Baśń średniowieczna

Wydawnictwo: Świat Książki
powieść polska, 21w

Połączenie dawnych legend, powieści sensacyjnej i fantasy a la Sapkowski, czart Boruta prowadzi śledztwo w sprawie ucieczki z piekła młodej diablicy, humor, pomysłowa fabuła, lekki styl, gra z konwencjami. Pewnego dnia w piekle następuje prawdziwie sądny dzień. Książę Belzebub wpada w straszny gniew: uciekła młoda diablica! Misji sprowadzenia jej do Królestwa Ciemności podejmuje się głupi, ale ambitny czart Boruta. Na ziemi do pomocy dobiera sobie nieokrzesanego oberwańca diabła Rokitę. Na ich drodze staje rozmiłowany w diablicy Czarownik...

Marciuchna | 2017-04-29

Dla mnie bomba!!!! Kocham, uwielbiam i adoruję:):)

Kasia b | 2017-07-30

Historia napisana współczesnym, nieco tylko zarchaizowanym językiem, acz osadzona w realiach średniowiecznych. I takie połączenie świetnie się sprawdziło! Postacie wybitnie plastyczne, pełne życia, obdarzone własnym charakterem, wprost ma się wrażenie, że żyją dalej po zamknięciu książki. Wiedźmy rodem ze Świata Dysku, a jednak... nasze. Pocieszne diabły: nieporadny (czy na pewno?) Rokita, elegancik Boruta, pozujący na inteligenta.... Można by wymieniać w nieskończoność. Trafne nawiązania do dawnych legend, tradycji, języka, ale także historii. Przewrotna, wartka, przemyślana akcja, pełna prostego, ale nie prostackiego humoru, a do tego tocząca się na swojskiej ziemi. Cudne!

Lilith021 | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Magia
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Diabły, czarownice, królewskie intrygi opisane lekkim, często ostrym (lecz nadal baśniowym!) językiem. Akcja, której nie mam zamiaru zdradzać, toczy się wartko, nie przeciąga niepotrzebnie a autor nie traci czasu na niepotrzebne opisy. Bo nie uznam za niepotrzebne opisów sabatu na Łysej Górze czy też piekielnych zwyczajów. Pełne odniesień do czasów współczesnych, których odszukiwanie dodatkowo uatrakcyjnia lekturę :)

Agattta | 2018-04-04

Znakomita pozycja pełna błyskotliwego humoru, osadzonego w średniowiecznej baśni i języku, oraz współczesnego dystansu do pojęcia piekła i diabłów.
W skrócie to historia diablicy, która diabłom z piekła uciekła, by wieść ziemskie życie. I proszę, i czarci mają marzenia!

Powieść zaskoczyła mnie kompletnie swoim wysokim poziomem literackim i poczuciem humoru. Chyba czas, po latach, przeczytać ją ponownie, bo to rzecz warta podwójnego grzechu:)

Polecam!

eR_ | 2013-09-09

Genialne.
Bawiłem się znakomicie.

edi-bk | 2013-06-18
Przeczytana: 2010 rok

Pewnego dnia z piekła ucieka młoda diablica. W pościg rusza ambitny ale głupi Boruta i jego pomagier. Dalej akcja przebiega mniej wiecej jak w moim ukochanym teatrze telewizji "Igraszki z diabłem". Cudna opowiastka z niesamowitym humorem. Polecam

Ola | 2011-03-19
Przeczytana: sierpień 2010

Ciekawa "baśń" fantasy. Czyta się lekko i przyjemnie. Wg mnie autor doskonale radzi sobie z ukazaniem praw, które odwiecznie rządzą światem, odnajdujemy wiele aluzji do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Polecam.

Ginewra | 2011-05-21
Przeczytana: 02 maja 2011

Wbrew temu, co sugerowłby tytuł powieść Pawła Rochali raczej baśnią nie jest. Nazwałabym ją raczej fantasy opartą na elementach nie tyle baśńiowych, co legendarnych. Jednak w moim odczuciu jest to przede wszystkim satyra i nawet nie satyra na średniowiecze, lecz na ludzi w ogóle i na współczesne społeczeństwo. Pełna błyskotliwego humoru, ale też ogólnych prawd o ludzkich charakterach, ich słabościach, podłościach, namietnościach i nielicznych przejawach szlachetności. Nie mogę powiedzieć, żeby mnie zachwyciła, bo czytałam wiele bardziej urzekających książek, ale podobała mi się. Bardzo rozbawiły mnie szczególnie pierwsze fragmenty.

Książkę rozpoczyna "wstęp o barwie brzoskwiniowej", w którym to autor przytacza historię znalezienia tajemniczego obrazu - tryptyku w piwnicach starego kościółka w pewnym Małym Miasteczku. Dalszy ciąg opowiada, w formie powieści, co też znajdowało się na tym obrazie, kolejno na jego skrzydle lewnym, tablicy środkowej i skrzydle prawym. Zaczyna się więc...

Manuskrypt1 | 2012-03-05
Przeczytana: 2008 rok

Książka fantasy, która po części dzieje się w Polsce przedchrześcijańskiej. Kiedy jeszcze wierzono w gusła. A przy tym nieźle bawi. Dzieją się w niej dziwy baśniowe, legendarne. Ale prawie pod każdą postacią można się domyślić odpowiednika współczesnego. Chyba każdy wie, kto się kryje np. pod postacią Ojca Kuratora. To swego rodzaju satyra społeczna, ukryta w postaci legendy, a przy tym niezwykle bawiąca. Czytając tę powieść, płakałam ze śmiechu.

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2007 rok

Wbrew pozorom to nie baśń, ale wspaniałe połączenie fantasy i satyry na czasy współczesne. Aluzji do konkretnych osób życia publicznego - zwłaszcza duchownych, polityków i politykujących duchownych - nie sposób się nie dopatrzyć.