Rozbitek

Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Survivor
rozbiterk, przygodowa
literatura piękna

W miejscu, w którym zwykle rozpoczynają się historie o rozbitkach, ta opowieść się kończy. Tender Branson, bohater książki Chucka Palahniuka nie przeżywa katastrofy Boeinga 747. Uprowadzony przez niego samolot mknie ku ostatecznej zagładzie, która nastąpi z chwilą, gdy zabraknie paliwa. Załoga i pasażerowie są już bezpieczni na ziemi, gdy Tender rozpoczyna swoją spowiedź do czarnej skrzynki. Podróż donikąd też zaczyna się od pierwszego kroku opowiada bohater, życiowy rozbitek, służący, pewnego dnia dowiaduje się, że jest jedynym ocalałym członkiem sekty Kościoła Wyznawców. Wyruszamy w tę podróż tropem Tendera...

źródło opisu: nota wydawcy

wombat80 | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Zakręcone
Przeczytana: 07 października 2018

Robinson Crusoe. Czytało się, robiło się potem szałasy na polu u dziadków na wsi, ganiało z leszczynowym łukiem o cięciwie ze sznurka od snopowiązałki za wymyślonymi królikami po lesie, pocierało się patykami nad kupką siana aż ręce drętwiały (ten Dafoe pisał jakieś bzdury, za cholerę nie umiałem tak rozpalić ognia).
Takie nastawienie miałem gdy książkę kupowałem. Powrót do młodości, z Robinsonem współczesności.

Oczywiście książka jest kompletnie o czym innym. Pewnie ktoś się zaraz doszuka dziesiątego dna, postawi znak równości pomiędzy bezludną wyspą na środku oceanu i głównym bohaterem wyobcowanym w miejskiej dżungli.

Nie będę pisał dokładnie o czym jest (wg mnie o sektach, ale kto wie, dziesiąte dno), każdy kto zna autora powinien wychwycić hasła klucze będące osią większości jego pozycji (zaczyna się robić to niestety schematem). Bohater - osoba dysfunkcyjna ze skłonnościami samobójczymi. Partnerka bohatera - osoba dominująca, także dysfunkcyjna. Cywilizacja i...

bellson | 2018-11-09
Przeczytana: 04 listopada 2018

dla angielskiej wersji, Palahniuka trzeba jednak czytać w oryginale

Krzysztof Bilski | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka o ciekawej fabule, ale...

Zastanawia mnie te ostatnie 5 pustych, niezapisanych stron.
Można by sądzić, że pozostawione zostało to w taki sposób, aby każdy z czytelników mógł sam napisać swoje własne zakończenie tej historii.

Estera | 2018-09-04
Przeczytana: 03 września 2018

Wahałam się dość mocno między oceną rewelacyjną a wybitną. Jednak po chwili namysłu stwierdziłam, że sam Chuck Palahniuk zdecydowanie należy do grona wybitnych jak i jego kunszt pisarski. Choć jest taki moment w książce gdzie treść jest tak zawiła i nie do końca wiadomo co się dzieje to myślę, że był to celowy zabieg autora. Co do samej książki zachwyca od początku do końca, już sama odwrócona numeracja zachęca nas do czytania i zrozumienia dlaczego tak a nie inaczej.
Palahniuk jest niczym Polok, nie wszyscy go rozumieją są i tacy co uważają, że to co pisze jest niezbyt spójne i rozrzucone jednak kiedy damy się ponieść, odłożymy na bok wszelkie wyobrażenia o książce to pojawi się nam przed oczami film którego nie będziemy chcieli przestać oglądać.

Indalecio | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Dobra książka Palahniuka, nietypowo skonstruowana powieść bardzo podobna stylem do Fight Clubu. Świetny motyw z telefonem zaufania.

keyser_soze | 2017-08-21

Dla mnie - genialna. Rollercoaster. Ani jednego zbędnego słowa. Fantastyczna konstrukcja fabuły. Nieograniczona wyobraźnia. Kolejny powód, by wątpić w człowieka i kolejna książka mojego życia...

ŁUKASZ | 2017-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Wszystko w "Rozbitku" zdaje się być okupione litrami potu autora. Starał się być odważny, nowatorski, wszystko byleby wyróżnić się na tle innych. Wyszło mu średnio. Są długie fragmenty od których nie mogłem się oderwać, przerywane zabiegami dla mnie niezrozumiałymi i niepotrzebnymi, które powieść psuły.
Znakomity przykład powieści z potencjałem, popsutej dążeniem autora do przekraczania granic za wszelką cenę.

robaczeq | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Spoko Chuck, też lubię wyliczenia. Intrygujący koncept i kłujące w sumienie zdania z pierwszych stron wiele obiecują, ale ostatecznie w całej powieści nie dostajemy niczego więcej. Antysystemowość Palahniuka i jego bunt wobec konsumpcjonizmu pozostają dość bezrefleksyjne, owszem świat zewnętrzny nas zniewala, umysłami całych mas rządzą reklamy, pieniądze neutralizują empatię i tak dalej, ale ten potok zdań pojedynczych obudzi chyba tylko osobę czytającą jedną z pierwszych powieści spoza kanonu szkolnych lektur, albo kogoś wychowanego przez radykalną sektę ;). Jeśli celem Chucka było doprowadzenie do "przebudzenia" czytelnika, to ciężko powiedzieć w jaką grupę docelową mierzył. Amerykanin zajadający się burgerami z frytkami i oglądający telewizję przez 1/3 dnia raczej się w niej nie znajdzie, a wymagający czytelnik podsumuje "Rozbitka" szczerym, delikatnym uśmiechem i wróci do swoich spraw ani nie "przebudzony", ani nie zszokowany. Trochę boję się wracać do "Fight Clubu" i...

Wkp | 2017-05-29

OCALAŁY

Tezy stawiane przez Palahniuka zawsze były kontrowersyjne. „Rozbitek”, podobnie jak debiutancki „Fight Club” autora, pokazuje znów, że prawdziwa wolność daje tylko akt szaleństwa. Akt terrorystyczny, bezpieczny dla ludzi, nie niosący ze sobą ofiar, ale sprzeniewierzający się wszelkim ustalonym normom, pozwalający – bez możliwości wycofania się – odrzucić wszelkie ograniczenia i konwenanse by wreszcie poczuć się naprawdę żywym. By odnaleźć miłość. Siebie. I wiarę.

Tender Branson. Życiowy rozbitek, ostatni ocalały członek sekty Kościoła Wyznawców, stanął nad przepaścią i zrobił krok w przód. Teraz leci nad oceanem uprowadzonym przez siebie Boeingiem 747, wypuścił już pasażerów, wypuścił obsługę lotu, nawet pilotów, na pokładzie jest sam i czeka, aż skończy się paliwo a maszyna rozbije się wraz z nim. Czemu to zrobił? Wyczekując na nieuchronną katastrofę, Tender zaczyna nagrywać na czarną skrzynkę swoją spowiedź. Opowiada o nudnym życiu służącego potrafiącego we właściwy...

Hekate | 2017-02-25
Przeczytana: luty 2017

Rozpoczynając lekturę, miałam wrażenie, że to jedna z lepszych książek Palahniuka. Myliłam się, napisał lepsze, aczkolwiek ta nie należy do najgorszych, nie należy też do złych.

Według mnie [i]Rozbitka[/i] warto przeczytać, słowa dają wiele do myślenia, zresztą jak w wielu innych jego książkach. Sama nie jestem w stanie określić, co niezbyt przypadło mi do gustu, czy forma, czy treść, czy przesłanie. A może przesłanie było zbyt mocne, bym mogła się z nim pogodzić i jego wyparcie rodzi niechęć? Nie wiem. Mam mieszane uczucia, ale nie żałuję, że poświęciłam czas na przeczytanie tej książki.