Tyczka w Krainie Szczęścia

Tłumaczenie: Marta Dybula
Wydawnictwo: Mamania
Lilla Sticka i landet Lycka
Róża_Bzowa

Mały Daniel nie może zasnąć, a opiekująca się nim pani Julia zaczyna snuć opowieść na dobranoc… Kiedy była małą dziewczynką, jej starszy brat zaginął bez wieści. Któregoś dnia, zjeżdżając na sankach, wylądowała z hukiem w magicznej Krainie Szczęścia. Spotkała w niej niesamowite postacie – chrząszcza we fraku, olbrzymie ważki i nieco przerażającego kraba… Czy w tej niezwykłej krainie rzeczywiście można odnaleźć szczęście?

„Tyczka w Krainie Szczęścia” to efekt połączenia talentu literackiego Martina Widmarka, znanego do tej pory jako autor popularnych serii książek dla starszych dzieci, i wyobraźni plastycznej Emilii Dziubak, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej ilustratorki.

źródło opisu: http://mamania.pl/product-pol-94-Tyczka-w-Krainie-Szczescia.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Adrian F | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Ta historia jest niewyjaśniona i niedokończona. Rozumiem że jej odbiorcami są dzieci, które zazwyczaj nie będą domagać się rozwijania poszczególnych wątków lub dopytywać dlaczego jedna postać postępuje tak a druga inaczej itp. Jednak uważam że nawet w opowieści dla najmłodszych o pięknym zakończeniu, wypadałoby żeby historia nie była tak płytka. Co do ilustracji są one bardzo piękne pod względem artystycznym, ale uważam że nieco zbyt mroczne jak na książkę dla dzieci.

Ervisha | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Książka ładnie wydana i ładnie zilustrowana (chociaż bardziej podobały mi się ilustracje w "Dom, który się przebudził") ale tylko tyle. Nie urzekła mnie, nie wciągnęła... zabrakło mi w niej tego "czegoś" i głębszego "piękna" (lubię tego typu opowieści i książki).
Tak na prawdę gdyby nie ilustracje książka całkowicie zgubiłaby się na tle innych a tak jest szansa, że jeszcze ktoś ją dostrzeże.
Nie kupiłabym jej nawet dla samych ilustracji , gdyż one również nie są jakieś wyjątkowe (z całym szacunkiem do talentu artystki)

Amarisa | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Wrażenia z lektury w/w książki znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam http://magicznyswiatksiazki.pl/tyczka-w-krainie-szczescia-martin-widmark/ :)

Justyna_78 | 2018-05-16
Przeczytana: 15 maja 2018

Pięknie wydana książka ale historia średnio wciągająca...Jakaś taka nijaka książka, jakby niedokończona.

olaf2009 | 2017-05-16
Przeczytana: 13 maja 2017

Krótka historyjka o siostrze, która odważnie ruszyła szukać zaginionego brata. Dla dzieci wspaniała historia o miłości i poświęceniu, dla dorosłych przypomnienie, że też byli kiedyś dziećmi i o tym, żeby dbać o jak najlepsze dzieciństwo najmłodszych. Napisana przez szwedzkiego autora historii dla dzieci, szatę graficzną opracowała polska ilustratorka. Na ostatniej stronie zamieszczono wypowiedzi autorów, w których wyrazili, że ich praca to wynik połączenia tekstów, tradycji różnych kultur i ludzi. Jak dla mnie obowiązkowa pozycja w biblioteczce dziecka.

Anna | 2018-03-26
Przeczytana: 21 marca 2018

In plus:
- przepiękna okładka
- sympatyczne przeniesienie bohaterki do krainy robaczków
- klimatyczne ilustracje (chociaż bardziej podobały mi się te z 'Domu...')

In minus:
- udziwniona historia, z niezrozumiałym dla mnie przesłaniem
- niewykorzystany potencjał postaci
- brak uzupełnienia historii o motywacje (np. żuka), czy wyjaśnienia (np. historii brata)
- dużo bardziej nierówne i słabsze niż w 'Domu, który się przebudził' ilustracje

Petra | 2018-06-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Dzieciowe
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Hipnotyzujące ilustracje i trochę mroczna opowieść o dziewczynce, która nic nie wie o "wyuczonej bezradności"- więc jest zaradna, aktywna i sprytna. Piękna.

Darka | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Bajki, 2017
Przeczytana: czerwiec 2017

Każdy słyszał, aby nie oceniać książki po okładce, ale gdyby nie okładka pewnie nie zwróciłabym uwagi na tę opowiastkę. Gdy obejrzałam książkę w środku stwierdziłam, że watro ją mieć choćby dla samych ilustracji. Po lekturze okazało się, że szwedzko - polski duet stworzył pozycję piękną nie tylko wizualnie.

Tyczka tak naprawdę ma na imię Julia. Jest to dziewczynka, która utraciła radość życia, kiedy zaginął jej starszy brat Tomek. Rodzice dziewczynki, chcieli aby pomimo tragedii jaka spotkała całą rodzinę, Julia znowu zaczęła się uśmiechać, dlatego podarowali jej piękne czerwone sanki. Prezent nie ucieszył dziewczynki, nie chciała jednak sprawić przykrości rodzicom, postanowiła więc wypróbować sanki. Julia zjeżdżając z górki przejechała przez lodowy tunel, który przeniósł ją do zupełnie innego świata, świata, w którym królują owady. Dziewczynkę powitał pan Jacobi - dostojny chrząszcz. Poinformował on Tyczkę, że trafiła do Krainy Szczęścia. I rzeczywiście: wszędzie dookoła...

Feronique | 2017-04-14
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z książkami dla dzieci to niestety jest tak, że każdemu podoba się zupełnie co innego. Ta książka akurat chyba zdecydowanie bardziej podoba się mnie, niż mojej sześciolatce, no ale już trzylatek zachwycony (być może dlatego, że odkąd obejrzał Moanę, ma świra na punkcie krabów).
Oprawa graficzna jest bardzo ładna, choć trochę mroczna, no ale taka też jest i sama historia. Szkatułkowa konstrukcja (jeśli dobrze pamiętam ze szkoły - tak to się nazywa), czyli opowieść snuje bohater opowieści, może pomaga jakoś bardziej jeszcze zdystansowac się do strasznych wydarzeń - zaginięcia, niewola, wyzysk! Myślę, że można z tej książki nieco się nauczyć (żeby nie tracić nadziei, że w grupie siła, że nie każdy, kto jest dla nas miły, jest naszym przyjacielem, że nie każdy, kto czyni zło, jest zły, że inni czasem tylko udają, że są szczęśliwi, maskując tym strach itp.), a to akurat dla mnie bardzo ważne.
Poza tym fabuła jest całkowicie fantastyczna i abstrakcyjna, ale w żadnym razie nie można...

Maarcelina | 2019-02-01

Piękna opowieść na dobranoc. W której mała dziewczynka zjeżdżając na sankach trafia do Krainy Szczęscia. Spotyka tam chrzaszcza we fraku, pająki, ważki. Wszyscy w tej krainie są szczęśliwi. Ale czy oby na pewno?! Kolejnego dnia dziewczynka spotyka kraba, który zabrał ja i zmusił do niewolniczej pracy. Tyczka jak i inne dzieci zniewolone przez okrutnego skorupiaka, muszą łowić perły. Wśród zniewolonych dzieci znajduje się jej brat Tomek który kiedyś zaginął. Rezolutna dziewczynka postanawia uwolnić siebie i inne dzieci opracowując plan ucieczki...
W tej krótkiej i prostej opowieści mamy wiele wątków: strata kogoś bliskiego, miłość, zaufanie, smutek, szczęście. To wszystko wkomponowane jest w piękne ilustracje które odzwierciedlają pełna gamę uczuć tej opowieści.
Gratulacje dla @Emilia.Dziubak za ilustracje!!!