Lew kontra święty. Historia pewnej wrogości

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Wydawnictwo: Marginesy
Swiatoj protiw Lwa (Святой против Льва)
Ag2S

Na przełomie XIX i XX wieku były w Rosji dwa miejsca, do których ciągnęły pielgrzymki: Jasna Polana i Kronsztad. Dlaczego tłumy ludzi szły właśnie do Lwa Tołstoja i do ojca Jana Kronsztadzkiego? Znany pisarz i publicysta Pawieł Basiński, autor bestselleru Lew Tołstoj. Ucieczka z raju (za który otrzymał nagrodę Bolszaja Kniga) przedstawia historię wzajemnych relacji najznakomitszego wówczas pisarza i kapłana najbardziej ukochanego przez lud, którzy stali się zagorzałymi wrogami.
Na czym polega religia Tołstoja? Czy Cerkiew nałożyła na niego ekskomunikę? Jak wyglądały słynne wspólne spowiedzi Jana Kronsztadzkiego? Czy istotnie był cudotwórcą, czy to tylko legenda?
Książkę ilustrują unikatowe fotografie ze zbiorów Państwowego Muzeum Lwa Tołstoja w Moskwie i z Centralnego Państwowego Archiwum Dokumentów Audiowizualnych w Sankt Petersburgu.
Przytaczam w swojej książce cytat z dziennika Jana Kronsztadzkiego z 1908 roku, gdzie prosi on Boga, żeby zabił Lwa Tołstoja. Sam fakt, że kapłan modli się do Boga o śmierć innego człowieka, jest bezprecedensowy. Świadczy o tym, jak bardzo Jan Kronsztadzki nie lubił, powiem więcej, nienawidził Tołstoja. W swoich licznych kazaniach, artykułach, broszurach nazywał go szatanem, fałszywym lisem, lwem ryczącym, który chce pożreć rosyjską młodzież. Uświadomiłem sobie, jaka to mocna historia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Monika książek: 920

Lew kontra święty

Lwa Tołstoja zna każdy miłośnik literatury, bez względu na to czy czytał „Wojnę i pokój” lub „Annę Kareninę”. Tołstoja nie trzeba również przedstawiać czytelnikom pierwszej książki Pawła Basińskiego, „Lew Tołstoj. Ucieczka z raju” – biografii pisarza, której lekturę rekomenduję przed sięgnięciem po kolejne dzieło Basińskiego. Zapewne jednak spora liczba czytelników (sama należałam do tej większości) nie będzie znać postaci Jana Kronsztadzkiego, który jest drugim po Tołstoju pierwszoplanowym bohaterem książki „Lew kontra święty. Historia pewnej wrogości”.

Obaj mędrcy są w równym stopniu przedstawiani przez Basińskiego. Autor tworzy istotny zarys biograficzny, który przybliża postać Jana Kronsztadzkiego i jednocześnie nie zanudza czytelnika „Ucieczki z raju” informacjami o Lwie Tołstoju. Życiorys ojca Jana poznajemy w wystarczającym stopniu, a informacje o rosyjskim pisarzu pozwalają nam szczególnie naświetlić i przeanalizować kontekst religijny. W sposób paralelny autor przedstawia fakty z życia obu Rosjan, które pomimo wszelkich różnic między nimi, wskazując na ogromne podobieństwa. Obaj byli w owym czasie wielkimi sławami w Rosji. Do obu codziennie pielgrzymowali biedacy i zasypywali setkami listów. Oboje wyrzekali się wygód życia (choć Jan Kronsztadzki nie miał nigdy majątku do oddania, jak zrobił to Lew Tołstoj). Zarówno też Lew, jak i Jan mieli głębokie przemyślenia w stosunku do wiary, a religia, choć w różnym aspekcie zaprzątała ich życie.

Wiara Jana Kronsztadzkiego...

Wiara Jana Kronsztadzkiego była bardzo tradycyjna, narzucająca sobie twarde reguły. Dla niego tołstojowscy byli wielkim zagrożeniem cerkiewnych wartości, których czuł się zobligowany bronić. Dlatego wrogość do Lwa charakteryzowała się podwójną siłą. Basiński stopniowo łączy biografie obu swoich bohaterów, dobitnie opisując w ostatniej części nasilającą się nienawiść. Słowa ojca Jana wyrażane w listach czy w kazaniach przyjmują poziom zupełnie nieprzystający do wizerunku uduchowionego ojca. Basiński tłumaczy to tym większym zagrożeniem, które ze strony tołstojowców Jan Kronsztadzki musiał czuć. Tym bardziej chwalebnie świadczy o Lwu Tołstoju fakt, że na ani jedną obelgę publicznie nie odpowiedział. Z pomiędzy faktów pojawia nam się obraz człowieka głęboko pochłoniętego wiarą, poszukującego Boga, mimo swoich racjonalnych przemyśleń.

Basiński opisuje życie i twórczość Tołstoja pod kątem dotąd mało znanym. Analizuje jego tłumaczenie i komentarze składające się na „Ewangelię według Tołstoja”. Dzieło to wraz z innymi tekstami na temat religii pokazuje bardzo racjonalne podejście do interpretacji Nowego Testamentu, odrzucenie boskiego aspektu w Chrystusie, wiary w niepokalane poczęcie, w cuda, a nawet zupełnie nową interpretację Ostatniej Wieczerzy. Tołstoj nie wierzył w boską naturę Chrystusa. Ani w młodości, ani w wieku dojrzałym, ani na starość, ani przed śmiercią. Nie znaczy to jednak, że nie wierzył w Boga. Mógł wątpić w jego istnienie, ale wyrzec się Boga nie potrafił, ponieważ był to kamień węgielny jego rozumienia życia (str. 256).

Całość książki Basińskiego dopełnia "Dodatek" składający się z tekstów listów kluczowych w sporze Tołstoja z Cerkwią, tj. Orzeczenie Świątobliwego Synodu, odpowiedź Lwa Tołstoja na owe Orzeczenie, List Sofii Andriejewny do przewodniczącego Świątobliwego Synodu, a także list ojca Jana do hrabiego Tołstoja, na które Pawieł Basiński powołuje się w swojej książce. Poprzez analizę i dokumentację widzimy jak niesprawiedliwie rozprawiły się decyzje Cerkwi z hrabią Lema Tołstojem. Uderza w nas pomimo wszystko jego głęboka wiara i determinacja do lepszego zrozumienia Boga. Jak sam Tołstoj wyznaje w swojej odpowiedzi na list Synodu „[Wierzę] w Boga, którego pojmuję jako ducha, jako miłość, jak początek wszystkiego. Wierzę, że jest On we mnie, a ja w Nim.” Książka Basińskiego jest niezwykle ciekawą pozycją, z której wynosimy wiedzę o Tołstoju, jego życiu i czynnikach, które ukształtowały pisarza; a także wiedzę o samej Cerkwi i jej powiązaniach politycznych w XIX wiecznej Rosji, wszelkich aspektów teologicznych i filozoficznych, a nawet prób zrozumienia fenomenu pierwszych celebrytów. To niełatwa lektura, ale niewątpliwie warta sięgnięcia.

Monika Samitowska-Adamczyk

aranjuez | 2017-01-14
Na półkach: 2017, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Tym razem o poglądach religijnych Tołstoja i jego podejściu do Cerkwi. A także o Janie Kronsztadzkim. U nas nie znany, a to jeden z popularniejszych prawosławnych świętych.
Książka znakomita i wciągająca, czyta się świetnie. Warto.

Monika Adamczyk | 2017-01-02
Dorota_Dega | 2017-01-20
Ruthven | 2017-01-19
ikoz | 2017-01-18
Historia pewnej wrogości

Ojciec Jan Kronsztadzki prosił Boga, żeby zabił Lwa Tołstoja. W kazaniach nazywał go szatanem i fałszywym lisem. O ojcu Janie Tołstoj mówił „poczciwy staruszek”. Oto historia nienawiści między uwielbianym pisarzem i kapłanem ukochanym przez lud.

Patronaty tygodnia

Kolejny poniedziałek, kolejne zestawienie nowości wydawniczych. Kryminały, thrillery, sensacja i coś na ukojenie serc – dla każdego czytelnika coś miłego. Sprawdźcie, jakie tytuły pod naszym patronatem pojawią się w najbliższych dniach w księgarniach.