Podstawy Kryptografii

Wydawnictwo: Helion
LubimyCzytać

Przekonaj się, jak fascynująca jest kryptografia! * Poznaj historię rozwoju kryptografii * Opanuj jej matematyczne podstawy * Rozpracuj najważniejsze algorytmy kryptograficzne * Dowiedz się, jak zastosować je w praktyceKryptografia to dziedzina nauki, której sedno stanowią sposoby bezpiecznego przekazywania informacji. Jest ona niemal tak stara, jak nasza cywilizacja, a dziś rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny. Gdy tylko narodziły się pierwsze metody zapisu i komunikowania się, pojawiła się też konieczność zabezpieczenia informacji przed tymi, którzy mogliby wykorzystać je na niekorzyść osób dysponujących tymi informacjami. Od bezpieczeństwa ważnych informacji zależały często losy całych państw i narodów. O rozstrzygnięciach wielkich bitew nierzadko decydowały inteligencja i determinacja pojedynczych osób, które potrafiły odpowiednio skutecznie szyfrować (bądź też deszyfrować) nadawane (lub przechwytywane) komunikaty.O tej fascynującej dziedzinie wiedzy opowiada książka Podstawy kryptografii. Wydanie III. Wprowadza ona czytelnika w podstawowe zagadnienia kryptografii bez przygniatania nadmiarem teorii i skomplikowaną matematyką. Kusi za to barwnymi opisami i pasjonującymi przykładami „kryptograficznych wojen”. Można dzięki niej poznać historię rozwoju technik szyfrowania informacji, matematyczne podstawy kryptografii, stojącą za nią teorię oraz praktyczne zastosowania tej nauki. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać kryptografię na własny użytek, czy jest Ci to potrzebne w celach zawodowych, książka ta okaże się doskonałym przewodnikiem po świecie szyfrów, kluczy i algorytmów zabezpieczających dane. Znajdziesz w niej informacje na temat protokołów SSL i SSH, a także szczegółowy opis algorytmu SHA3. * Przegląd klasycznych sposobów szyfrowania * Matematyczne podstawy kryptografii * Praktyczne zastosowanie mechanizmów matematycznych * Teoria kryptoanalizy i informacji oraz jej praktyczne wykorzystanie * Przegląd protokołów kryptograficznych * Klucze publiczne i prywatne * Zasady zabezpieczania danych, połączeń i systemów komputerowych * Potwierdzanie tożsamości za pomocą podpisów elektronicznych * Zabezpieczanie stron internetowych i szyfrowanie baz danychNaucz się chronić cenne dane!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

maniek358257 | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Warto było przeczytać dla samej historii kryptografii, czy drodze do rozszyfrowania hieroglifów. Sama matematyka i zawiłość różnych protokołów trochę mnie przerosła, ale nie jest to mój klimat.

Szymon Grzelak | 2018-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

Przystępny i klarowany wstęp do kryptografii. Dobrze opisana matematyka jak na taką pozycję (nie przekombinowana jak również nie totalnie laicka - w sam raz). Podobały mi się też rozdziały naświetlające tło historyczne kryptografii (choć pewnie nie każdemu to się spodoba - cóż zależy od gustu i czego się szuka).
Minusem dla mnie był jednak rozdział poświęcony opisom pakietów kryptograficznych - to w dzisiejszych czasach spokojnie można znaleźć w sieci na blogach czy stronie producenta w momencie gdy się szuka już czegoś konkretnego. Można było ten rozdział jednak skrócić lub dać jako dodatek.

Kamil Kurzynowski | 2017-08-26

Uwazam, ze ksiazka jest calkiem niezla jak na polskie standardy. Kolejnosc rozdzialow jest bez sensu. Uwazam, ze bez sensu jest tlumaczenie trybow szyfrowania nie wyjasniajac najpierw dzialania algorytmow. Po za tym zbyt duza czesc lektury to zapychacze w postaci zrzutow ekranu z platnego oprogramowania. Sklad ksiazki jest tragiczny jak na 59Pln na okladce. Prawy margines jest za maly i ksiazka jest przez to uciazliwa w czytaniu. Wiedza techniczna autora jest dosc obszerna ale nie potrafii on w prosty sposob opisywac zlozonych zagadnien matematycznych przez co mamy do czynienia z matematycznym belkotem pomieszanym z nieudolna proba dotarcia do mniej "matematycznego" odbiorcy. W ksiazce zbyt czesto pojawiaja sie odwolania do ilustracji znajdujacych sie na innych kartkach co swiadczy o nieudolnym skladzie. Uzywanie slow takich jak "forwardowanie" portow uwazam wrecz za karygodne. Odradzam ta ksiazke ludziom znajacym angielski poniewaz jest wiele lepszych darmowych publikacji, ktore...

Luetyk | 2015-07-27
Na półkach: Przeczytane, Techniczne
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Rzeczywiście, podstawy. Przydatne na przykład dla tych którzy chcieliby zrozumieć, czym różni się szyfrowanie symetryczne od asymetrycznego. Zaletą jest, że napisane jest bardzo łatwym językiem, choć niektóre opisy matematyczne przydałoby się rozbudować.

Piotrek | 2011-06-15
Przeczytana: luty 2010

Fajna "pigułka" na temat kryptografii. Matematyczne podejście do problemu, obniżone do niezbędnego minimum. Oprócz nudnych wzorów,lekki rys historyczny dający pogląd na jedną z bardziej tajemniczych dziedzin nauki.