Templariusze. Historia i mity

Wydawnictwo: Astra
Templars: History and Myth
historia
Iwona

Zakon templariuszy – jedna z najbardziej prowokujących, zagadkowych i nierozumianych średniowiecznych organizacji – zawsze był spowity tajemnicą, jednocześnie działając inspirująco na kulturę masową. Michael Haag przedstawia całościową, najnowszą wersję historii tych lojalnych chrześcijańskich rycerzy krzyżowych – zaprzysiężonych do obrony Ziemi Świętej i Jerozolimy. Choć zakon miał wielkie wpływy i bogactwa, rycerze wiedli proste, skromne życie. Ich waleczność była legendarna, oddanie sprawie – absolutne, a gotowość do poświęcenia życia – na porządku dziennym. Ostatecznie zostali zniszczeni nie przez muzułmanów na Wschodzie, lecz przez współwyznawców, chrześcijan, na Zachodzie.

Jedną z wielkich tajemnic otaczających templariuszy od zawsze pozostawała rola, jaką w upadku zakonu odegrało papiestwo. Papież miał być ich obrońcą i wyłącznie jemu byli winni posłuszeństwo, jednakże na podstawie jego bezwolnej uległości wobec żądań króla Francji można wywnioskować, że papiestwo albo zdradziło templariuszy, albo uznało ich za winnych okropnych zbrodni. Przypuszczenia te zmieniły się w 2007 roku, kiedy Watykan opublikował faksymile pergaminu, na którym zapisano zeznania złożone przez przywódców zakonu przed papieskimi śledczymi w Chinon w 1308 roku. Dokument ten odkryto w Tajnych Archiwach Watykańskich i ujawniono – 700 lat za późno, aby ocalić życie wielkiego mistrza zakonu i niezliczonej rzeszy innych rycerzy – że papież uważał templariuszy za niewinnych herezji.

źródło opisu: Astra, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

ardnaskela | 2018-12-31

Interesująca lektura. Przystępnie napisana. Oczywiście dla osób zainteresowanych historią ale może nie do końca zaprawionych w typowo uniwersyteckich monografiach. Pozycja popularnonaukowa ale na wyższym poziomie.

Autor racjonalnie odnosi się do tematu Templariuszy, nie daje się ponieść emocjom, stara się być sprawiedliwy. Najbardziej zainteresowało mnie spojrzenie autora na sam proces sądowy Templariuszy. Oczywiście zasadnicza geneza likwidacji zakonu jest znana ale autor dociera głębiej, przedstawiając skomplikowaną sytuację polityczną w Europie a także trzeźwo odnosi się do zarzutów co do tajnych rytuałów inicjacji oraz herezji wśród braci.

Bardzo ciekawa pozycja. Dobrze się czyta. Polecam.

Nagzymsie | 2018-01-20

Kolejna ogólna książka o templariuszach. Część poświęcona samym templariuszom, moim zdaniem słabsza niż w "Tragedii templariuszy" tegoż autora, gdzie autor był bardziej rzutki w swoich koncepcjach. Jednak kolejne rozdziały - poczynając od "Podzwonnego" - bardzo dobre. Polecam. Autor ma swoje zdanie i jest raczej nie-poprawny politycznie. Dzięki temu, jego książka odróżnia się od całej masy podobnych na rynku. Jednak nie do końca - w mojej bardzo skromnej opinii przywiązywanie nadmiernej wagi do odkryć pani Frale i pergaminu z Chinon jest bezsensowne. Nieliczne babole - np. jestem pewien, że Jerozolimę w 586 p.n.e. zdobyli Babilończycy, a nie Asyryjczycy. Czy katarzy byli manichejczykami ? Kwestia sporna. Tak samo czy Herod był Żydem, albo czy sobór nicejski zwołano w kwestii herezji ariańskiej, czy też dla ustalenia daty Wielkanocy? Wnioski o bitwie pod Cresson w 1187 - bardzo dobre. Pochodzenie Jebuzytów - którzy władali Jerozolimą przed Dawidem - pomysł wyśmienity! Książka...

Hagar_the_Horrible | 2018-09-10

Ładnie wydana książka i napisana bardzo przystępnym językiem, ale więcej ciekawostek można znaleźć w Wikipedii. Nic nowego, mówiąc krótko.
Przydałyby się kolorowe zdjęcia, zamiast szarych i mało wyraźnych.

Martins | 2018-10-01

Książkę można określić jako popularnonaukowy przewodnik po świecie templariuszy. Historia zakonu została przestawiona dość skrótowo, ale autor omawia oprócz tego wiele kwestii powiązanych z jego historią (Jerozolima i miejsca święte, historia krucjat i chrześcijańskich państw w Ziemi Świętej). Ponadto równolegle konfrontuje różnego rodzaju mity związane z historią zakonu z rzetelną wiedzą historyczną, co jest szczególnie interesujące. Ważne miejsce w książce zajmuje sam proces wielkiego mistrza i innych templariuszy. W tej kwestii jak i w innych Haag nie boi się stawiać odważnych tez i formułować własnych poglądów, nie zawsze poprawnych politycznie, co na pewno można zapisać mu na plus. Książkę kończy rozdział dotyczący" życia po życiu" templariuszy i ich wykorzystywania ich historii w kulturze i popkulturze.

Całkiem niezła lekko napisana książka, aczkolwiek na pewno nie wyczerpująca tematu(pewien niedosyt pozostawia zwłaszcza sama historia zakonu).

Marcin | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Rozczarowała mnie ta pozycja, powinna mieć tytuł "Opowieść o Ziemi Świętej" o Templariuszach są tylko krótkie wzmianki. Na szczęście dostajemy dość obszerny opis samej sytuacji przed i po tym jak powstał zakon Templariuszy, opisy zamków i miast zajmowanych przez krzyżowców, ocenę geopolityczną tego okresu i wpływ sporów władców Europy na Królestwo Jerozolimskie. Fajnym dodatkiem są rozdziały które mówią o historii po upadku Templariuszy, jak powstawały na ich szczątkach inne zakony, jaki mieli wpływ na wolnomularstwo i powstanie najróżniejszych teorii spiskowych. Dostajemy także przegląd występowania Templariuszy w książkach, filmach i grach.
Pozycja słaba jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o samych Templariuszach ale dobrze nakreślająca sytuację ogólną w tamtych czasach.

Paweł Paczocha | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Kompendium wiedzy dotyczącej templariuszy. Przedstawia pełną historię od samego początku przodków templariuszy, przez ich założenie, aż do spalenia Jakuba de Molay i dalej - do powiązania zakonu z wolnomularzami czy mormonami. Haag argumentami zbija wszelkie podstawy takich powieści jak "Kod Leonarda da Vinci" i ukazuje historię Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona taką, jaka była lub jaką możemy sprawdzić dzięki wiarygodnym informacjom historycznym. Lektura z pewnością nie jest najlżejsza i zdołałem zapamiętać z niej maksymalnie 15%, ale to wystarczy, bym wyrobił sobie prawdziwą opinię o "herezji", jakiej mieli dopuszczać się zakonnicy i by powrót do serii Assassin's Creed był jeszcze przyjemniejszy.

daro1967 | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019