Baśń średniowieczna

Wydawnictwo: Świat Książki
powieść polska, 21w

Połączenie dawnych legend, powieści sensacyjnej i fantasy a la Sapkowski, czart Boruta prowadzi śledztwo w sprawie ucieczki z piekła młodej diablicy, humor, pomysłowa fabuła, lekki styl, gra z konwencjami. Pewnego dnia w piekle następuje prawdziwie sądny dzień. Książę Belzebub wpada w straszny gniew: uciekła młoda diablica! Misji sprowadzenia jej do Królestwa Ciemności podejmuje się głupi, ale ambitny czart Boruta. Na ziemi do pomocy dobiera sobie nieokrzesanego oberwańca diabła Rokitę. Na ich drodze staje rozmiłowany w diablicy Czarownik...

Marciuchna | 2017-04-29

Dla mnie bomba!!!! Kocham, uwielbiam i adoruję:):)

Lilith021 | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Magia
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Diabły, czarownice, królewskie intrygi opisane lekkim, często ostrym (lecz nadal baśniowym!) językiem. Akcja, której nie mam zamiaru zdradzać, toczy się wartko, nie przeciąga niepotrzebnie a autor nie traci czasu na niepotrzebne opisy. Bo nie uznam za niepotrzebne opisów sabatu na Łysej Górze czy też piekielnych zwyczajów. Pełne odniesień do czasów współczesnych, których odszukiwanie dodatkowo uatrakcyjnia lekturę :)

eR_ | 2013-09-09

Genialne.
Bawiłem się znakomicie.

edi-bk | 2013-06-18
Przeczytana: 2010 rok

Pewnego dnia z piekła ucieka młoda diablica. W pościg rusza ambitny ale głupi Boruta i jego pomagier. Dalej akcja przebiega mniej wiecej jak w moim ukochanym teatrze telewizji "Igraszki z diabłem". Cudna opowiastka z niesamowitym humorem. Polecam

Ola | 2011-03-19
Przeczytana: sierpień 2010

Ciekawa "baśń" fantasy. Czyta się lekko i przyjemnie. Wg mnie autor doskonale radzi sobie z ukazaniem praw, które odwiecznie rządzą światem, odnajdujemy wiele aluzji do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Polecam.

Ginewra | 2011-05-21
Przeczytana: 02 maja 2011

Wbrew temu, co sugerowłby tytuł powieść Pawła Rochali raczej baśnią nie jest. Nazwałabym ją raczej fantasy opartą na elementach nie tyle baśńiowych, co legendarnych. Jednak w moim odczuciu jest to przede wszystkim satyra i nawet nie satyra na średniowiecze, lecz na ludzi w ogóle i na współczesne społeczeństwo. Pełna błyskotliwego humoru, ale też ogólnych prawd o ludzkich charakterach, ich słabościach, podłościach, namietnościach i nielicznych przejawach szlachetności. Nie mogę powiedzieć, żeby mnie zachwyciła, bo czytałam wiele bardziej urzekających książek, ale podobała mi się. Bardzo rozbawiły mnie szczególnie pierwsze fragmenty.

Książkę rozpoczyna "wstęp o barwie brzoskwiniowej", w którym to autor przytacza historię znalezienia tajemniczego obrazu - tryptyku w piwnicach starego kościółka w pewnym Małym Miasteczku. Dalszy ciąg opowiada, w formie powieści, co też znajdowało się na tym obrazie, kolejno na jego skrzydle lewnym, tablicy środkowej i skrzydle prawym. Zaczyna się więc...

Manuskrypt1 | 2012-03-05
Przeczytana: 2008 rok

Książka fantasy, która po części dzieje się w Polsce przedchrześcijańskiej. Kiedy jeszcze wierzono w gusła. A przy tym nieźle bawi. Dzieją się w niej dziwy baśniowe, legendarne. Ale prawie pod każdą postacią można się domyślić odpowiednika współczesnego. Chyba każdy wie, kto się kryje np. pod postacią Ojca Kuratora. To swego rodzaju satyra społeczna, ukryta w postaci legendy, a przy tym niezwykle bawiąca. Czytając tę powieść, płakałam ze śmiechu.

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2007 rok

Wbrew pozorom to nie baśń, ale wspaniałe połączenie fantasy i satyry na czasy współczesne. Aluzji do konkretnych osób życia publicznego - zwłaszcza duchownych, polityków i politykujących duchownych - nie sposób się nie dopatrzyć.

ewa | 2017-03-30

Pozornie to rzeczywiście bajka o zbuntowanej Diablicy,która Diablicą zostać nie chciała i Czarownika imieniem Staś,który z czarów niewielki miał pożytek.Ta opowieść ma też drugie dno.W postaciach z królewskiego dworu trudno nie rozpoznać pewnych znanych osób z naszej rzeczywistości.Czy jest to Król,ułaskawiający groźnego Zbója Madeja,czy to dominikanin Ojciec Kurator wyciągający ,również podstępem, pieniądze od niczego nieświadomych chrześcijan.
W książce jest tez sporo odwołań do polskiej literatury.Nawet niezbyt rozgarnięty czytelnik łatwo może skojarzyć pewne znane cytaty jak chociażby:"Nie dla kata on,jeno dla mnie.Mój ci on." czy odgadnąć co kryje się za historią o dwóch siostrach,które poszły w las zbierać maliny ...Dla tych mniej oczytanych są odpowiednie tłumaczenia pod tekstem ..
Całość oczywiście kończy się HEA.Miłość zwycięża,Diablica zostaje ochrzczona i dostaje imię Ewa,Staś zaś dostaje najwyższe pozwolenie,by wraz z nią mógł wieść dalszy,niegrzeszny żywot.Źli zostają...

Anvariel | 2011-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2011

Podchodziłam do tej książki tak ze 3 razy i jakoś nie mogłam jej skończyć, co w sumie mnie dziwi, ponieważ jest to całkiem niezła publikacja. Główną jej zaletą jest to, że można się pośmiać. Fabuła też jest niczego sobie. Nie ma się tak naprawdę do czego przyczepić. Dlatego mimo 3-krotnego podejścia daję pozytywną ocenę :)