Obrona religii katolickiej

Wydawnictwo: Prohibita
Macław

Nowe wydanie książki świętego biskupa z 1920 roku. Mimo upływu niemal 100 lat od jej ukazania się, nic nie straciła na aktualności, a wręcz stała się – niestety – jeszcze bardziej aktualna niż w czasach, gdy była pisana przez świętego biskupa. Św. Piotr z Werony, męczennik, po ugodzeniu mieczem w głowę napisał na ziemi własną krwią to zdanie: Wierzę w jednego Boga! Credo. Św. Józef...

Św. Piotr z Werony, męczennik, po ugodzeniu mieczem w głowę napisał na ziemi własną krwią to zdanie: Wierzę w jednego Boga! Credo. Św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, dobry pasterz, nam o tym przypomina, wykładając i udowadniając prawdy naszej świętej Wiary.
Trwajmy zatem mocni w Wierze, objawionej przez Zbawiciela i potwierdzonej przez tylu – w tym polskich – świętych. Dziękujemy Bogu i dumni jesteśmy, iż znalazł się wśród nich nasz Rodak, święty biskup Pelczar, kapłan wedle Serca Bożego, autor tej pięknej książki.

Niech książka świętego biskupa Józefa Sebastiana pomoże nam zrozumieć, jak wielkim skarbem jest nasza wiara. Wiara, jak uczy nas święta teologia, jest łaską Bożą. Jest najcenniejszą rzeczą w naszym życiu. Najwspanialszym prezentem, który, zwłaszcza my, Polacy, poddani Maryi, Królowej naszej Częstochowskiej, otrzymaliśmy z Nieba. Wyznawajmy ją z odwagą – jak mówi Ojciec Święty do nowo kreowanych kardynałów – usque ad effusionem sanguinis - aż do przelania krwi. Może i od nas Bóg Prawdziwy, Trójjedyny, tego kiedyś zażąda.

Spotykamy się z zarzutem: wszystkie religie opierają się na prawdzie i dają człowiekowi jakieś prawidła życia: czyż tedy nie słuszna, by mu zostawić do woli, jaką religię chce wyznawać? Nie jest to rzeczą słuszną, bo jak Bóg jest jeden i prawda jedna, tak jedna tylko religia może być prawdziwą; inaczej trzeba by twierdzić, że ma prawdę za sobą i ten katolik, który wierzy w to, czego Kościół naucza – i ten protestant, który nie uznaje Kościoła – i ten żyd, który odrzuca Zbawcę Jezusa Chrystusa – i ten muzułmanin, który Mahometa uważa za boskiego proroka – czyli że jedna prawda drugą wyklucza, a więc że wszystkie religie są fałszywe.
Jedna tylko religia katolicka ma czystą prawdę i całą prawdę.
(Fragment książki)

źródło opisu: http://multibook.pl/pl/p/Sw.-Jozef-Sebastian-Pelcz...(?)

źródło okładki: http://multibook.pl/pl/p/Sw.-Jozef-Sebastian-Pelcz...»

StanislawWokulski | 2016-12-12
Przeczytana: 31 października 2016

Dla wszystkich osób pragnących zacząć swoją przygodę z apologetyką katolicką ta pozycja będzie bardzo dobrym wstępem. Bp Pelczar jest erudytą wielkiej klasy, który zna nie tylko chrześcijaństwo, ale także treść innych światowych religii oraz historię Kościoła. Przedstawia w sposób bardzo jasny na czym polega wyjątkowość katolicyzmu oraz podaje z pewnością co najmniej kilkaset argumentów dla słuszności religii chrześcijańskiej. Dla katolika chcącego poznać lepiej swoją wiarę, a także potrafić ją odnieść do innych religii czy wierzeń, ta publikacja okaże się pomocna i rozszerzy mu horyzonty.
Minusem jest jednak fakt, że książka - choć jest dosyć uniwersalna - została napisana w 1919 r. i najbardziej aktualne problemy życia Kościoła i wiernych siłą rzeczy jeszcze się w niej nie pojawiają. Miejscami chciałem także, aby autor trochę dokładniej tłumaczył biblijne podstawy niektórych dogmatów katolickich. Niemniej naprawdę warto przeczytać.

Jakub | 2017-04-07

Arcydzieło apologetyki katolickiej. Autor w sposób niezwykle szczegółowy opisuje religię katolicką oraz inne religie nie pozostawiając na nich suchej nitki. Książka będzie trudna w odbiorze dla osób nie zaznajomionych z terminologią filozoficzno-teologiczną. Mimo, że książka została napisana ponad 100 lat temu, to jej treść jest wciąż zadziwiająco aktualna co świadczy o jej ponadczasowości.

Miro | 2018-04-03
Krzysztof Iwanicki | 2018-01-06