Book of YOU

2016-06-15
2016-06-15
Maria Brzozowska
jedzenie umysł ruch miłość

Co roku wybieram sobie poradnik, który towarzyszy mi 12 miesięcy. Tym razem padło na Book of You - niestety bez większych emocji. Książka wydana pięknie, wysokiej jakości papier i poręczny format. Nie brakuje też bardzo dobrych zdjęć i to chyba tyle atutów tej książki. O ile wierzę w móc mikroakcji, o tyleniektóre mocno naciągane. Książka nie rewolucyjna, ani tym bardziej rewelacyjna.

Book of You to nietypowy poradnik, mający na celu zachęcić nas do zmian w swoim życiu, tych najprostszych, niewielkich.
Książka podzielona jest na działy dotyczące jedzenia, umysłu, ruchu i miłości. Jest zabawna, kolorowa i bardzo ciekawa.
Polecam. Całość recenzji dostępna na blogu: http://kochamciemojezycie.blogspot.com/

Pozytywnie nastawia i pokazuje, że w życiu tak naprawdę ważne są małe rzeczy. Książka pozwala mi spojrzeć na życie w innym świetle i docenić wszelkie otaczające mnie mikroakcje. Będę ją miała często przy sobie :)

Book of YOU, czyli codzienne mikroakcje, dzięki którym poczujesz się lepiej - za wiele recenzji podobnych tytułów na moim blogu raczej nie znajdziecie. Jednak gdy przeczytałam o tej książce, stwierdziłam, że chciałabym ją poznać. Ustami Jamie'ego Oliver Book of YOU obiecuje, że 'małe kroki prowadzą do trwałej zmiany'. Jak więc zmienić swoje życie na lepsze i... na stałe?

Pomyśl przez chwilę: czy ostatnio zatrzymałaś się choć na chwilę, aby rozejrzeć się wokół siebie? Ja mieszkałam rok w pięknej dzielnicy, a poznałam ją dopiero, gdy wybrałam się pierwszy raz do parku ze znajomymi... grając w Pokemon Go. Trochę to przykre, prawda?

Czy zwracasz uwagę na to co jesz? Kiedy? Ile? Nawet mała przekąska może wiele zmienić! Wykształcenie zdrowych nawyków, jak sięgnięcie po warzywo lub owoc, gdy się zgłodnieje, zamiast po coś słodkiego jest możliwe. Jednak małymi krokami.

Z tego właśnie składa się życie - z tzn. mikroakcji. Każda decyzja ma znaczenie, nawet ta najmniejsza. Małe rzeczy również są ważne! Book of You jest zbiorem takich mikroakcji, które zostały podzielone na cztery kategorie:

FOOD (jedzenie) - czy wiesz, że małe zmiany w żywieniu mogą wydłużyć życie o całe lata? Jednak nie martwcie się, nie chodzi tylko o to, żeby wcinać tylko warzywa i owoce. Równie ważne jest to jak, kiedy i ile się je. Oraz z kim! Aby łatwo zrozumieć, czym jest mikroakcja, to "zrezygnowanie ze słodyczy" tym nie jest, ale "zjedzenie owocu na przekąskę" tak!
MIND (umysł) - od tego w końcu wszystko się zaczyna, prawda? Jak być bardziej uważnym, produktywnym i lepiej zorganizowanym? "Posprzątanie całego domu" nie jest mikroakcją, ale "uprzątnięcie biurka" już tak! I od razu lepiej się pracuje!
MOVE (ruch) - brzmi trochę strasznie, jednak wcale nie jest tak źle! W Book of YOU znajdziecie głównie dwuminutowe ćwiczenia, bardzo łatwe do wykonania, ponieważ "wzięcie udziału w maratonie" nie jest mikroakcją, ale "przysiady przez dwie minuty" jak najbardziej.

I ostatnie LOVE (miłość) - jednak nie chodzi tutaj o romantyczne uniesienia, lecz po prostu relację - ze samym sobą i bliskimi Ci osobami. Mikroakcją nie jest "znalezienie nowego przyjaciela", ale "odezwanie się do ukochanej osoby" może dużo zmienić, a niewiele kosztuje.

Book of YOU to książka/dziennik na cały rok. Niektóre, najważniejsze mikroakcje się powtarzają, większość z nich jest jednak unikatowa. U góry strony znajdziecie kółeczko, w którym można zaznaczyć mikroakcję, którą udało Wam się zastosować w życiu. Są również miejsca na notatki. Nie trzeba iść po kolei, można wybierać strony losowo, lub po prostu wybrać mikroakcję, które Wam się spodoba. Sama miałam mieszanie uczucia, co do niektórych, ale jak to mówią - kto nie próbuje, nie przegrywa, ale też nie wygrywa.

Dlaczego Book of YOU w ogóle powstała? Jej genezą jest aplikacja YOU (można ją pobrać, tworząca ją społeczność jest bardzo aktywna oraz niesamowicie pozytywna),stworzona przez ludzi, którzy mają podobne problemy, co każdy inny. Jak wiele razy zniechęciłeś się, gdy nie udało Ci się osiągnąć ustalonych celów? Czy wiesz, że dziewięciu na dziesięć osób się to nie udaje? Jednak małe mikroakcje, które można łatwo wprowadzić w codzienne życie potrafią wiele zmienić. Potwierdzają to osoby korzystające z aplikacji (jedna z nich wypowiedziała się nawet na końcu książki).

Book of YOU to książka pięknie wydana. Ma mniejszy format, więc jest bardziej podręczna. Posiada białe strony, pełne kolorowych, cudownych zdjęć. Aż chce się jeść! I ta miętowa okładka. Naprawdę świetnie się prezentuje. Niestety okładka jest miękka, więc bardzo szybko mi się pogięła. Ale to chyba jedyny mankament.

Ogólnie Book of YOU ciężko mi ocenić, w końcu korzystanie z niej zaplanowane jest na rok, a moja przygoda dopiero się rozpoczęła. Choć przejrzałam już wszystkie mikroakcje, to wiele dopiero czeka na wypróbowanie oraz wprowadzenie w życie. Życzę więc Wam i sobie powodzenia w korzystaniu z Book of YOU!

Nie przepadam za poradnikami, ale ten przyznam szczerze, że ten mnie zainteresował. Książka posiada ciekawe porady, sposoby na zmianę nawyków żywieniowych bądź zachęca do częstszego ruchu... Każdy dzień daje coś nowego... Fajna, lekka, przyjazna. Z pewnością będę do niej wracać, a poza tym warto z nią podjąć wyzwanie całoroczne... Można zacząć od zaraz albo od 1 stycznia, rozpoczynając zmiany we własnym życiu... ;)

Od jakiegoś czasu przyciągają mnie pozycje z gatunku poradników, które mają pomóc w zmianie życia na lepsze i szczęśliwsze, czy też wprowadzeniu do niego zdrowych nawyków. Nie ufam jednak książkom, które obiecują natychmiastowe efekty oraz zmianę swojego życia o 180 stopni i na takie nawet nie zwracam uwagi. Ja chcę pozostać sobą, jednak jak każdy człowiek mam chwile zwątpienia i potrzebuję motywacji, poza tym wierzę w ideę rozsądnego samodoskonalenia. Na rynku pojawiają się też pozycje, w których dostrzegam potencjał, a chociaż do nich też podchodzę ostrożnie i tak naprawdę nigdy nie stosuję się całkowicie do zawartych w nich rad, bezmyślnie wykonując wszystko, co zalecają, to już nie raz przekonałam się, że działają i potrafią pomóc. Do której kategorii zaliczam 'Book of YOU'?

Już kiedy przejrzałam pierwsze info o 'Book of YOU' wiedziałam, że muszę ja mieć w swoich rękach, a złożyło się na to kilka czynników. Jestem typową sroką i chociaż nie oceniam książek po okładce, to nigdy też nie ukrywam, że w znacznym stopniu to właśnie one na początku mnie przyciągają. A czy jest coś bardziej wymownego niż książka, która ma zmotywować do działania i zmian na lepsze, posiadająca okładkę w żywych i energetyzujących kolorach? To właśnie pierwsze, co rzuca się w oczy w powyższej pozycji, nie wspominając o dominującym na okładce dużym pomarańczowym YOU. To prawie tak, jakby ta książka krzyczała do mnie z półki: „- TY! Hej, TY! Właśnie tak, do Ciebie mówię!”. I jak tu nie zwrócić na nią uwagi? Niby proste, a działa.

Drugim czynnikiem był Jamie Oliver (znany brytyjski kucharz, autor programów i książek kulinarnych),który jest jednym ze współautorów książki. Oglądając programy Jamie'go zawsze odbierałam go jako osobę energiczną i niezwykle pozytywną. Jednak to, czym 'Book of YOU' najbardziej przyciągnęła moją uwagę, to pojęcie mikroakcji. Czy rzeczywiście jedna niewielka rzecz dziennie potrafi zmienić życie na lepsze?

Na początku książki znajdują się krótkie informacje o tym, jak korzystać z 'Book of YOU', jak w ogóle zacząć i jak to zrobić, aby jak najwięcej z niej wyciągnąć. Znaleźć tam można także definicję mikroakcji, która jest niczym innym, jak jakąś niewielką i mało wymagającą czynnością, najczęściej też zajmującą niewiele czasu. Taką rzecz można wykonać nawet w dzień, kiedy wydaje się, że na nic już nie ma czasu i siły. Mikroakcje zostały podzielone na cztery kategorie: Jedzenie, Umysł, Ruch oraz Miłość.

W książce znajduje się także krótka historia, skąd w ogóle wziął się pomysł na 'Book of YOU'. Tak naprawdę wszystko zapoczątkowała aplikacja YOU, której celem był przede wszystkim rozwój osobisty jej użytkowników, właśnie dzięki wprowadzeniu do ich życia drobnych zmian. W 'Book of YOU' można przeczytać także po kilka zdań na temat twórców aplikacji YOU oraz współautorów książkowych mikroakcji.

W 'Book of YOU' znajduje się dokładnie 365 mikroakcji – po jednej na każdy dzień roku. Niektóre są bardzo do siebie podobne, a nawet się powtarzają, ale żadna z tych rzeczy nie jest przypadkowa. To jak wyrabianie nawyków – im więcej razy coś powtarzamy, tym lepiej sobie z tym radzimy. Oprócz opisu samej mikroakcji jest zawsze krótki komentarz, dlaczego to konkretne działanie jest takie ważne, albo na co zwrócić uwagę podczas jego wykonywania. Przykładem mikroakcji Jedzenie jest spróbowanie czegoś nowego, Umysł – opróżnienie portfela ze starych paragonów, Ruch – dwuminutowe wieczorne rozciąganie się, Miłość – zauważenie w swoim otoczeniu czegoś cudownego.

Niby wszystko łatwe, proste, oczywiste - nic specjalnego i właściwie po co pisać o tym książkę? Właśnie po to, żeby takie drobne rzeczy zauważać i doceniać. Warto wprowadzić je do swojego życia, bo kiedy się zastanowić, to chociaż wydaje się to nie być niczym niezwykłym, to zapytajcie sami siebie – kiedy ostatnio czytaliście wiersz? Próbowaliście odkryć coś nowego w najbliższej okolicy? Robiliście coś, co uwielbialiście będąc dziećmi? Rysowaliście? Zachwyciliście się najbliższą przyrodą? Pomogliście sąsiadowi? Tańczyliście do utraty tchu w pokoju, gdy nikt nie widzi? Jestem pewna, że odpowiedź na co najmniej jedno z tych pytań brzmi: „- Nie pamiętam” albo „– Kiedy to było...”.

'Book of YOU' jest bardzo ładnie i przejrzyście wydana. Każdy z czterech rodzajów mikroakcji jest wyróżniony innym kolorem i znakiem graficznym. Co kilka stron pojawiają się barwne zdjęcia, które dodatkowo zachęcają do działania. Raz na jakiś czas znaleźć można miejsce na notatki – bo 'Book of YOU' nie służy tylko do czytania, można zostać także jej współautorem, wypełniając puste przestrzenie w wybrany przez siebie sposób. Na górze każdej strony znajdują się kółka, dzięki którym można odznaczyć wykonanie znajdujących się na nich mikroakcji. Książka jest przygotowana w taki sposób, aby można ją było w razie potrzeby bardziej spersonalizować.

Kojarzycie piosenkę Małe rzeczy Sylwii Grzeszczak? Moim zdaniem jej refren doskonale odzwierciedla treść 'Book of YOU'. Chociaż ta książka nie ma nawet dwudziestu centymetrów, to jest niezwykle motywująca. Jeżeli się zastanowić nad jej treścią i zawartymi w niej wskazówkami, to rzeczywiście dochodzi się do wniosku, że jedna mikroakcja dziennie może sprawić, że nasze życie stanie się lepsze. Cieszmy się z nawet z niewielkich rzeczy i żyjmy pełnią życia!

Więcej moich opinii znajdziesz na: http://oczarowanaksiazkami.blogspot.com/

Jestem nią oczarowana. Pełna pozytywnej energii książka, mnie służy jako swego rodzaju pamiętnik. Jest miejsce na zapiski czy nasze spostrzeżenia.
Polecam , fajna zabawa w mikroakcje :)

Polecam , fajna zabawa w mikroakcje :)

Ciekawe mikroakcje, które pokazują, że przy małym nakładzie pracy można powoli uczynić swoje życie lepszym! Do tego świetna oprawa graficzna i puste miejsca, gdzie możemy zapisać własne przemyślenia :-)

Bardzo fajna pozycja. Chcesz zmienić swoje życie chociaż trochę ale już się boisz ile to zajmie ci czasu.... W tej książce masz małe 5 minutowe mikro akcje, które pozwolą już w tak krótkim czasie coś zmienić w twoim życiu... To także bardzo ciekawa pozycja żeby zabić nudę... No po prostu fajna zajawka, żeby porobić te mikro akcje tak po prostu dla urozmaicenia życia... Takiej rzeczy jeszcze nie widziałam. Takie małe a cieszy. I jest tak skonstruowana, że starczy na cały rok, ponieważ zawiera dokładnie 365 tych małych, a wielkich w działaniu akcji.... :) Polecam na dobrą zmianę w życiu...

Mam ją od kilku dni i w zasadzie się z nią nie rozstaję :) "Book of YOU" to książka zawierająca 365 tzw. mikro-akcji, czyli małych rzeczy, które mamy robić dzień po dniu. Jako ktoś, kto nie może się oprzeć kolejnym poradnikom, po prostu musiałam sprawdzić, jak ta książka sprawdzi się u mnie. I dziś wiem, że jest to jedna z lepszych książek z tej kategorii. Od dłuższego czasu miałam wrażenie, że stoję w miejscu i się nie rozwijam. Dzięki "Book of YOU" i zawartym w niej mikroakcjom czuję, że każdego dnia robię coś dla siebie :) Jakieś przykłady? Pierwszego dnia przygotowałam misę pełną sezonowych owoców na podwieczorek. Drugiego - jadąc do pracy autobusem, przez minutę miałam zamknięte oczy. Trzeciego dnia podziękowałam osobom, które sprawiają, że czuję się szczęśliwsza. Czwartego dnia przeczytałam wiersz. Zostało mi jeszcze 361 akcji na kolejne dni i już nie mogę się doczekać następnej! Gorąco polecam tę książkę osobom, które chciałyby zmienić coś w swoim życiu, ale tak jak ja mają słomiany zapał i nie dla nich są WIELKIE ZMIANY :) Dzięki "Book of YOU" zrozumiałam, że mała zmiana pomnożona razy kilkaset czyni różnicę :) Przy każdej akcji piszę datę i krótki komentarz. Myślę, że w najbliższym czasie kupię ją komuś w prezencie :)
P.S. Dodatkowo - ma świetny format mieszczący się do torebki :)

• Przeczytane 2017
  • Kuchnia