Myśl jak oszust. Żeby nie dać się oszukać

Tłumaczenie: Agnieszka Mitraszewska
Wydawnictwo: Agora SA
The confidence game: why we fall for it… Every time
manipulacja, neuropsychologia
Marta Zagrajek

Oszustwo to najstarsza gra świata. Wszyscy bierzemy w niej udział i przeważnie przegrywamy. Ma bardzo wiele obliczy: małe szachrajstwa, genialne intrygi, triki iluzjonistyczne, manipulacje handlowe, zjawiska nadprzyrodzone, teorie spiskowe, wróżki, lipne środki na odchudzanie, piramidy finansowe, fałszywe cytaty, podrobione dzieła sztuki, wykręcanie się chorobą ... Ta książka niczym...

Ta książka niczym ekscytujący kryminał psychologiczny obnaża techniki hochsztaplerów i przedstawia psychologiczne zasady będące podstawą każdego szwindlu. Niezależnie od dziedziny życia, czy przebrania, oszuści manipulują naszą wiarą i zaufaniem oraz wykorzystują nasze odwieczne pragnienie magii. Do niczego nas nie zmuszając, sprawiają, że stajemy się ich wspólnikami w działaniu na własną zgubę. Jak oni to robią? Co sprawia, że im wierzymy? Prędzej czy później każdy z nas da się oszukać. Pytanie tylko, dlaczego? I czy możliwe jest poznanie własnego umysłu na tyle, by nauczyć się wycofywać, gdy nie jest jeszcze za późno?

Świat przeciętnego konsumenta staje się coraz bardziej skomplikowany i przesycony nowoczesnymi technologiami, które pozwalają nas śledzić, prowadzić na wirtualnej smyczy, skłaniać do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Wiedza o tym jak urwać się z tej smyczy jest warta każdych pieniędzy.

Maciej Samcik

źródło opisu: Strona wydawnictwa

źródło okładki: Strona wydawnictwa

Maria | 2019-05-03
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Czy można sprzedać wieżę Eiffla na złom, nie będąc jej właścicielem?
Jak najbardziej tak! I to dwa razy! Dokonał tego mistrz hochsztaplerstwa Victor Lustig vel Książę na początku XX wieku. Najlepsi w sztuce mistyfikacji potrafią sprzedać, namówić, zdobyć zaufanie, wmówić i nakłonić do wszystkiego. Nawet do tego, co wydaje się nam, stojącym z boku przekrętu, niemożliwe. Nie bez powodu autorka nazywa oszustów arystokracją w świecie przestępczym. Bo, „ gdy coś wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, to prawdziwe nie jest, chyba że przydarza się mnie” - łudzimy się. Autorka dowodzi, że oszustwom ulegają wszyscy. Również my. A zwłaszcza sami oszuści, których gubi zbyt duża pewność siebie i przekonanie o odporności na manipulację. „Kłamiemy. Oszukujemy. Kradniemy. Urządzamy awantury. Zdradzamy. Zadajemy ciosy nożem w plecy – zarówno dosłownie, jak i w przenośni”, by „przeżyć” w społeczeństwie. Jakim cudem jeszcze nie wyeliminowaliśmy się z planety Ziemia? „Jak oni to robią?...

molarnia | 2018-06-15
Przeczytana: 2018 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zawiodłam się na tej książce. Myślę, że tytuł jest nieadekwatny do treści. Nie znajdziemy tutaj informacji jak na pewno nie dać się nabrać na większe czy mniejsze przekręty. Co prawda Konnikova opisuje mechanizmy jakie stosują oszuści jednak bardzo często nie wchodzi w szczegóły. Na ogół wszystkie opisane sprawy polegały na zbytniej łatwowierności poszkodowanych. Osoby z problemami miłosnymi, finansowymi, rodzinnymi są łatwym celem. Wystarczy bowiem powiedzieć im to czego dokładnie oczekują. Dać nadzieję, że postępując według jakiś zasad wszystko może się zmienić. Dlatego kobieta odwiedzająca wróżkę ciągle nie trafiła na swojego księcia? Inni są w związkach a ona ciągle sama, albo nieszczęśliwie zakochana. Musi coś ją blokować. Może jest za bardzo skupiona na kwestiach materialnych, które zaburzają jej energię? Warto więc pomyśleć nad depozytem w słoiku. U wróżki rzecz jasna.

Autorka przytacza wiele historii w które ciężko uwierzyć. Zaskakujące jest to jak bardzo potrafimy być...

PureLogos | 2018-06-12
Przeczytana: czerwiec 2018

Hochsztapler to najstarszy zawód świata – oto wniosek do którego dochodzi Maria Konnikova w swojej książce. „Myśl jak oszust, żeby nie dać się oszukać” to psychologiczne studium dotyczące zjawiska oszustwa. Kim są oszuści? Dlaczego w ogóle oszukujemy? Jakie cechy musi mieć prawdziwy mistrz naciągania i czym wyróżniają się jego ofiary? Te, i wiele innych zagadnień, porusza autorka w swojej książce, odsłaniając przed nami psychologiczne uwarunkowania oszustwa. Całość opiera na licznych badaniach z zakresu psychologii oraz przykładach najgłośniejszych oszustw, które pasjonowały opinię publiczną w Ameryce.

Pozycja na pierwszy rzut oka bardzo ciekawa, ale po skończonej lekturze mam pewne poczucie niedosytu. Nie wiem, czy to kwestia przekładu, czy może stylu autorki, ale przez długie fragmenty książki nie mogłem złapać odpowiedniego "rytmu czytania". Niby autorka stosuje popularne środki pisarskie (przerywanie historii w najciekawszym momencie, aby podjąć ją po kilku akapitach...

Marta | 2017-11-08
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Niespecjalnie mnie wciągnęła, nic odkrywczego.

Konrad Kryk | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Styl duszny, pióro ciężkie, narracji brakuje porządku. Te wady wynagradza niebagatelny ładunek wiedzy. Książka ma nieprzesadną objętość ale jest tu wszystko co ważne w temacie. Sylwetki (nie)sławnych hochsztaplerów, ich ofiar i historie jak do oszustw doszło. Raz łapałem się za głowę jak ktoś mógł się dać tak omamić, innym razem byłem zaskoczony, że świetnie działające numery ktoś był w stanie w porę przejrzeć. Całość spaja wykład o schemacie, według którego krok po kroku kanciarze snują swoją sieć i o błędach poznawczych, które powodują ze ulegamy magii.
Dla zainteresowanych- rzecz obowiązkowa.

Iwona Nocoń | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Początkowo książkę czytało mi się tragicznie, po pierwszym rozdziale byłam przekonana, że odłożę ją w kąt i już do niej nie wrócę. Skusiłam się jednak i w sumie dobrze zrobiłam, bo z każdą kolejną stroną książka wydawała się bardziej interesująca.

kamishi | 2017-02-13
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że ofiarami oszustów są tak wysoko postawione i inteligentne osoby, a sztuczki, na które ich nabrano, naprawdę były zaplanowane szczegółowo, aby w przebiegły sposób coś na tym ugrać. Nie zawsze można się uodpornić na oszustów. Oni stale doskonalą się w swojej profesji, ale możesz doskonalić się tak jak oni. Nie żeby iść w ich ślady, ale po to, aby poznać ich sposoby i tę drogę im zagrodzić. Kto myśli, ten ma w życiu łatwiej.
Fragment recenzji z: http://marcinkaminski.pl/mysl-jak-oszust/

zuzanna | 2016-10-11

Inteligencja nie zawsze idzie w parze z mądrością. Im dłużej czytam tą książkę, tym silniejsze wrażenie mam, że jednego autorce brakuje - logicznego myślenia.

książek: 1938
Demi | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Oszuści wszelkiej maści proponują nam sens. Dajemy się nabrać, bo nasze życie rzeczywiście stałoby się lepsze, gdyby rzeczywistość, którą proponują była prawdziwa. Dają nam poczucie celu, wartości, kierunku.
To jest w końcu ta prawdziwa siła wiary. Daje nam nadzieję. Jeśli jesteśmy prawdziwymi sceptykami zawsze skąpimy naszego zaufania. Niechętni by otworzyć się na możliwości jakie daje nam świat, popadamy w rozpacz. Aby mieć dobre życie, musimy właściwie z definicji otworzyć się na wiarę - w takiej czy innej formie. Dlatego właśnie przedstawiciele najstarszego zawodu świata - hochsztaplerzy - zawsze byli, są i będą, nawet gdy inne zawody przejdą już do historii.
Ostatecznie oszust przecież sprzedaje nadzieję. Nadzieję na to, że będziemy szczęśliwsi, zdrowsi, bogatsi, kochani, akceptowani, piękniejsi, młodsi, inteligentniejsi, że będziemy lepszą, bardziej spełnioną istotą ludzką. Nadzieję na to, że wyłonimy się z tego doświadczenia w jakimś sensie przewyższając samych siebie.
M....

MoznaPrzeczytac | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Książka "Myśl jak oszust" niczym ekscytujący kryminał psychologiczny obnaża, na konkretnych przykładach, techniki hochsztaplerów i przedstawia psychologiczne zasady będące podstawą każdego szwindlu.

Pełna recenzja książki na stronie: