechał do Łodzi i uczestniczyłam w spotkaniu z nim, podczas którego pisarz totalnie mnie zauroczył. Zostało także wtedy odczytane opowiadanie z najnowszego zbioru, który dopiero miał się ukazać („Nagle pukanie do drzwi”), nie pamiętam już tytułu, ale spodobało mi się ono bardzo. To było moje pierwsze zetknięcie się z prozą Kereta i stwierdziłam, że to może być coś dla mnie. Opowiadanko było zabawne, napisane z werwą i uroczą puentą na koniec. Ponieważ strasznie lubię autografy pisarzy w książkach, postanowiłam szybko kupić sobie jakiś już istniejący zbiór opowiadań i padło na „8% z niczego”. Stałam się posiadaczką wyjątkowego obrazeczka narysowanego przez Kereta (każdemu...

Superchrupka | 2016-09-09

Pierwsze spotkanie z Keretem - strzał w dziesiątkę! No i wreszcie wiem, skąd ten fenomen. To proste: z ogromnej wyobraźni autora, z jego giętkiego języka, z przewrotności i ciepła, spostrzegawczości, ze zdań choć prostych to niezwykłych, z wielkiego poczucia humoru i tak samo wielkiego serca.

Joanna Topolska | 2013-03-09

Niech mówią co chcą- dla mnie coś niesamowicie świeżego, zaskakującego, innego.Jest w tym doza niesamowitości, narkotyków, depresji, codziennego niczego i najfajniejszych skojarzeń od dawna.