Simpsonowie i ich matematyczne sekrety

Okładka książki Simpsonowie i ich matematyczne sekrety Simon Singh
Okładka książki Simpsonowie i ich matematyczne sekrety
Simon Singh Wydawnictwo: Albatros popularnonaukowa
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
THE SIMPSONS AND THEIR MATHEMATICAL SECRETS
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2016-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-23
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379858934
Tłumacz:
Anna Binder
Tagi:
simpsonowie matematyka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
19
4

Na półkach:

Oglądałem The Simpsons od dziecka, a potem jeszcze raz jako dorosły, ale nie sądziłem, że te matematyczne wstawki (oczywiście te, które zauważyłem) oraz przypadkowe (choć okazuje się, że wcale nie przypadkowe) liczby mają jakiś większy sens.
Książka z gatunku tych, które lubię najbardziej, czyli wciągająca i przeczytana na raz. Jeżeli ktoś jest z matematyką na bakier, to w wielu momentach trzeba się porządnie skupić, żeby wszystko zrozumieć, ale bardzo zmienia perspektywę.
Minus jedynie za nawiązania do Futuramy, której nie jestem wielkim fanem. Nie zrozumcie mnie źle, sam tekst ciekawy i bardzo rozbudowane przykłady matematyczne, ale po okładce i tytule spodziewałem się właściwie tylko Simpsonów.
Bardzo polecam, chociaż z tego co wiem, nie łatwo ją dostać.

Oglądałem The Simpsons od dziecka, a potem jeszcze raz jako dorosły, ale nie sądziłem, że te matematyczne wstawki (oczywiście te, które zauważyłem) oraz przypadkowe (choć okazuje się, że wcale nie przypadkowe) liczby mają jakiś większy sens.
Książka z gatunku tych, które lubię najbardziej, czyli wciągająca i przeczytana na raz. Jeżeli ktoś jest z matematyką na bakier, to w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
476
107

Na półkach: ,

Simpsonowie i ich matematyczne sekrety omawia najciekawsze momenty bajki w które została wplatana matematyka. Jako typowy umysł ścisły książkę czytałam z wielkim zapałem przypominając sobie całki różniczki i słynny wzór "e=mc²" ale także ucząc się nowych rzeczy o których to w szkole nas nie uczono. Bardzo zabawna książka, która spodoba się kazdemu kto oglądał bajkę a co najważniejsze -tycg którzy jej nie oglądali zainspiruje to jej obejrzenia.

Simpsonowie i ich matematyczne sekrety omawia najciekawsze momenty bajki w które została wplatana matematyka. Jako typowy umysł ścisły książkę czytałam z wielkim zapałem przypominając sobie całki różniczki i słynny wzór "e=mc²" ale także ucząc się nowych rzeczy o których to w szkole nas nie uczono. Bardzo zabawna książka, która spodoba się kazdemu kto oglądał bajkę a co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1821
480

Na półkach:

Niezła lektura, nawet jeśli się nie widziało ani jednego odcinka Simpsonów! ...ale nie jest specjalnie lekka: o ile każdego może zachwycić spostrzeżenie, że postaci na kreskówkach maja po 4 palce zamiast 5 (! tak, sprawdziłam, Bolek i Lolek są mutantami! ;) ) to już kawałki o funkcji dzeta Riemanna wymagają SPOREGO skupienia. Może niekoniecznie trzeba być fanem Simpsonów, by polubić się z tą książką, ale trzeba lubić matematykę! :) Gdyż inaczej skończy się nuda i irytacją. Dla mnie jednakże - bomba! :)

Niezła lektura, nawet jeśli się nie widziało ani jednego odcinka Simpsonów! ...ale nie jest specjalnie lekka: o ile każdego może zachwycić spostrzeżenie, że postaci na kreskówkach maja po 4 palce zamiast 5 (! tak, sprawdziłam, Bolek i Lolek są mutantami! ;) ) to już kawałki o funkcji dzeta Riemanna wymagają SPOREGO skupienia. Może niekoniecznie trzeba być fanem Simpsonów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
121
29

Na półkach:

Książka napisana bardzo przystępnie i zrozumiale. Pokazuje w prosty sposób ciekawe zagadnienia. Nie tylko dla fanów Simpsonów

Książka napisana bardzo przystępnie i zrozumiale. Pokazuje w prosty sposób ciekawe zagadnienia. Nie tylko dla fanów Simpsonów

Pokaż mimo to

avatar
639
177

Na półkach:

Znakomita książka, do której odniosłam się z dużym sentymentem. Kiedyś bowiem bardzo interesowałam się matematyką i nie przeczytałam czegoś tak dobrego chyba od czasów Lilavati;)
Jako osoba, która w życiu nie obejrzała odcinka Simpsonów zdecydowanie rekomenduję to dzieło. Aż dziw, że ktoś zgodził się to wydać w Polsce, czyli kraju, w którym nienawiść do matematyki jest modna. Bardzo dobry odgłupiacz dla umysłów ścisłych i humanistów.

Znakomita książka, do której odniosłam się z dużym sentymentem. Kiedyś bowiem bardzo interesowałam się matematyką i nie przeczytałam czegoś tak dobrego chyba od czasów Lilavati;)
Jako osoba, która w życiu nie obejrzała odcinka Simpsonów zdecydowanie rekomenduję to dzieło. Aż dziw, że ktoś zgodził się to wydać w Polsce, czyli kraju, w którym nienawiść do matematyki jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
56
35

Na półkach: , ,

Nie przeczytałam do końca, utknęłam na samym początku. Książka w ogóle mi się nie podobała, nie dało się czytać. Jeden wielki podręcznik do matematyki.

Nie przeczytałam do końca, utknęłam na samym początku. Książka w ogóle mi się nie podobała, nie dało się czytać. Jeden wielki podręcznik do matematyki.

Pokaż mimo to

avatar
490
149

Na półkach: , , ,

Powszechnie znanym faktem jest to, że liczb naturalnych istnieje dokładnie tyle samo co całkowitych. O miano jeszcze bardziej pospolitej wiedzy może z nim konkurować chyba tylko granica szeregu harmonicznego, lub to, że hiperboloida jednopowłokowa jest powierzchnią prostokreślną. No dobrze, może nie jest to wiedza podstawowa. Jednak dla części ludzkości, obdarzonej wyjątkowym matematycznym skrzywieniem to wszystko informacje nie tyle oczywiste, co fascynujące. Społeczność ta już od dawna dokonuje rozmaitych prób spopularyzowania matematyki jako wiedzy wyjątkowej w swojej nieskończoności, często abstrakcji, ale i związku z funkcjonowaniem wszechświata. Nie dziwi więc fakt istnienia coraz większej ilości matematycznych żartów, gadżetów i książek, zdziwić może natomiast to, że tematyka ta bardziej, lub mniej skrycie podejmowana jest w serialu oglądanym tydzień w tydzień przez miliony ludzi na świecie. A co najciekawsze, serial ten, to animowana, trwająca nieprzerwanie od 28 sezonów komedia.

Bardzo często, krótkie matematyczne wtrącenie w serialu staje się dla autora powodem do podjęcia pobocznego tematu, stąd obfitość matematycznych ciekawostek w książce. Mnie najbardziej spodobał się rozdział poświęcony „Czarodziejowi ze Springfield Park”, odcinkowi, w którym Homer, zafascynowany postacią Thomasa Edisona postanawia dorównać mu w ilości swoich wynalazków. Podczas procesu tworzenia, Homer zapisuje na tablicy kilka linijek, na pierwszy rzut oka zupełnie nie zrozumiałych, ale przez autora książki rozwiniętych i wytłumaczonych. Autor pisze o wielkim twierdzeniu Fermata z 1637 roku, dowiedzionym dopiero pod koniec XX wieku; o gęstości wszechświata i topologii. Rozważa, skąd w kreskówkowym świecie czteropalczastych postaci (pięciopalczasty jest tam jedynie Bóg) wziął się system dziesiętny. Nawiązuje też do świetnego występu w serialu Stephena Hawkinga, zaintrygowanego teorią Homera, na temat wszechświata w kształcie pączka z dziurką. Nie zabrakło również rozdziału o trójwymiarowym Homerze, który jest jednym z moich ulubionych odcinków.

Zdecydowanie polecam. To solidna porcja inteligentnej rozrywki.
Dziękuję za książkę mojemu ukochanemu, wkracza na półkę ulubionych.

Zapraszam na agatkaczyta.blogspot.com

Powszechnie znanym faktem jest to, że liczb naturalnych istnieje dokładnie tyle samo co całkowitych. O miano jeszcze bardziej pospolitej wiedzy może z nim konkurować chyba tylko granica szeregu harmonicznego, lub to, że hiperboloida jednopowłokowa jest powierzchnią prostokreślną. No dobrze, może nie jest to wiedza podstawowa. Jednak dla części ludzkości, obdarzonej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1181
96

Na półkach: ,

Wspaniała matematyczna podróż - dlaczego nikt w taki sposób nie uczy matmy? Z książki dowiecie się, że każda liczba w Simpsonach i Futuramie ma znaczenie, ile wynosi 40 tysięczne miejsce po przecinku liczby pi i dlaczego liczba 1729 jest taka fajna. Do tego egzaminy z matematycznego humoru i mnóstwo ciekawostek dla fanów żółtej rodzinki. Od dziś siadam do ogladania z długopisem i zeszytem i zamierzam rozkminiać wszystkie gagi stopklatkowe :)

Wspaniała matematyczna podróż - dlaczego nikt w taki sposób nie uczy matmy? Z książki dowiecie się, że każda liczba w Simpsonach i Futuramie ma znaczenie, ile wynosi 40 tysięczne miejsce po przecinku liczby pi i dlaczego liczba 1729 jest taka fajna. Do tego egzaminy z matematycznego humoru i mnóstwo ciekawostek dla fanów żółtej rodzinki. Od dziś siadam do ogladania z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
203
59

Na półkach: ,

Dla fana serialu The Simpsons pozycja obowiązkowa. Niemniej odkryłem, że nie jestem tak dobry z matematyki jak mi się wydawało.

Dla fana serialu The Simpsons pozycja obowiązkowa. Niemniej odkryłem, że nie jestem tak dobry z matematyki jak mi się wydawało.

Pokaż mimo to

avatar
525
278

Na półkach:

Potężna dawka matematyki na poziomie maturalnym i magisterskim przedstawiona w taki sposób, że nawet laik taki jak ja wszystko zrozumiał. A przy okazji odniesienia do jednego z lepszych seriali, jakie powstały.

Potężna dawka matematyki na poziomie maturalnym i magisterskim przedstawiona w taki sposób, że nawet laik taki jak ja wszystko zrozumiał. A przy okazji odniesienia do jednego z lepszych seriali, jakie powstały.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    112
  • Przeczytane
    55
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    8
  • 2019
    3
  • Maths
    2
  • LEGIMI
    2
  • 2020
    2
  • Matematyka
    2
  • Math
    1

Cytaty

Więcej
Simon Singh Simpsonowie i ich matematyczne sekrety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne