Tragedia templariuszy. Powstanie i upadek państw krzyżowców

Wydawnictwo: Astra
6 (6 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historia
Nemerle

Oto całkowicie nowe spojrzenie na rozwój potęgi zakonu templariuszy i historię ich upadku. W roku wypędzenia templariuszy z Jerozolimy przez Saladyna dawno nie pamiętano już o zwycięskiej pierwszej krucjacie. Sto lat później, po wygnaniu z Ziemi Świętej ostatniego Franka i zrównaniu Akki z ziemią, okryci hańbą wojowniczy rycerze oczekiwali tragicznego końca. W Tragedii templariuszy historyk i autor bestsellerów Michael Haag po mistrzowsku snuje opowieść o konfliktach i zdradach, które doprowadziły potężny niegdyś zakon Wojowników Chrystusa do pohańbienia i klęski. Fascynujące i tragiczne dzieje zakonu ukazane są na tle ideału krzyżowca oraz losów państw chrześcijańskich, które rodziły się i upadały w średniowiecznej Palestynie. Oto niezwykła podróż po unikalnej kulturze Franków w Lewancie, porywająca historia desperackiej walki i opowieść o wspólnej tragedii chrześcijan i muzułmanów.

źródło opisu: http://wydawnictwo-astra.pl/zapowiedzi/

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/zapowiedzi/

Marcin | 2017-03-05
Przeczytana: 03 marca 2017

Całkiem niezła książka która w przystępny sposób opisuje nam to co stało się w Ziemi Świętej podczas krucjat i dlaczego w końcu stracono wszystkie ziemie w Palestynie. Dostajemy tutaj dokładną analizę dlaczego pomimo starań krzyżowców zostali oni pokonani przez zalew muzułmanów. Możemy dzięki niej obserwować jak dzięki działaniu jednostek i całych nacji które przedkładały swoje interesy (np. królowie Francji którzy wielokrotnie zawalili krucjaty). Templariusze są tutaj jakby dodatkiem, zakonem który do końca walczył o Ziemię Świętą ale nie dali rady (jak powiedział jeden z Wielkich Mistrzów Zakonu jednym z powodów upadku było to iż wiele razy królowie katoliccy woleli prowadzić wojny między sobą a nie z islamem). Książka porządna jednak nie wnosi nic do tego co już wiadomo.

Michał | 2017-11-22

W swojej kategorii wagowej - uważam, że książka jest bardzo dobra. Nie sposób odmówić słuszności recenzjom, w których wytykane jest, że faktycznie sens tej publikacji można z łatwością podważyć (wszak nie stanowi ona jakiegoś zupełnie nowego spojrzenia na omawianą kwestię, ani nie jest jakoś przesadnie wyczerpująca), ale mi się spodobała :)

Zwłaszcza końcowe rozdziały dotyczące procesu i niszczenia zakonu uważam za całkiem udane. A przynajmniej - budzące ciekawość czytelnika, który prawdopodobnie sięgnie po kolejną książkę dotyczącą templariuszy. Może nawet tego samego autora - kolejna jego publikacja pojawiła się niedawno w ofercie Astry. I ona zdaje się być poświęcona już wyłącznie nim.

Może to kwestia tego, że sięgnąłem po tę książkę po lekturze bardzo słabych ,,Joannitów" tego samego wydawnictwa, tym niemniej - nie czułem się aż tak oszukany, jak po lekturze tych pierwszych. Zarys historii państw krzyżowców jest istotnym elementem publikacji, lecz nie czuć w tym wypadku, iż...

grd | 2017-10-10
Przeczytana: 2017 rok

Skuszony ciekawym tytułem zamówiłem tę książkę i kiedy tylko otworzyłem paczkę z wielką ciekawością zabrałem się do czytania. W trakcie czytania jednak narastało we mnie poczucie rozczarowania. Nie żeby książka była specjalnie zła, tylko gdzie ci templariusze? Od razu odpowiem, że są. Nie są jednak bohaterami tej książki, a tylko małym, wspomnianym trochę jakby na uboczu elementem historii Ziemi Świętej, która jest głównym wątkiem niniejszej pozycji. Jako osoba lubiąca zagadnienia historyczne nie uważam czasu spędzonego z tą książką za stracony, wręcz przeciwnie, jeszcze pewnie kiedyś do niej wrócę. Jej największym problem jest to, że nie jest tym czym zdaje się być, czyli historią templariuszy, którzy wstawieni tu zostali raczej na siłę. Brak też kompletnie, właściwej templariuszom, aury sensacyjnej zagadkowości, a narracja jest sucha i dość monotonna.
Śmiało mogę polecić osobom szukającym streszczenia historii Ziemi Świętej, analizy wypraw krzyżowych i państw krzyżowców, bo tym...

Jarmo | 2017-03-15

Zawsze zastanawiam się po co powstają takie książki. Nie wnosi ona nic nowego do naszej wiedzy na temat Templariuszy i wypraw krzyżowych, a jest tylko próbą zlepienia kilku innych publikacji (niektórych już nieaktualnych) w jedną całość.
Najgorsze jest to, że już sam tytuł troszkę oszukuje. Ponieważ dla mnie pozycja ta jest głównie opisem historii Jerozolimy i wypraw krzyżowych. Templariusze są gdzieś z boku i na pewno nie są głównymi postaciami tej książki.

Ania | 2017-01-25
Przeczytana: 06 lutego 2017