Tajemnica Fermata. W poszukiwaniu rozwiązania najsłynniejszego matematycznego problemu świata

Tłumaczenie: Paweł Strzelecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wszechświat dla Poetów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
8 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Fermat's Enigma. The Epic Quest to Solve the World's Greatest Mathematical Problem
83-7255-014-X
Fermat, matematyka
Barbara

Znalazłem naprawdę cudowny dowód, niestety, ten margines jest zbyt wąski, aby go zmieścić. Pisząc te zwodnicze słowa, siedemnastowieczny matematyk francuski Pierre de Fermat rzucił wyzwanie przyszłym pokoleniom matematyków. Twierdzenie, które później nazwano wielkim twierdzeniem Fermata, brzmiało prosto, a mimo to przez ponad 350 lat stanowiło zagadkę dla najznakomitszych umysłów matematycznych. Dopiero w 1993 roku Andrew Wiles - profesor matematyki z uniwersytetu w Princeton - po siedmiu latach samotnej pracy zadziwił świat, oświadczając, że zna dowód. Ale nie był to wcale koniec historii...
Tajemnica Fermata to opowieść o zmaganiach wielu pokoleń uczonych, poszukujących rozwiązania najsłynniejszego matematycznego problemu wszech czasów, to dramat o wielkich marzeniach, błyskotliwych umysłach i niezwykłym ludzkim poświęceniu, to książka, która pozwoli czytelnikom wejrzeć w historię, kulturę i losy matematyki.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_Fermata-p-1353-.html

wishjet | 2012-10-06

Najlepsza "popularna" rzecz dotycząca WTF. W ogóle Singh ma talent do jasnego przedstawiania skomplikowanych zagadnień (vide "Wielki wybuch" i "Księga szyfrów"). Inna popularne pozycje w całości dotyczące WTF, dostępne na polskim rynku to: "Wielkie twierdzenie Fermata" Amir D. Aczel (nie umywa się do "Tajemnicy Fermata") i "Wielkie twierdzenie Fermata dla laików" Paulo Ribenboim (wymaga sporego "zacięcia" matematycznego).

książek: 2045

Świetna książka dla miłośników matematyki, niezwykła historia powstał również film dokumentalny z cyklu BBC-Horizon.

Co jeszcze to jedna z 2 najlepszych jego książek obok "Księgi Szyfów".

Paweł | 2014-09-08
Przeczytana: 14 września 2014