Dziecię boże

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Child of God
literatura amerykańska

Prowadziła go zła gwiazda… Stał na rozstaju dróg, poza społeczeństwem, ponad prawem, ponad moralnością. Niekochany, niechciany. Mordował, przekroczył próg zła, odkrył w sobie bestię. Lester Ballard w peruce z wyschłego skalpu ludzkiego, ubrany w bieliznę należącą do swych ofiar. Lester Ballard, „dziecię boże, stworzone na wzór i podobieństwo twoje”. Powieść dla osób o mocnych nerwach. Tylko dla dorosłych.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

książek: 2059
jamczyk | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Po raz kolejny kraina wynaturzenia, brudu, pleśni i wilgoci, oraz "dziecięcia bożego", które transformuje z ofiary w kierunku drapieżnika - bestii. Samotny w świecie, który tworzy z podstawowych odruchów niezbędnych do przetrwania. Powieść absorbuje uwagę, aż do ostatniej strony.

Lester Ballard... To jest dopiero gość, przeklętnik jakich mało!!!
Oj, z pewnością go zapamiętam

Zadziwiające jest to jak wiele w prostocie, Cormac McCarthy może zawrzeć fabuły i treści.
Asceza jego literatury jest pełna głębii, esencji wypełnionej ogromem emocji i wartości. Jej oryginalność sprawia, że czytelnik musi się przestawić, by właściwie odnaleźć się we wnętrzu jego powieści. On nie bawi się w żadne myślniki, by powiedzieć czytającemu kto i kiedy mówi oraz jakie uczucia nim kierują. Tego wszystkiego ma się domyślić czytelnik, który powinien przenieść swój umysł i wyobraźnię w napisaną historię i na poziomie świadomości by rzeczywistość powieści, stała się jego rzeczywistością...

W tej historii nie ma nic odkrywczego, ale jej mroczny, brutalny, prymitywny realizm powala i szokuje, sprawia, że ciarki przebiegają po plecach...
Film jest idealnym uzupełnieniem całej historii, ale powiem szczerze, że inaczej wyobrażałem sobie Lestera, przeklętnika.

Ten film nie miałby...

VenusInFur | 2014-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Człowiek jest linią nad przepaścią"

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego jest tak, że proza ujmująca świat w sposób przerażający, mroczny, niewolny od tragizmu i wszelkich ułomności jest uznawana za wybitną? Dlaczego często nosi znamiona egzystencjalnej i moralnej degrengolady, dehumanizacji, fatalizmu i przewrotności ludzkiego losu rzuconego w wir rzeczywistości zbudowanej wedle odmiennych prawideł niż boski eden? Otóż dlatego, że taki obraz świata i zanurzonego w nim człowieka jest najprawdziwszy i najbliższy temu, z czym przychodzi się spotykać najczęściej. Na takim fundamencie swój geniusz pisarski zbudował Cormac McCarthy – autor „Dziecięcia bożego”, książki nie tyle bulwersującej, co wzbudzającej empatyczne uczucia oraz stawiającej pytania o moralną odpowiedzialność w świecie wyzutym z boskiej inicjatywy.

Tym razem McCarthy wziął na warsztat temat niepokojący i obsceniczny. Tytułowy bohater – zboczony seksualnie dewiant i morderca – to postać wyjęta z mrocznych...

LelandLester | 2015-04-07

Kolejne, po „W ciemność”, dzieło McCarthy’ego z cyklu „Nieźle odjechane”.

Lester Ballard – na wpół zdziczały, opóźniony osobnik, który „zna” dwa pierwsze poziomy piramidy potrzeb Maslova. I muszę Wam powiedzieć, że to mu w zupełności wystarcza. Nie ma rodziny, przyjaciół, traci, umownie nazwijmy to, dom. Jego najlepszą przyjaciółką jest jego strzelba, która gdyby mogła pisać, stworzyłaby z pewnością porywającą biografię Lestera. Potem do tego grona dojdą jeszcze, a jakże, pluszaki. Lekceważony, traktowany z przymrużeniem oka przez mieszkańców miasteczka, do którego czasem zagląda. Jednak od zawsze był samotnikiem, dziwadłem i pisane mu było życie w swoim własnym świecie, na łonie natury.

Świat naszego bohatera jest skrajnie...

jerrymarch | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Bohater książki to wyrzutek, żyjący na marginesie społeczeństwa, który próbuje zaspokoić swoje potrzeby seksualne w najbardziej prymitywny, zbrodniczy i być może jedyny znany mu sposób. Książka jest napisana bardzo zwięzłym ale zarazem precyzyjnym językiem. Jej lektura skłania do refleksji w przedmiocie wpływu na psychikę przestępców środowiska, w którym żyją, a także występujących w nim więzi społecznych. Czy gdyby główny bohater urodził się i wychował w innym miejscu, w bardziej empatycznej społeczności, także wkroczyłby na drogę zbrodni? Polecam

Wioletta | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Znam Cormaca. Prostuję, znam jego dzieła. Wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Przedstawia czyste okrucieństwo. Nie. Przedstawia czysto okrucieństwo. Pisze okrutnie. Nie. Wyciąga to co inni nie pokażą. Wszystko wiedziałam. Tak mi się wydawało. Byłam nastawiona, że i tym razem pokaże mi to samo. Nie, nigdy nie to samo, coś podobnego. Co otrzymałam? Co mogę rzec? Jestem w szoku. To niby jak zwykle. Jednak tym razem zszokował mnie jeszcze dosadniej, jeszcze bardziej dogłębnie. Już po "W ciemność" myślałam, że to szczyt moich możliwości odbiorczych, zostałam schłostana "Krwawym południkiem", a co stało się teraz? Nigdy nie możesz być pewnym co pokaże Ci McCarthy.

Leeloo_Dallas | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Oto Ballard. Jest młody (27 lat?), żyje samotnie i nie ma pracy. Jego dom został zlicytowany, włóczy się więc po okolicy a jego cel to choć parę łyków gorzały. Zajmuje zrujnowaną chatę a po tym, jak spłonie mieszka w jaskini.
Jego przeszłość jest niejasna, podobno trochę zbzikował po samobójczej śmierci ojca. Wszyscy w okolicy przepędzają go i lekceważą. Kobiety z niego drwią.
Ballard ma strzelbę.
Nie poznany jego myśli i nie dowiemy się, co czuje. Będziemy chodzić za nim krok w krok, obserwować jego uczynki i słuchać jego rozmów. I na tej podstawie dokonamy oceny. Ballard przynosi ułomnemu dziecku małego ptaszka. Przechowuje w swojej zapleśniałej chacie zwłoki kobiety. Kupuje dla niej sukienkę i bieliznę. Leży koło niej. Morduje ludzi, gwałci zabite kobiety. Ballard płacze.
Otworzyłam tę książkę tylko na chwilę. Chciałam przeczytać tylko dwie, trzy strony aby sprawdzić, czy wciąga. Nie odłożyłam jej, póki nie przeczytałam ostatniej strony ( z krótkimi przerwami). Po raz kolejny...

pablo | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Jakiś czas temu natknąłem się na na książkę McCarthy'ego "Droga". Od tamtej pamiętnej chwili stałem się zdecydowanym fanem Pana Cormaca. Później przyszedł czas na "Krwawy południk" i zdecydowanie co do mojego fanatyzmu gdzieś umknęło. Czy trzecia z kolei powieść tego autora przywróci mi wiarę w jego geniusz?

"Dziecię Boże" to jedna z pierwszych powieści McCarthy'ego, napisana w 1974 roku. Fabuła opiera się ponoć na autentycznych wydarzeniach i nie mam powodów by w to wątpić. Akcja toczy się wokół Lestera Ballarda, bezdomnego mężczyzny z bliżej nieokreśloną przeszłością, menela, po trosze alkoholika i szaleńca. Zagłębiając się w powieść, nie wiemy kiedy, wydarzenia z kryminalnych przeradzają się w perwersyjne a zaraz potem, znienacka w psychopatyczne.

McCarthy po raz kolejny zabiera nas na wycieczkę w głąb najgorszych zakamarków duszy i umysłu człowieka. "Dziecię boże" napisane jest prosto. Jak to zwykle bywa u tego autora, brak tu wskazówek dla czytelnika. Treść nie pomaga nam...

Morgana | 2017-09-08
Przeczytana: 07 września 2017

Skuszona opiniami sięgnęłam po "Dziecię boże" i muszę....nie nie muszę ale nie potrafię tego zdusić....nie potrafię polubić sposobu snucia opowieści przez Pana Cormaca. Nie potrafię. Historia jest makabryczna, długo trzymałam ją na półce zanim zdecydowałam się z nią zapoznać bliżej. Bardzo przepraszam wszystkich fanów pisarza, ale oprócz obrzydzenia do głównego bohatera, nie zakiełkowało we mnie ziarno ciekawości do innych powieści autora.

lapsus | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Jeśli ktoś ma ochotę na podróż w najmroczniejsze zakątki swojej duszy, gdzie nie działają ludzkie prawa, gdzie istota ludzka skierowana jest jedynie na przetrwanie i czerpie sens tylko z dominacji opartej na śmierci to "polecam". Ten cudzysłów proponuję wziąć bardzo serio.