Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness

Wydawnictwo: Muza
I am here now. The Mindfulness Project
muza, mindfulness,
poradniki
Magdalena

Pracuj nad skupieniem swoich myśli, a przy okazji baw się! Książka „Jestem tu i teraz. The Mindfulness Project” uczy, jak żyć z pełną uwagą. To zestaw ćwiczeń na koncentrację – choć łatwych do wykonania, to zadziwiająco skutecznych. Oto nowy sposób na bezstresowe i kreatywne życie. Już w księgarniach. W 1968 roku Paul McCartney wyjechał z Beatlesami do Indii i nauczył się medytować, co stało...

W 1968 roku Paul McCartney wyjechał z Beatlesami do Indii i nauczył się medytować, co stało się inspiracją dla słynnego „The White Album”. Angelina Jolie twierdzi, że odnajduje medytacyjne momenty uwagi, gdy siedzi na podłodze z dziećmi i rysuje. Na początku lat 90. trener NBA Phil Jackson święcił pamiętne triumfy z drużyną Chicago Bulls. Jak osiągnął zwycięstwo? Pomogły nie tylko treningi, ale także specjalne techniki zainspirowane medytacją, które wzmocniły psychikę zawodników – mindfulness. Mindfulness to coraz popularniejsza na Zachodzie, prosta i efektywna metoda radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami – szkoła bycia tu i teraz, przeżywania chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania. Pozwala ona uwolnić się od negatywnych emocji i złych nawyków, rozwijać kreatywność oraz uważnie spojrzeć na świat.

Badania naukowe dowiodły, że techniki mindfulness bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Uznawane są za osobną metodę terapeutyczną, która przynosi ulgę w depresji, chronicznych bólach, problemach emocjonalnych. W roku 1967 dr Herbert Benson z Uniwersytetu Harvarda zbadał osoby medytujące – ich temperaturę ciała, ciśnienie, częstotliwość bicia serca. Miały one o wiele lepsze wyniki w porównaniu z grupą osób niemedytujących. Ponadto dowiedziono, że mindfulness działa motywująco oraz znacznie zwiększa skuteczność w pracy.

„Jestem tu i teraz. The Mindfulness Project” zawiera ponad 80 prostych, interaktywnych ćwiczeń na rozwijanie kreatywności i ciekawości świata. Wykonywanie poszczególnych zadań przywraca utraconą łączność z ciałem i umysłem. Można wykonać wszystkie ćwiczenia albo tylko te, które odpowiadają bieżącym potrzebom.

Minimalistycznie zaprojektowany, estetyczny brulion zachęca czytelnika do wzięcia spraw w swoje ręce i zajęcia się swoim życiem. Jest w czym wybierać. Można rysować, tworzyć listy czy zapisywać własne emocje. Telefoniczny detoks przywróci równowagę umysłową, jedno z zadań pomoże w zwalczeniu bezsenności, a „strona gniewu” pozwoli dać upust negatywnym emocjom. Książka zawiera liczne instrukcje, odnośnik do krótkiego kursu medytacji oraz przestrzeń do prowadzenia zapisków z poczynionych postępów.

Książka ukaże się w 20 krajach, a jej czytelnicy mogą dzielić się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami i uważnymi chwilami dzięki hasztagom #iamherenow i #jestemtuiteraz.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

vicky222 | 2016-10-19
Przeczytana: 29 września 2016

Czy niecałe 200 stron może istotnie wpłynąć na życie? Podzielę się dzisiaj z Wami recenzją książki, która spowodowała zmiany w moim myśleniu. Kilka ćwiczeń, które zatrzymały mnie w obecnej chwili.

Czas. To jedna z rzeczy, której nie da się kupić. Mijany czas przemija i tylko od nas zależy, jak go wykorzystamy, ponieważ nigdy już nie przeżyjemy drugi raz tej samej sekundy. Alexandra Frey i Autumn Totton to autorzy Projektu Mindfulness, czyli treningu uważności zatytułowanej Jestem tu i teraz. Zabierając się za tę książkę należy odłożyć telefon, wylogować się z portali społecznościowych, przestać wspominać złośliwości koleżanki z pracy i naprawdę skupić się na przeżywanej chwili.

Definicja jest prosta – mindfulness to zwracanie uwagi na to, co dzieje się tu i teraz. Uważność na emocje, myśli i własne odczucia. Trening uważności jest wolny od oceniania i krytyki. To sposób na wsłuchanie się w siebie, aby móc zadbać o siebie.

Założycielki Projektu działają ze swoją ideą w...

Śnieżynka | 2016-10-07
Przeczytana: 06 października 2016

Czy dostałaś (lub dostałeś) kiedykolwiek książkę, której treść zaczynała się już na… kopercie? Patrzyłam i patrzyłam na ten napis na kopercie i zastanawiałam się, o co chodzi. Otworzyłam książkę i to samo zadanie znalazłam na jej kartach. Taki pomysł bardzo mi się spodobał, urzeka odbiorcę już w momencie otrzymania paczki od listonosza.

To nie jest powieść, nie jest to też poradnik, choć dotyczy rozwoju osobistego. Projekt ‘mindfulness’ to operacja nad swoim wewnętrznym ja: pozwala się uspokoić, poznać samą (lub samego) siebie. Mnóstwo zadań ma określone założenia, by poprzez zabawę osiągnąć cel. Wycisz się, skup. Weź do ręki ulubiony mazak, pióro czy ołówek. I otwórz pierwszą stronę.

Zanim jednak do zadań przejdę, zatrzymam się na okładce. Całość wygląda jak zeszyt znaleziony na półce w papierniczym. Uroczy, jasny kolor w pierwszym momencie skojarzył mi się z jeansem. Grzbiet, którego nie sposób nie zauważyć. Z pewnością wyróżni się na półce z książkami (o ile w końcu tam...

ArtMagda | 2016-09-27

Żyjesz obok własnego życia. Codziennie pędzisz nie skupiając się na tym co dzieje się tu i teraz. Dni przepływają przez palce, zlewają się tygodnie, miesiące, lata. Wciąż biegniesz, nie możesz przecież wypaść z maratonu. Wciąż widzisz w oddali cel, choć mimo wysiłku nie zbliżasz się do niego. Nie zatrzymujesz się, musisz utrzymać tempo. Całą uwagę skupiasz na planach, na tym co trzeba zrobić jutro, za tydzień, za rok. Układasz w głowie niekończące się listy rzeczy do wykonania z terminem na wczoraj i choć odhaczasz kolejne punkty, to sam dokładasz nowe. Nie widzisz drogi, którą już przebyłeś. Nie doceniasz kroków, które odważnie postawiłeś.

Rozprasza cię przeszłość, rozpamiętujesz minione dni, analizujesz podjęte wybory. Tkwisz pomiędzy tym co było, a tym co będzie. Nie ma cię tu, w tej chwili. A gdy kładziesz się spać czujesz, że znów coś poszło nie tak. Zabrakło 20 minut na zabawę z dzieckiem, zabrakło radości ze wspólnego posiłku, zabrakło chwili, by zadzwonić do przyjaciela....

Natalia | 2016-10-25
Przeczytana: 19 października 2016

Nigdy nie miałam w ręce takiej książki. Po raz pierwszy spotkałam się z tak bogatym przewodnikiem, który opisuje aż 80 kreatywnych ćwiczeń. Dla zwykłego czytelnika, takie ćwiczenia...

Elwira | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

O technice Mindfulness w życiu nie słyszałam, a z medytacja nigdy nie było mi po drodze. Zazwyczaj wszelkie próby spalały na panewce bo dostawałam tzw monkey mind (małpiego rozumu, czyli inaczej gonitwy myśli). A tu proszę taka książka, gdzie sam początek już poprawia humor, bo jak tu narysować siebie z zamkniętymi oczami i potem po ich otwarciu się nie roześmiać? No jak?

Mimo, że na początku sceptycznie podeszłam do tych nowości, to z każdym dniem moja nieufność topniała i teraz codziennie staram się spędzić kilka chwil z tym moim zeszycikiem. A to (nie żartuję) pozwala się świetnie wyciszyć, uspokoić.

Nie ma lepszej chwili relaksu gdy już cały dom śpi a ty masz chwilkę tylko dla siebie. Ttwórczą chwilkę jakby nie było także, bo tworzysz samą/samego siebie, a raczej odkrywasz to co w tobie najlepsze, wartościowe i najpiękniejsze.

MoznaPrzeczytac | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

"Jestem tu i teraz", to zbiór praktycznych ćwiczeń jak wypracować w sobie większą uważność, jak rozwijać umiejętność obcowania samemu ze sobą, odpoczynku, zmniejszenia poziomu stresu i efektywnego zarządzania świadomością własnego umysłu i ciała. W książce mamy do dyspozycji 80 interaktywnych ćwiczeń, które pomogą nam rozwijać swoją kreatywność, ponieważ możemy rysować, pisać listy, wycinać najważniejsze informacje czy zapisywać swoje własne uwagi i przemyślenia.

Pełna recenzja książki na stronie:

karasmi317 | 2016-12-22
Przeczytana: 14 października 2016

Jestem tu i teraz. The Mindfulness Project to zbiór ćwiczeń, które pomogą nam wypracować większą uważność, bo jak twierdzą autorki, można w sobie taką wypracować. To metoda radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami i przeżywania chwili tu i teraz z pełną uwagą.

Ćwiczeń w książce jest całkiem sporo, bo aż 80. Możecie robić wszystkie lub tylko te, które was zainteresują. W ćwiczeniach możecie rysować, tworzyć listy i opisywać własne emocje. Możecie wyrazić swoje negatywne emocje na „stronie gniewu”, znaleźć przyjaciela kamyka, wyzwolić się z macek bezsenności i sporządzać notatki jak się w danej chwili czujecie. Do tego znajdziecie tutaj zasady i quiz mindfulness oraz propozycję medytacji, w której pomogą wam filmiki stworzone przez Tarę Brach: iamherenow.com

Niebieska okładka podobna do faktury jeansu od razu przyciąga nasz wzrok. Tak samo jak grzbiet, który bez trudu można dojrzeć na...

Magdalena | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Jestem tu i teraz” to pozycja „The Mindfulness Project” od Wydawnictwo Muza i Business & Culture.

Dla mnie lektura i zabawa z ta książką to pierwsze spotkanie z mindfulness. A czy wiecie co to w ogóle jest? Mindfulness to inaczej trening uważności, mamy zwracać uwagę na to co dzieje się tu i teraz bez oceny sytuacji. Niezwykle ważne jest, abyśmy nauczyli cieszyć się tym co mamy, zamiast ciągle myśleć co by było gdyby, albo co będzie za chwilę. A może dla Was ta definicja powinna być inna, napiszcie więc ja według własnego uznania.

W trakcie swojej przygody z tą książką poznasz podstawowe zasady mindfulness, a także będziesz miał okazje drogi czytelniku sam potrenować i pomedytować. Trzeba przyznać, że książka dzięki ciekawym ćwiczeniom wciąga czytelnika. Czy zastanawialiście się wcześniej jak można zmienić rutynę swojego dnia? Bo ja nie, a wystarczy naprawdę niewiele, jak choćby położyć się spać po drugiej stronie łóżka czy tez przeczytać inna gazetę niż zwykle ;) A może...

turkusowasowa | 2016-10-29

Cała recenzja dostępna na blogu: turkusowa-sowa.blogspot.com

Ilu z nas w dzisiejszych czasach goni za pieniądzem, za rzeczami materialnymi, za domniemanym szczęściem, za miłością, za ... za czymkolwiek? Ile razy w tej gonitwie zapominamy o tym co ważne, skupiamy się na nieistotnych aspektach życia, pomijając te drobne szczegóły i chwile, które tak naprawdę nas uszczęśliwiają i sprawiają, że nasze życie jest wyjątkowe? Pędzimy, nie mając czasu się zatrzymać i spojrzeć na otaczający nas świat. A tak naprawdę wystarczy niewielka zmiana, by żyło nam się lepiej i ... uważniej :)

Mindfulness to nic innego jak bycie tu i teraz, przeżywanie i celebrowanie chwili, pełnia obecności. Jest to coraz bardziej popularna szkoła, praktykowana już od wielu lat w zachodnich krajach. Do nas dopiero ona dociera, ale już powstaje wiele opartych o nią zajęć i praktyk, dzięki którym będziemy w stanie żyć uważniej. Książka "Jestem tu i teraz" dostarczy nam wielu ciekawych wskazówek, technik i pomysłów,...

Iza | 2016-10-09

Dla wszystkich zabieganych, zestresowanych, cierpiących na bezsenność. Pomaga, naprawdę! http://www.pozycjeobowiazkowe.pl/2016/09/jak-zyc-czyli-o-teorii-mindfulness-sow.html