Źródło i mielizny

Wydawnictwo: Fronda
literatura angielska
monika5555

„Źródło i mielizny” to kontynuacja zbioru esejów zatytułowanego „Dla Sprawy”. Tym razem autor zamierzał pisać w tonie zupełnie poważnym, ale i tak wkradło się do tej książki sporo lekkiego humoru. Chesterton z właściwą sobie przenikliwością przygląda się rozmaitym przejawom współczesnego życia i kryjącym się za nimi ideom. Opisuje komunizm jako rozpasany ascetyzm, a kapitalizm jako głównego wroga rodziny. Chwali uroki pustelnictwa, wyjaśnia, czemu dzisiejsza ekonomia jest chora i czemu każdy powinien żyć trzysta lat. Zajmuje się historiografią i aliteracją, krytykuje fanatyczną pasję zakazywania oraz kontrolę urodzeń. We wszystkich tych kwestiach pokazuje, że ilekroć cywilizacja odchodzi od katolicyzmu, prędzej czy później odchodzi też od zdrowego rozsądku i popada w taką czy inną ideologiczną obsesję. Wiara katolicka, twierdzi Chesterton, jest wiecznym źródłem, podczas gdy wiele nowoczesnych trendów to tylko zwodnicze mielizny.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/zrodlo-i-mielizny

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/zrodlo-i-mielizny

"Źródło i mielizny" to zbiór, niezwykle lekko i dowcipnie napisanych, esejów. Spodziewałem się głównie tematyki religijnej, a okazało się, że poza nią czekały na mnie rozważania z zakresu literatury, historii Anglii, polityki i ekonomii. Spora część książki zajmują też polemiki z innymi publicystami. Największym plusem na pewno będą błyskotliwe uwagi na temat przeróżnych kompromitacji i martwoty protestantyzmu, zaś największymi wadami wynurzenia na temat kapitalizmu i ekonomii, których zbytnio nie rozumie, oraz zachwyty dystrybutyzmem, oparte na zachwycie dawniejszym, niższym poziomem bogactwa. Zachwyt ten przybiera kuriozalny kształt, kiedy wąsaty Janu.. tzn. Gilbert, w przerwach pomiędzy frazą "kurła kiedyś to było", a chrumknięciami, wspomina z łezką w oku, że kiedyś ludzie kontakt z kupcem średnio dwa razy na całe życie: raz jak kupili spodnie, a drugi raz jak sąsiad kupił sobie parasol. Na tym, czy tak rzeczywiście było, nawet nie mam zamiaru się teraz skupić, bo sam zachwyt...

dobrerecenzje | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Książka „Źródło i mielizny” to 30 zebranych esejów, w których autor wnikliwie przygląda się różnym przejawom życia współczesnego.

Chesterton twierdzi, że religia katolicka jest naprawdę zgodna z teorią Darwina. Jednak materializm będący modą XIX wieku bardzo tę teorię poprzekręcał. Walka bowiem o byt, jest to walka na śmierć i życie, zębami i pazurami.
Wśród ludzi powstało przekonanie, że silniejszy osobnik brutalnie rozszarpuje słabsze. Ogłoszono więc, że taka walka prowadzi do postępu, co było zachętą dla złych pracodawców, władców, oszustów i ogólnie złych ludzi.
Bogacz odkrył nagle, że głodzenie i rabowanie ubogich jest nie tylko wygodne, ale powoduje też, że najsłabsi muszą zginąć. W ten sposób u bogatych ludzi bardzo szybko zanikło poczucie odpowiedzialności. Zastanówmy się zatem przez chwilę, czy nie dzieje się tak w naszym świecie?

Autor książki jest dumny, że przeszedł na katolicyzm, jednak jest coś co wzbudza w nim wielką pogardę, a mianowicie określenie „kontrola...

Leehoo | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Zadziwiająco aktualne, przenikliwe i pełne humoru. Erudycja, ironia i finezja mistrza w pełnym wymiarze.

Rafał Ciupka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018