Rico, Oskar i złamanie serca

Okładka książki Rico, Oskar i złamanie serca Andreas Steinhöfel
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Rico, Oskar i złamanie serca
Andreas Steinhöfel Wydawnictwo: WAM Cykl: Rico i Oskar (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2012-04-01
978-83-7767-024-8
Elżbieta Jeleń

Okładka książki Katarzynka Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé
Katarzynka Patrick Modiano, Je...
Okładka książki Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Gałka od łóżka Mary Norton, Jan Ma...
Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić Ewa Stiasny, Toon Tellegen
Nie każdy umia... Ewa Stiasny, Toon T...

Na tropie kolejnych zagadek

Nie wiem jak to się stało, ale Rico skradł moje serce. Mojego młodego słuchacza również zauroczył. Z pewnością nie bez znaczenia jest sposób w jaki postrzega świat ten głęboko utalentowany chłopak. I w jaki go opisuje. A już metody rozwiązywania spraw kryminalnych i zagadek, które wybiera razem ze swoim przyjacielem - to po prostu jedno wielkie zaskoczenie. Tej parze nie jest straszna żadna tajemnica. Poradzą sobie ze wszystkim, a jeszcze przy okazji rozbawią czytelnika. Nie boją się poruszać trudnych tematów, nie boją się mówić o drażliwych sprawach, odpowiedzą na każde zadane im pytanie. No chyba, że nie będą wiedzieli, co.... Jednym słowem - polecam. Już się rozglądamy za kolejnym tomem przygód tej niecodziennej pary przyjaciół. Wy też powinniście to zrobić.

Może być; dla każdego.

Może być; dla każdego.

Moja opinia przy tomie trzecim.

Moja opinia przy tomie trzecim.

Ciekawa i wzruszająca, chwilami zabawna, chwilami smutna...ogólnie polecam!!

Ciekawa i wzruszająca, chwilami zabawna, chwilami smutna...ogólnie polecam!!

Genialne. Wzruszające. przenosi w świat dzieciństwa. Swat oczami dziecka. Rico ma wielką wyobraźnie, jestem fanem autora.

Rico i Oskar spotykają się ponownie, odpoczęli po przeżyciach z poprzedniej części i chcą spędzić razem beztrosko trochę czasu. Niestety, prawdziwi bohaterowie nie wiedzą, co to czas wolny. Chłopcy przez przypadek wpadają na trop kolejnej zagadki, w którą zamieszane są damskie torebki, gra w bingo i mama Rico. Co z tego wszystkiego wyniknie, musicie przekonać się sami, ale gwarantuję Wam, że nie będziecie się z naszymi małymi bohaterami nudzić.

Co prawda nie czytałam poprzedniej części, ale nie był to wielki problem. Dzięki krótkim nawiązaniom do pierwszej części można bez problemu się odnaleźć. Co prawda początek książki nie jest zbyt udany, moim skromnym zdaniem, bo po kilku stronach miałam poważne obawy czy uda mi się przez nią przebrnąć. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej. A kiedy przyjaciele spotykają się po krótkiej rozłące i zaczynają nowe śledztwo, robi się naprawdę interesująco i właściwie pozostaje tak już do samego końca.

To, co mnie najbardziej urzekło w tej powieści dla młodych czytelników, to sposób, w jaki autor patrzy oczami dziecka. Narratorem jest Rico i to jego oczami widzimy świat. Jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze udało się autorowi oddać te dziecięce spostrzeżenia. Dzięki temu dostarcza nam sporą dawkę humoru. Ale nie tylko humor jest tu warty polecenia. Dziecięce emocje i obserwacje są naprawdę świetnie oddane, co młodym czytelnikom na pewno bardzo przypadnie do gustu. A starszym pozwoli na chwilę wrócić do dzieciństwa.
Autor porusza też kilka poważnych tematów, ale też w bardzo przystępny dla dziecka sposób. Nie udaje, że nie ma zła na świecie, ale opisuje je w taki sposób, że dziecko może się oswoić z tematem bezboleśnie. W końcu kto lepiej wszystko wytłumaczy, niż rówieśnik. A Rico jest świetnym obserwatorem i potrafi się tymi obserwacjami dzielić. Wspomagany wiedzą Oskara radzi sobie jeszcze lepiej, więc doskonale poradzi sobie z wyjaśnieniem Wam przestępstw, rozwodów, rozstań, złamanych serc, zachowań rodziców, którzy muszą nabrać dystansu i całej masy trudnych słów, którymi Rico ciągle jest zasypywany przez otoczenie.
A to wszystko napisane lekkim i przystępnym językiem, z którym dzieci nie będą mieć problemu. A i rodzice niewątpliwie będą usatysfakcjonowani.
Polecam, a sama chętnie zapoznam się z wcześniejszymi przygodami chłopców.

„Nie chcę być kimś takim. Takim jak wszyscy dorośli. Bo coś z nimi nie tak. Tak jakby podczas dojrzewania albo bycia dorosłym coś się w nich zepsuło. Jakby im się porobiły rysy i pęknięcia, przez które uciekły z nich kolory, a została tylko biel i czerń”

Mama Rica, pracująca w klubie nocnym dla mężczyzn, zabiera chłopców na miły wieczór do domu parafialnego na grę w bingo. Wygrywa kolejną tanią, plastikową torebkę, która wcale nie budzi entuzjazmu u zwyciężczyni. Od razu po powrocie do domu, jak zawsze, wystawia ją na aukcję. Jednak ten zwykły wieczór budzi podejrzenia Oskara, a Fredericowi aż ciarki chodzą po plecach na myśl, że jego mama mogłaby brać udział w jakichś nieczystych interesach.

Właściwie co to wszystko ma znaczyć?
Jaki udział w całym zdarzeniu ma mama Rico?
O co chodzi z torebką?
Czy prowadząca rozgrywki bingo „straszna Ellie” też jest w to zamieszana?

Z takimi i podobnymi pytaniami zmagają się główni bohaterowie książki Andreasa Steinhöfela pt. „Rico, Oskar i złamanie serca”.

Ten nietypowy kryminał świetnie obrazuje skomplikowany świat dorosłych i to, jak bardzo dzieci chcą go zrozumieć. Bo kto, jako dziecko nie interesował się sprawami dorosłych? Kogo nie ciekawiły ich niezrozumiałe, ale strasznie emocjonujące problemy? Co mężczyźni robią w klubach przeznaczonych tylko dla nich? Jakie tajemnice skrywają przed innymi sąsiedzi? Dlaczego niektórzy okazują się być inni niż się wydawali? Pytania można mnożyć, a dzieciom odpowiedź znaleźć trudno.

Mimo że powieść Steinhöfela jest kolejną z serii, to Ci, którzy pierwszy raz do niej zajrzą dowiedzą się wszystkiego z drobnych skrótów fabularnych.

Jest sporo okazji do uśmiechu np.: starszy pan, „bawiący się” w wielkiego detektywa, małe dziewczynki uganiające się za chłopcami czy chociażby sąsiad hodujący kamienie.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że każdy inaczej odbiera czytaną książkę. Jednak perypetie tej niezwykłej pary przyjaciół wywołają u WSZYSTKICH tak pozytywne emocje, że nie mogę napisać nic innego, jak tylko: GORĄCO POLECAM!!!

Recenzja jest zamieszczona na: http://recenzje-mlodziezowe.blogspot.com/

Druga część pamiętnika pisana przez chłopca "utalentowanego niezwykle", a tak naprawdę odrobinę opóźnionego. I tutaj, podobnie jak w pierwszym tomie, nasze dzieci mogą znaleźć wiele ciekawych i tajemniczych zagadnień, mogą nauczyć się tolerancji i zrozumienia, szacunku dla drugiego człowieka, nawet jeżeli jest tylko dzieckiem, i nie udaje mu się myśleć tak szybko, jak jego rówieśnikom. Młody czytelnik może dowiedzieć się, jak czuje się Rico, kiedy jest wyszydzany, obrażany, gdy ktoś mówi na niego: "Mały półgłówek!", zastanawić się, zanim on sam powie tak do kogokolwiek kiedykolwiek. Uważam, że takie książki są niebywale potrzebne, szczególnie w naszych bardzo dziwnych czasach, gdy jeden człowiek do drugiego się nie uśmiecha, jeden drugiemu nie ufa, kiedy za inność płaci się zbyt wysoką cenę.Nasz tytułowy bohater wcale nie jest gorszy od innych, wcale nie jest mniej inteligenty, po prostu miewa problemy "z krążącymi po jego głowie kulami bingo". Nie przeszkadza mu to jednak w rozwiązaniu zagadki kryminalnej w części pierwszej. Dowiadujemy się z tej historii, czym są owe głębocienie, ale najpierw poznajemy Rico, jego sąsiadów, nowego kolegę Oskara. Przygody chłopca są niezwykłe, zabawne, jego podejście do życia godne naśladowania.
Tytuł "Rico, Oskar i złamanie serca" podobał mi się tak samo, jak poprzednia część. Nowe sytuacje, zaskakujące i ciekawe, równie śmieszne, jednakowo fascynujące. Mogę polecić i z niecierpliwością oczekiwać trzeciego tomu, pod którego urokiem, już teraz jestem tego pewna, będę i który spodoba mi się tak samo, jak te dwa, które już za mną.

Zastanawiałam się, o czym może być kolejna opowieść. Czy będzie znowu dotyczyła jakiejś tajemniczej, nieodgadnionej sprawy? O co będzie w tej części chodziło, czym mnie urzeknie? Kluczem do tej zagadki są plastikowe, byle jakie, tanie torebki, które wygrywa mama Rico grając w bingo, za konkurencję w tej dziedzinie mając starszych ludzi. Możemy więcej dowiedzieć się na temat pracy w klubie rodzicielki chłopca, możemy bliżej poznać jej przyjaciółkę z Rosji Irinę, możemy wreszcie usłyszeć, co stało się z ojcem naszego bohatera, wcześniej bowiem było to owiane nutką tajemnicy, niedopowiedziane. Złamanie serca... czyżby nie tylko panią Dahring spotkał zawód miłosny? Czy lubiany przez Rico Dniewski będzie dobrym materiałem na tatę? A może nie warto zawracać sobie nic głowy? Na te i wiele, wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w drugiej części przygód Rico, Oskara i jeszcze kilku innych osób. Polecam, książka idealna dla młodych ludzi, jak też dla nieco starszych, bo nie ukrywam, że mi samej przypadły do gustu te pięknie wydane, wzruszające i trzymające w napięciu powieści.

Wasze dzieciaczki lubią czytać takie mini kryminały dostosowane idealnie do ich wieku. Lubią, gdy w książce jest odrobina dreszczyku i niepewności? Jeśli tak, to ta seria z pewnością je zainteresuje. Bo to taki niby kryminał dla kilkulatków. Bo oprócz opowiadania o dwóch prawdziwych przyjaciołach znajdziemy tu także mini wątek sensacyjny, który bardzo wciąga. Zresztą zaraz Wam wszystko opowiem.

"Rico, Oscar i złamanie serca" to druga część z cyklu książek o tych dwóch sympatycznych chłopcach. I od razu muszę się przyznać, że baaaaardzo żałuję, że nie zaczęłam czytać tej serii od części pierwszej. Bo tak się składa, że te książki są ze sobą ściśle powiązane i czytanie ich od środka nie ma zupełnie żadnego sensu. Ja sięgnęłam po drugi tom i przez 1/3 książki złościłam się, że nie wiem o co chodzi. Dlaczego Rico był w szpitalu, a Oskar chce zachować anonimowość. O jakim porwaniu wspominają chłopcy i kim był Mister 2000? Na te pytanie nie potrafię Wam odpowiedzieć, bo to wszystko wydarzyło się w części pierwszej. Ja jedynie mogę się domyślać jaka przygoda przytrafiła się przyjaciołom i jak ona się skończyła. Ale to z pewnością nie to samo i nie ukrywam, że sama jestem ciekawa jak to naprawdę było.

Gdy tylko pojęłam mniej więcej z kim mam do czynienia i kim są główni bohaterowie tej powieści lektura zaczęła mi iść znacznie szybciej. A już tak mniej więcej w połowie książki akcja zaczęła nabierać tępa dzięki czemu strony umykały mi w mgnieniu oka. Tym razem chłopcy odkryli, że mama Rico pracująca w nocnym klubie u niejakiego Borysa jest szantażowana. Kobieta oszukując nieco w grze w BINGO odbiera nagrodę, która z pozoru wydaje się jakaś tanią imitacją damskiej torebki. Jednak nic nie umknie bystremu oku Oskara, który dostrzega, że jest to produkt z górnej półki zrobiony z prawdziwej wężowej skóry. I tak zaczyna się dochodzenie przyjaciół i dążenie by ratować mamę Rico z opresji. Muszę przyznać, że chłopcy są nie tylko sprytni, ale także mają w swoim otoczeniu przyjazne im osoby, na których zawsze mogą polegać. Lecz o tym jak rozwiązali zagadkę i kto stał za tą kryminalną sprawą dowiecie się już sami :)

Jak na dziecięcy kryminał - książka jest rzeczywiście ciekawa. Na początku bardzo się zniechęciłam do czytania, gdy zupełnie nie mogłam pojąć o co w tym wszystkim chodzi, ale potem poszło mi już naprawdę gładko. Autor w fajny sposób ujął dość poważny temat. Mamy tu bowiem do czynienia z klubem nocnym dla panów, prostytutkami, paserstwem, kradzieżą, praniem brudnych pieniędzy, szantażem itp. Tymczasem podczas czytania nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. W książce nie ma przemocy, ani brzydkich słów (najbrzydszym było chyba "dupek" i było ono bardzo potępione przez Rico). Książka nie trzyma też tak bardzo w napięciu, nie obgryzamy paznokci ze stresu podczas lektury. Wręcz przeciwnie, choć temat jest dość trudny i powiedziałabym - bardzo prawdziwy jak na dzisiejsze czasy, autor potrafił ująć go w taki sposób, by dziecko spokojnie mogło po tę lekturę sięgnąć.

Co więcej, książka napisana jest w trochę nietypowy sposób. Wszystkie wydarzenia opowiada nam kilkuletni chłopiec, który ma fajne podejście do życia. To w pewnym sensie takie pomieszanie dziecięcej niewinności z brutalnością obecnych czasów. Połączenie dość nietypowe jak na lekturę dla dzieci, ale z pewnością zyskujące wielu zwolenników. Co więcej, nie polecam tej książki tym rodzicom, którzy jak najdłużej chcieliby uchronić swoje pociechy od wszelkiego zła tego świata.

Niestety nasi mali bohaterowie nie mają zbyt szczęśliwego dzieciństwa. Mama Oskara uciekła gdy chłopiec był bardzo mały. Wychowywał się więc jedynie pod okiem ojca, który niestety w tej części także się ulatnia :/ A Rico, całe swoje wczesne dzieciństwo wierzy, że jego ojciec utonął. Tymczasem okazuje się, że był to zły człowiek, który bardzo źle traktował jego mamę. Ta będąc w ciąży z chłopcem zwyczajnie uciekła i teraz się przed nim ukrywa. Teraz pracuje w nocnym klubie i choć zarzeka się, że nie wykonuje tam żadnych "czynów lubieżnych" to nie ukrywa ona swojej nagości zarówno przed synem jak i jego przyjaciółmi. A dla Rico jest to rzeczą bardzo naturalną.

Więc tym razem oceną tejże lektury zostawiam Wam drogie mamy i drodzy tatusiowie. Mnie osobiście książka się podobała, ale nie wiem kiedy podsunę ją mojej córce. Teraz jest na nią zdecydowanie za mała.

Znam dobrze wszystkie 3 tomy; wspaniała sprawa. Dowcipna, błyskotliwa, empatyczna, zaskakująca lektura. Polecam przy okazji doskonały "Środek świata", wydany już jakiś czas temu.

• Dziecięce
  • Dla dzieci