Amerykańscy bogowie

Okładka książki Amerykańscy bogowie
Neil Gaiman Wydawnictwo: Mag Seria: Gaiman fantasy, science fiction
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Gaiman
Tytuł oryginału:
American Gods
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2016-11-09
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374806763
Tłumacz:
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Tagi:
miłość podróż USA śledztwo tajemnica wypadek samochodowy zabójstwo

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Ocena 7,3
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Ocena 8,0
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Ocena 7,8
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Ocena 7,3
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Arlekin i Walentynki John Bolton, Neil Gaiman
Ocena 6,5
Arlekin i Wale... John Bolton, Neil G...
Okładka książki Koralina Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Ocena 7,5
Koralina Neil Gaiman, Philip...

Oceny

Opinia

avatar
247
34

Na półkach:

"To nie jest dobry kraj dla bogów".
Już dawno żadna książka mnie tak nie zmęczyła jak "Amerykańscy bogowie". Każdy kolejny rozdział był jak droga przez mękę (a przynajmniej do połowy), co jest zaskakujące, bo styl Gaimana - bardzo bezpośredni - naprawdę mi się podoba.
Głównym bohaterem jest Cień, który po trzech latach spędzonych w więzieniu w końcu ma być wolny. Zostaje zwolniony dwa dni przed terminem, bo jego żona ginie w wypadku samochodowym, a on nagle zostaje wdowcem, który nie ma pracy, żadnej rodziny i nie wie, od czego zacząć. Dlatego zaczyna od kąpieli, a później wybiera się w podróż po Ameryce z tajemniczym mężczyzną, który przedstawia mu się jako Wednesday i zatrudnia go jako swojego ochroniarza.
Cień jest dla mnie postacią całkowicie bezpłciową, pozbawioną charakteru. Nie mogę powiedzieć, że go lubię lub nie lubię. Nie wzbudzał we mnie żadnych uczuć. Jak zresztą każdy bohater tej książki.
Pierwsza część mnie zanudziła. Dopiero gdy Cień stał się Ainselem i zamieszkał w małym miasteczku gdzieś na końcu świata, gdzie w zimę temperatura nigdy nie była większa niż dwadzieścia pięć stopni na minusie, bardziej zainteresowałam się głównym bohaterem i tym, co się z nim dzieje. Tak naprawdę tajemnica Lakeside była dla mnie ciekawsza od wojny pomiędzy bogami.
Te wszystkie historie o bogach, którzy przybyli do Ameryki dzięki ludziom, będące swego rodzaju przerywnikiem historii Cienia, a zarazem dopełnieniem i wyjaśnieniem niektórych kwestii, podobały mi się najbardziej. Żałuję, że było o nich tak mało informacji, bo właśnie to, skąd ci wszyscy zapomniani przez ludzi bogowie się wzięli, jest najciekawsze. W ogóle sam pomysł na tę książkę zyskał moje uznanie. Nie ma bogów bez ludzi, którzy w nich wierzą. Bogowie umierają wraz z wierzącymi, a na ich miejsce pojawiają się nowi i tak będzie zawsze. Niby jest to dla mnie oczywiste, ale i tak ujęło mnie to spostrzeżenie. W ogóle uważam, że ta książka może skłonić do przemyśleń, choć cała historia nie do końca mnie przekonała.
Wszystko okazało się przebiegłym planem dwóch bogów, którzy kierowali życiem Cienia jak tylko chcieli. I niektórzy zapewne mogą twierdzić, że to jest swego rodzaju ukazanie tego, jak ludzie są mali w obliczu jakiegokolwiek bóstwa, ale żadne bóstwo nie istnieje bez ludzi, jak pokazał to Gaiman, więc ja tak tego nie odbieram. A co za tym idzie, nie bardzo mi się podoba zakończenie. W jednej chwili główny bohater okazuje się marionetką bez rozumu, a w drugiej przekonuje starych i nowych bogów (internet, telewizje i dosłownie wszystko, co nas obecnie otacza, co też nie do końca mnie trafia), że mogą spokojnie koegzystować, bo i tak kiedyś wszyscy zostaną zapomniani. I oczywiście oni przyznają mu racje, a cały misterny plan Odyna i Lokiego, któremu poświęcili dziesięć lat, w jednej chwili upada przez człowieka, który nie bardzo ogarnia, co w ogóle robi. Muszę przyznać, że trochę mnie to rozczarowało, nawet jeśli Cień rzekomo został oświecony, gdy znalazł się po drugiej stronie.
Reasumując, miałam i mam ogromny problem z tą książką. Znalazłam w niej dużo wartościowej treści i dużo zupełnie nieinteresujących wydarzeń związanych z "boskim planem". Nie wiem, dlaczego była to dla mnie tak ciężka lektura i nie jestem pewna, czy mogę stwierdzić, że mi się podobała, ale na pewno przeczytam jeszcze coś autorstwa Gaimana.
"Bogowie są wielcy, lecz serce jest większe, bo właśnie z niego przychodzą i do naszych serc powrócą".

"To nie jest dobry kraj dla bogów".
Już dawno żadna książka mnie tak nie zmęczyła jak "Amerykańscy bogowie". Każdy kolejny rozdział był jak droga przez mękę (a przynajmniej do połowy), co jest zaskakujące, bo styl Gaimana - bardzo bezpośredni - naprawdę mi się podoba.
Głównym bohaterem jest Cień, który po trzech latach spędzonych w więzieniu w końcu ma być wolny. Zostaje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 489
  • Chcę przeczytać
    8 955
  • Posiadam
    3 443
  • Ulubione
    785
  • Teraz czytam
    459
  • Fantastyka
    360
  • Chcę w prezencie
    211
  • Fantasy
    204
  • 2018
    116
  • 2014
    80

Cytaty

Więcej
Neil Gaiman Amerykańscy bogowie. Wersja autorska Zobacz więcej
Neil Gaiman Amerykańscy bogowie. Wersja autorska Zobacz więcej
Neil Gaiman Amerykańscy bogowie. Wersja autorska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także