Tyczka w Krainie Szczęścia

Tłumaczenie: Marta Dybula
Wydawnictwo: Mamania
Lilla Sticka i landet Lycka
Róża_Bzowa

Mały Daniel nie może zasnąć, a opiekująca się nim pani Julia zaczyna snuć opowieść na dobranoc… Kiedy była małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba… Czy w tej niezwykłej krainie rzeczywiście można odnaleźć szczęście?

„Tyczka w Krainie Szczęścia” to efekt połączenia talentu literackiego Martina Widmarka, znanego do tej pory jako autor popularnych serii książek dla starszych dzieci, i wyobraźni plastycznej Emilii Dziubak, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej ilustratorki.

źródło opisu: http://mamania.pl/product-pol-94-Tyczka-w-Krainie-Szczescia.html

źródło okładki: http://mamania.pl/product-pol-94-Tyczka-w-Krainie-Szczescia.html

Amarisa | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Wrażenia z lektury w/w książki znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam http://magicznyswiatksiazki.pl/tyczka-w-krainie-szczescia-martin-widmark/ :)

olaf2009 | 2017-05-16
Przeczytana: 13 maja 2017

Krótka historyjka o siostrze, która odważnie ruszyła szukać zaginionego brata. Dla dzieci wspaniała historia o miłości i poświęceniu, dla dorosłych przypomnienie, że też byli kiedyś dziećmi i o tym, żeby dbać o jak najlepsze dzieciństwo najmłodszych. Napisana przez szwedzkiego autora historii dla dzieci, szatę graficzną opracowała polska ilustratorka. Na ostatniej stronie zamieszczono wypowiedzi autorów, w których wyrazili, że ich praca to wynik połączenia tekstów, tradycji różnych kultur i ludzi. Jak dla mnie obowiązkowa pozycja w biblioteczce dziecka.

Darka | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Bajki, 2017
Przeczytana: czerwiec 2017

Każdy słyszał, aby nie oceniać książki po okładce, ale gdyby nie okładka pewnie nie zwróciłabym uwagi na tę opowiastkę. Gdy obejrzałam książkę w środku stwierdziłam, że watro ją mieć choćby dla samych ilustracji. Po lekturze okazało się, że szwedzko - polski duet stworzył pozycję piękną nie tylko wizualnie.

Tyczka tak naprawdę ma na imię Julia. Jest to dziewczynka, która utraciła radość życia, kiedy zaginął jej starszy brat Tomek. Rodzice dziewczynki, chcieli aby pomimo tragedii jaka spotkała całą rodzinę, Julia znowu zaczęła się uśmiechać, dlatego podarowali jej piękne czerwone sanki. Prezent nie ucieszył dziewczynki, nie chciała jednak sprawić przykrości rodzicom, postanowiła więc wypróbować sanki. Julia zjeżdżając z górki przejechała przez lodowy tunel, który przeniósł ją do zupełnie innego świata, świata, w którym królują owady. Dziewczynkę powitał pan Jacobi - dostojny chrząszcz. Poinformował on Tyczkę, że trafiła do Krainy Szczęścia. I rzeczywiście: wszędzie dookoła...

Feronique | 2017-04-14
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z książkami dla dzieci to niestety jest tak, że każdemu podoba się zupełnie co innego. Ta książka akurat chyba zdecydowanie bardziej podoba się mnie, niż mojej sześciolatce, no ale już trzylatek zachwycony (być może dlatego, że odkąd obejrzał Moanę, ma świra na punkcie krabów).
Oprawa graficzna jest bardzo ładna, choć trochę mroczna, no ale taka też jest i sama historia. Szkatułkowa konstrukcja (jeśli dobrze pamiętam ze szkoły - tak to się nazywa), czyli opowieść snuje bohater opowieści, może pomaga jakoś bardziej jeszcze zdystansowac się do strasznych wydarzeń - zaginięcia, niewola, wyzysk! Myślę, że można z tej książki nieco się nauczyć (żeby nie tracić nadziei, że w grupie siła, że nie każdy, kto jest dla nas miły, jest naszym przyjacielem, że nie każdy, kto czyni zło, jest zły, że inni czasem tylko udają, że są szczęśliwi, maskując tym strach itp.), a to akurat dla mnie bardzo ważne.
Poza tym fabuła jest całkowicie fantastyczna i abstrakcyjna, ale w żadnym razie nie można...

książniczka | 2017-05-05

Zachwycające ilustracje utalentowanej Emilii Dziubak, fajna, wielopłaszczyznowa historia. Oby więcej takich wartościowych pozycji!

JKa | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017