Simpsonowie i ich matematyczne sekrety

Tłumaczenie: Anna Binder
Wydawnictwo: Albatros
THE SIMPSONS AND THEIR MATHEMATICAL SECRETS
simpsonowie, matematyka
brzanka

Książka Simona Singha omawia matematyczne aspekty komediowego serialu animowanego Simpsonowie, nadawanego nieprzerwanie od 1989 roku. Singh objaśnia żarty matematyczne z różnych działów matematyki pojawiające się w kreskówce. Szczególną uwagę zwraca na tzw. gagi stopklatkowe, czyli żarty ukazujące się krótko w tle jako np. napisy lub szyldy, niekoniecznie związane z fabułą, a „zwiększające...

Singh objaśnia żarty matematyczne z różnych działów matematyki pojawiające się w kreskówce. Szczególną uwagę zwraca na tzw. gagi stopklatkowe, czyli żarty ukazujące się krótko w tle jako np. napisy lub szyldy, niekoniecznie związane z fabułą, a „zwiększające zawartość komediową” serialu.
Serialowe żarty są punktem wyjścia do omówienia zagadnień matematycznych, ich historii, związanych z nimi anegdot, popkulturowych nawiązań czy folkloru matematycznego (np. liczba Erdösa-Bacona). Omówiono tak różne zagadnienia, jak wzór Eulera, wielkie twierdzenie Fermata, π, kostki nieprzechodnie, sabermetryka, fraktale, problem odwracania naleśników, twierdzenie wróbla, wstęga Möbiusa, procent składany, liczby Mersenne’a, liczby narcystyczne, wampirze itd. Autor opowiada też o słynnych matematykach, takich jak Pierre de Fermat, Leonhard Euler, Godfrey H. Hardy, Srinivasa Ramanujan czy Paul Erdös.

Singh przedstawia sylwetki scenarzystów serialu, m.in. Davida X. Cohena, Ala Jeana, Jeffa Westbrooka, Mike’a Reissa i Kena Keelera, i opisuje ich drogę zawodową od karier naukowych związanych z matematyką do pracy w Hollywood. Z przeprowadzonych z nimi wywiadów dowiadujemy się, na czym polega specyfika pracy matematyków nad scenariuszem komediowym, jaka była geneza niektórych żartów matematycznych.
Ksiązka zawiera pięć „arkuszy egzaminacyjnych”, czyli zbiorów żartów matematycznych o wzrastającym stopniu trudności (od poziomu szkoły podstawowej do doktoratu), które testują poziom wiedzy i humoru matematycznego czytelników.
Jedna czwarta książki poświęcona jest siostrzanemu serialowi s-f Futurama, który został stworzony częściowo przez tych samych scenarzystów i również pełen jest żartobliwych odniesień do matematyki i nauk przyrodniczych. W Futuramie pojawia się pierwsze i jedyne dotąd twierdzenie matematyczne, które zostało sformułowane i udowodnione specjalnie na potrzeby serialu telewizyjnego (przez scenarzystę Kena Keelera).
W aneksach na końcu książki umieszczono bardziej szczegółowe omówienie kilku wybranych zagadnień matematycznych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

andzia123321 | 2017-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Nie przeczytałam do końca, utknęłam na samym początku. Książka w ogóle mi się nie podobała, nie dało się czytać. Jeden wielki podręcznik do matematyki.

Agata Musiał | 2016-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Powszechnie znanym faktem jest to, że liczb naturalnych istnieje dokładnie tyle samo co całkowitych. O miano jeszcze bardziej pospolitej wiedzy może z nim konkurować chyba tylko granica szeregu harmonicznego, lub to, że hiperboloida jednopowłokowa jest powierzchnią prostokreślną. No dobrze, może nie jest to wiedza podstawowa. Jednak dla części ludzkości, obdarzonej wyjątkowym matematycznym skrzywieniem to wszystko informacje nie tyle oczywiste, co fascynujące. Społeczność ta już od dawna dokonuje rozmaitych prób spopularyzowania matematyki jako wiedzy wyjątkowej w swojej nieskończoności, często abstrakcji, ale i związku z funkcjonowaniem wszechświata. Nie dziwi więc fakt istnienia coraz większej ilości matematycznych żartów, gadżetów i książek, zdziwić może natomiast to, że tematyka ta bardziej, lub mniej skrycie podejmowana jest w serialu oglądanym tydzień w tydzień przez miliony ludzi na świecie. A co najciekawsze, serial ten, to animowana, trwająca nieprzerwanie od 28 sezonów...

wildfemale | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Znakomita książka, do której odniosłam się z dużym sentymentem. Kiedyś bowiem bardzo interesowałam się matematyką i nie przeczytałam czegoś tak dobrego chyba od czasów Lilavati;)
Jako osoba, która w życiu nie obejrzała odcinka Simpsonów zdecydowanie rekomenduję to dzieło. Aż dziw, że ktoś zgodził się to wydać w Polsce, czyli kraju, w którym nienawiść do matematyki jest modna. Bardzo dobry odgłupiacz dla umysłów ścisłych i humanistów.

brzanka | 2016-09-01

Wspaniała matematyczna podróż - dlaczego nikt w taki sposób nie uczy matmy? Z książki dowiecie się, że każda liczba w Simpsonach i Futuramie ma znaczenie, ile wynosi 40 tysięczne miejsce po przecinku liczby pi i dlaczego liczba 1729 jest taka fajna. Do tego egzaminy z matematycznego humoru i mnóstwo ciekawostek dla fanów żółtej rodzinki. Od dziś siadam do ogladania z długopisem i zeszytem i zamierzam rozkminiać wszystkie gagi stopklatkowe :)

Klaudia | 2017-05-04
Przeczytana: maj 2017
Serenando | 2017-03-31
Martyna | 2017-03-09
Piotr Berent | 2017-02-18
sokerowsky | 2016-12-26
Ruda__ | 2016-12-20
Czytamy podczas Targów

Trwają Targi Książki - część zespołu LC jest więc Krakowie i spędza czas w towarzystwie kilkudziesięciu tysięcy czytelników, wydawców, księgarzy i pisarzy, a część choruje lub pracuje w Poznaniu. Ci, którzy są na Targach nie mają za dużo czasu na czytanie, ale pozostali dzielnie to nadrabiają.