Ewolucja według Calpurnii Tate

Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
Wydawnictwo: Dwie Siostry
The Evolution of Calpurnia Tate
Nelyt

Jest rok 1899. W Teksasie panuje upalne lato, a jedenastoletnia Calpurnia Tate szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie: dlaczego żółte koniki polne są większe od tych zielonych? Z niewielką pomocą dziadka, zapalonego przyrodnika, odkrywa rozwiązanie: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia wszystko się zaczyna – przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja światem przyrody i nauki, a także jej kłopoty – bo w XIX-wiecznym Teksasie trudno o większe dziwactwo niż dziewczyna, która marzy o tym, by być przyrodniczką.
Klimatyczna powieść o odkrywaniu przyrody, nauki i własnego miejsca w świecie, w którym teoria Darwina wciąż jest ekscentryczną nowinką, a w edukacji panny z dobrego domu najbardziej liczą się lekcje gotowania i szydełkowania.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Dorastanie a ewolucja

Jedenastoletnia Calpurnia Tate dorasta w Teksasie końca XIX wieku, jako jedyna dziewczynka spośród siedmiorga rodzeństwa. Matka planuje dla niej stateczne życie dobrej żony i gospodyni domowej, podczas gdy dziewczynka bardziej interesuje się różnicami w wyglądzie koników polnych, wieczornym wypatrywaniem świetlików i tresowaniem dżdżownic. Jedyną osobą podzielającą jej zainteresowania światem przyrody i sprzymierzeńcem w zdobywaniu wiedzy mógłby być nieprzystępny dziadzio, jednak wydaje się nawet nie znać imienia wnuczki.

„Ewolucja według Calpurnii Tate” opowiada o sześciu miesiącach z życia dziewczynki i jej licznej rodziny, ostatnich miesiącach 1899 roku. Mówi o zbiorach bawełny, pojawieniu się coca-coli, telefonu i innych wynalazków. Porusza też kwestię relacji rodzinnych i społecznych tamtych czasów. Calpurnia zdecydowanie nie pasuje do koleżanek pochłoniętych ręcznymi robótkami i wypiekiem ciast. Jej badania i eksperymenty mogą być piękną motywacją dla młodego czytelnika: obserwacja roślin i zwierząt, pytania i samodzielne konkluzje zachęcają do odkrywania praw rządzących światem. W tle pierwszych naukowych badań pojawiają się blaski i cienie życia wśród sześciu braci, codzienne radości i dziecięce smutki.

Powieść Jacqueline Kelly przyciąga wzrok piękną, stonowaną. Łatwo zauważyć, że autorka i redakcja poważnie traktują młodego czytelnika, bo każdy rozdział zaczyna się ambitnie od cytatu z Karola Darwina, a tekst opatrzony jest przypisami, wyjaśniającymi angielski system miar i odniesienia do postaci historycznych. Jest to zatem książka dla dzieci, ale nie dziecinna. Calpurnia bada prawa ewolucji roślin i zwierząt, ale sama również ewoluuje, podobnie jak jej relacje z rodziną i cały otaczający ją świat. Książka stanowi co prawda zamkniętą opowieść, jednak pozostaje czekać na postęp tej ewolucji w kolejnych częściach serii.

Agnieszka Kruk

Artopolosis | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne, 2017
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Głównym tematem książki jest poznawanie świata przez rezolutną jedenastoletnią dziewczynkę. Zainteresowana tym jak funkcjonuje natura wraz ze swoim dziadkiem wyrusza na krótkie wyprawy, w których obserwuje różne gatunki roślin i zwierząt. Jedenastolatka swoją pasję musi godzić z nieinteresującymi dla niej obowiązkami, które należały do dziewczynek żyjących w Ameryce na przełomie XIX i XX wieku. czyli przygotowywanie do obowiązków przyszłej matki i żony - takich jak gotowanie, opieka nad młodszym rodzeństwem, czy szycie.
Świetnym tłem tej historii jest ukazanie jak w tamtym czasie rozwijała się technologia oraz jak reagowało na nią społeczeństwo.
Mimo, że książka skierowana jest do młodszego czytelnika to i dorosła osoba może przeczytać ją z satysfakcją, bez poczucia infantylności.

Superchrupka | 2017-03-18

Rewelacyjna powieść, niezależnie od wieku, w jakim się po nią sięga. Po pierwsze: akcja rozgrywa się w Teksasie, na przełomie wieku XIX i XX, w rodzinie plantatorów bawełny (słychać echa "Przeminęło z wiatrem", ale w dość przewrotny sposób), czyli niebanalnie, epicko nawet. Po drugie: rezolutna, jedenastoletnia narratorka rozwala system swoją ogromną ciekawością świata, przestrzeni, przyrody, nauki i jednoczesną niechęcią do "dziewczyńskich" spraw - kuchni czy szydełkowania. Mamy więc impas, trudny do przeskoczenia zwłaszcza w tamtych czasach. Jest zabawnie, ale z czasem robi się całkiem poważnie, dość ponuro, głębiej. I uniwersalnie. Czuć trud spełniania marzeń, które wymagają niemałej odwagi i wiary w siebie, wysiłek podążania własną drogą, gdy świat skrzykuje się przeciwko. Autorka nie daje pociesznych, łatwych rozwiązań, nie pozwala odetchnąć z ulgą. Wręcz przeciwnie, łamie czytelnicze oczekiwania na pół, ale na szczęście pozwala zachować trochę nadziei. Powieść jest świetnie...

Alien | 2017-02-05

Na książkę Jacqueline Kelly Ewolucja według Calpurnii Tate, trafiłem przez przypadek. Przelotnie zerknąłem na dział dla dzieci i młodzieży w bibliotece z myślą o mojej siostrze, ciągle ostatnio narzekającej, że nie przynoszę jej książek, i że „nie ma co czytać”. Najpierw moją uwagę przykuł grzbiet, potem tytuł i wreszcie opis, który zapowiadał ciekawą historię. Wziąłem więc powieść Kelly, a że młoda miała kilka szkolnych lektur do nadrobienia, pomyślałem, że najpierw sam skorzystam z dobrodziejstw ewolucji panny Tate. Przyznam, że jest to jedna z najlepszych książek dla dzieci jakie ostatnio przeczytałem.

Akcja powieści rozpoczyna się latem 1899 roku. W powietrzu czuć już nadchodzący wiek XX oraz rozwijający się w zawrotnym tempie postęp. Główna bohaterka, jedenastoletnia Calpurnia Virginia Tate (Callie Vee) postanawia, że zostanie w przyszłości naukowcem. Kelly przedstawia nam jakie przeszkody musi pokonać aby dopiąć swego celu, jak nie daje się wplątać w oczekiwania związane z...

pierzyna | 2017-02-06

Podobno nie należy oceniać książek po okładce, ale tak naprawdę był to główny powód mojego zainteresowania tą pozycją.
Po dłużej chwili zastanowienia krótki opis też był zachęcający, w każdym razie na tyle, aby przytachać, wcale nie lekką lekturę, do domu. Główna bohaterka od razu skojarzyła mi się z Flawią de Luce, z serii powieści napisach przez Alana Bradley'a. I w pewnym sensie jest do niej podobna, ale przygody Calpurnii mają jak dla mnie więcej uroku. Jak najbardziej polecam!

Karolina Arkuszewska | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Oto historia dziewczynki kochającej naukę i dorastającej w Teksasie w roku 1899. Wtedy kobiety nie miały jeszcze praw do głosowania, a w szkole uczono je szydełkowania, dobrych manier i chodzenia z książką na głowie.
Calpurnia jednak wolała inaczej wykorzystywać książki...

Zabawna i mądra historia. Mogę śmiało polecić ją każdej osobie, w każdym wieku.

natalia | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, Przerwane
Przeczytana: 27 września 2017

Prawie skończona! Miło było Cię poznać, odważna Calpurnio!

PozaRozkładem | 2017-10-20

„Ewolucja według Calpurnii Tate” to tytuł, który wieloznacznie wskazuje na dwa filary powieści: obecność i znaczenie teorii Darwina w świecie konserwatywnego Teksasu końca XIX wieku oraz zmianę, jaka zachodzi w jedenastoletniej bohaterce.

Przyjemna i intrygująca lektura. „Dziewczyńska”, choć z założenia przełamująca stereotypy. Historia, którą się czyta lekko, dość grzeczna w swej opowieści o buncie. Powieść, która pragnie oczarować czytelniczkę kostiumami „z epoki” (a przynajmniej ich wyobrażeniem) i zmianą bohaterki. Nie wiem czy ta powieść to kandydatka do feministycznej wersji Bildungsroman – powieści o dojrzewaniu, ale może warto tak o niej pomyśleć?

„O pochodzeniu gatunków” – dzieło, które stało się sprawcą światowego zamieszania, cytowane w „Ewolucji według Calpurnii Tate” wyznacza rytm kolejnych rozdziałów opowieści. Poznajemy w niej dość liczną rodzinę, naszkicowaną to naiwnie, to lekko ironiczną kreską. Narratorka i tytułowa bohaterka w centrum swojej opowieści ...

Szarlotka | 2017-07-13
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Carpunia to bardzo pomysłowa i zdolna dziewczyna. Przeżywa wspaniałe przygody w towarzystwie swojego dziadka. Carpunia ma sześciu braci, trzech młodszych i trzech starszych.
Ta książka mowi o tym, żeby podziwiać przyrodę i ją badać,

POLECAM, SZARLOTKA :]

cynaderki | 2017-05-20

Całkiem przyjemna lektura dla wielbicielek Ani z Zielonego Wzgórza.

Nieco staroświecka w stylu, z lekka feministyczna w duchu - w pełni sympatyczna w odbiorze.
Bez wampirów też można.

bromba | 2014-10-29
Przeczytana: 23 października 2014

wzruszająca, pouczająca, zabawna, szczera i absolutnie oryginalna powieść! Główna bohaterka to taka 'Ania z Zielonego Wzgórza' z Teksasu - myślę, że to wystarczy jako rekomendacja ;-));