Krzyk w Niebiosa

Cry to heaven
Anne Rice
historyczna
Mina

Przesycona aurą namiętności powieść znakomicie oddaje klimat czasów pełnych uwielbienia dla śpiewaków kastratów Wenecja, XVIII wiek. Świat zamożnej i szanowanej rodziny patrycjuszy, skrywającej bolesne tajemnice. Najmłodszy w tej rodzinie, Tonio Treschi, dysponuje nadzwyczajnym głosem, który jest jego wybawieniem, ale wkrótce stanie się przekleństwem. Wbrew własnej woli Tonio zostaje...

Wenecja, XVIII wiek. Świat zamożnej i szanowanej rodziny patrycjuszy, skrywającej bolesne tajemnice. Najmłodszy w tej rodzinie, Tonio Treschi, dysponuje nadzwyczajnym głosem, który jest jego wybawieniem, ale wkrótce stanie się przekleństwem. Wbrew własnej woli Tonio zostaje kastratem i trafia do konserwatorium, pod opiekę mistrza zdolnego uczynić go największym śpiewakiem epoki.

Ta przesycona aurą namiętności, artystycznego kunsztu, ludzkich słabości i chęci zemsty powieść znakomicie oddaje klimat czasów, kiedy śpiewacy kastraci byli otaczani czcią, podziwiani, uwielbiani, ale i poddawani surowej ocenie wymagającej publiczności. Osobiste dramaty, głębokie uczucia, pasja czynią z jej bohaterów postaci z krwi i kości.

Anne Rice jest niezwykle popularną pisarką, autorką horrorów, powieści erotycznych i utworów o tematyce historycznej. W Polsce znana jest z wydanych przez REBIS bestsellerowych cykli "Kroniki wampirów" oraz "Nowe opowieści o wampirach", a także cyklu "Chrystus Pan".

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

miki24gr | 2013-02-19
Przeczytana: 20 lutego 2013

Nie jestem miłośniczką historii w ogóle, a powieści historycznych unikam tym bardziej. Po tę książkę sięgnęłam zaciekawiona zupełnie dla mnie obcą kulturą i epoką- Italia XVIII wieku... Chciałam też poznać klimat i miejsce, gdzie powstawały najpiękniejsze dzieła muzyczne, do dziś podziwiane na całym świecie. Jaki tego efekt?-przeżyłam z książką fantastyczną przygodę w pięknej epoce, wypełnionej muzyką, sztuką, miłością...Zdziwiłam się, jak subtelne i różne odcienie może mieć miłość pomiędzy...hm...mężczyznami?...osobnikami rodzaju nijakiego? (jak sami o sobie sądzili), a uczucia te opisane zostały w barwny i przejmujący, lecz nie wulgarny sposób. Bowiem głównymi bohaterami tej powieści są kastraci, których niesamowite głosy zapisały się w historii muzyki.
Książka może nie zachwyca stylem i warsztatem, jednak jest zupełnie inna niż większość powieści i chociażby z tego powodu warto ją poznać. Polecam!

Rose | 2012-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wiedziałam, że będzie dobra - niejeden już raz przekonałam się o talencie Anne Rice do opisywania poprzednich epok, trudzie, jaki wkłada w zagłębienie się w detale danego miejsca, czasu, czy jak w tym wypadku - w gatunek postaci.

Poruszyła mnie ta opowieść do głębi. Ukończyłam ją z udręczoną duszą. Opisywany ból bohaterów, kastratów, był tak rzeczywisty, że nie można było go nie posmakować. Aż nie wiedziałam co z sobą zrobić, nie pomogło nawet słuchanie pięknej muzyki z opisywanego czasu - zaczęłam myśleć, jak zapewne pełniej brzmiałyby te wykonania śpiewane przez kogoś takiego jak Tonio Treschi.

Nawet pomimo wielu wątków erotycznych, które są przez wielu wysnuwane na plan pierwszy powieści, dla mnie książka ta jest historią samotności, bólu, a w końcu pasji, która staje się promieniem światła przebijającego się przez wszechobecną ciemność udręczonego życia.

Roland | 2013-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Niezwykła powieść Anne Rice rozgrywająca się w XVIII wiecznej Italii. Tym razem za swój cel autorka obrała tajemniczy, a zarazem pasjonujący świat kastratów. Poznajemy Tonia, patrycjusza weneckiego, który w wyniku intrygi swego brata (ojca?) zostaje pozbawiony męskości. Wywieziony do Neapolu wstępuje do konserwatorium, w którym szkolą się kastraci. Początkowo Tonio zbuntowany przeciwko swemu losowi, nie zamierza wydobywać z siebie żadnego dźwięku. Przechodząc wewnętrzną przemianę staje się jednym z najlepszych śpiewaków operowych swych czasów. Czy żądza gniewu względem tych, którzy zgotowali mu ten los wygasła, czy wręcz przeciwnie pod płaszczem pięknego i wyrafinowanego stylu nadal tli się płomień zemsty? Czy Tonio odnajdzie miłość, która pozwoli mu pojednać się z samym sobą?
Anne Rice bardzo dokładnie odwzorowuje operowy świat XVIII wiecznej Europy. Czytając opisy Wenecji, można mieć wręcz wrażenie , że płynie się gondolą wśród mrocznych kanałów państwa- wyspy. Jednocześnie jest...

Katalepsja Bóbr | 2011-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Nikt nie może mieć wątpliwości, że Anne Rice jest utalentowaną pisarką, jednak czasem można mieć zastrzeżenia co do jej dobrego smaku. W „Krzyku…” presja, której później uległa, by tworzyć kolejne wysmakowane językowo, ale kompletnie miałkie horrorki, jeszcze nie dała o sobie znać. Mamy więc powieść napisaną z równą zręcznością, ale pełną treści, popartej w dodatku imponującymi studiami nad epoką. Podczas lektury można autentycznie poczuć „powiew muzyki”, usłyszeć arystokrację oklaskującą śpiewaków w operach Wenecji, Neapolu i Rzymu, posmakować karnawału, a nawet zaangażować się w barwne sceny homoerotyczne.

Teoretycznie kastraci nijak mają się do wampirów, ale w gruncie rzeczy Anne Rice i tym razem eksploruje zbliżone środowiska....
czytaj dalej:

PaniPegaz | 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Świetna książka, doskonale napisana, niesamowicie bogata i przepełniona emocjami. Miałam przed jej zakupem bardzo poważne obawy, no bo to w końcu Anne Rice, czyli wampiry i spółka... Moje obawy na szczęście nie sprawdziły się. Nie ma tu egzaltacji, nie ma powtórzeń, kiczowatości ani patosu. Są za to bohaterowie, których niekoniecznie trzeba kochać bezwarunkową miłością, ale też nie wywołują znużenia, czy zniecierpliwienia i chęci odłożenia książki na półkę. Wszystko w tej książce jest dla mnie wiarygodne i autentyczne. Autorka bardzo dobrze odmalowała koloryt epoki kastratów; ta książka to nie jest kilka kolorów farby wylanych bezmyślnie na płótno. Ta powieść karmi zmysły, wyobraźnię, jest pełna smaczków, dźwięków, zapachów, przypomina potrawę, której każdy kęs odkrywa nowy smak, nową niespodziankę. Nawet jeśli nie jest to jakieś literackie arcydzieło, to jest to prostu uczta. Dla zmysłów i nie tylko.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: grudzień 2007

Barwny i zachwycający bogactwem szczegółów obraz życia włoskich kastratów w XVII-wieku. Poza tym, że ma bardzo wiele cech pisarstwa Rice (te same schematyczne opisy, ten sam sposób budowania atmosfery i ta sama mentalność bohaterów), na pewno jedna z bardziej wyrazistych i godnych uwagi powieści tej autorki.
Cudowna powieść o świecie osiemnastowiecznych, włoskich kastratów. Odkąd nauczyłam się czytać, czyli od lat 14, nie przeczytałam powieści tak zmysłowej, urzekającej i barwnej - może z wyjątkiem pierwszych rozdziałów „Wampira Armanda”. I jeśli nawet nikogo nie obchodzą starannie oddane realia epoki i całkiem interesująca historia, to może przynajmniej doceni dwuznaczny urok i erotyzm kastratów, dziwacznych kobieco-męskich hybryd, oddany ze smakiem i wyczuciem. Rzadko mi się to zdarza, ale całość zrobiła na mnie takie wrażenie, że aż wróciłam do słuchania Scarlattiego.

Terpentulla | 2010-08-10

I książka byłaby super, gdyby autorka ponownie nie wplotła w nią :

a)wątku gejowskiego (no bo niemalże każdy facet w jej książce jest gejem...albo jeszcze tego nie wie),
b)rozmemłania (każdy nad sobą i innymi leje potoki łez)
c)seksu,seksu i jeszcze raz - seksu (co za dużo, to niezdrowo).

I jeszcze jedno - na podstawie jedynego nagrania ostatniego żyjącego kastrata mogę z ręką na sercu powiedzieć - wyją, i to brzmi paskudnie. Polecam zamiast tego naturalnie super-wysokie męskie głosy, takie jak np. pana Vitasa z Rosji (do znalezienia na youtube).

Youstyna | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Świetna, świetna, świetna!!!
Miałam wrażenie czytając,że stoję obok bohaterów,że widze ich oczami Italię.
fakt- jest sporo scen sexu gejowskiego, ale nie bije on az tak mocno po oczach.
Ale pozwala zrozumieć mechanizm myslenia i czucia bohaterów.
Jeśli Ktoś ma ochote zgłębić morlaność,psychikę okaleczonego pietnastolatka, któremu nagle runął cały świat to-
Polecam!

Marta | 2011-10-24
Przeczytana: 23 października 2011

jak na anne rice szału nie zrobiła... saga o wampirach czy czarownicach wymiotła wszystko, nawet mumia była ok, ale krzyk w niebiosa... Dokładna, szczegółowa, trochę przypominała naturalizm, ale standardowa

Literalny | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, 2011
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Anna Rice znana jest z serii książek o wampirach. Dlatego fani tej autorki będą zszokowani odmienną od "wampiryzmu" tematyką. Pytanie tylko, czy pozytywnie.
Anna Rice zabiera czytelnika w podróż do Włoch. Mało z tego, rozkład tej podróży obejmuje operę i spotkanie z kastratami. Autorka wyraźnie opisuje klimat kupców, możnych rodów i historii XVIII-wiecznej Wenecji.
Głównym bohaterem jest Tonio. Od małego zakochany jest w muzyce. Zostaje kastratem, zaczyna ćwiczenia z Guidem i szybko okazuje się perełką w swojej dziedzinie.
Guido to maestro Tonia. Uczy chłopaka muzyki i śpiewu. Razem dążą do sukcesu. Jest to postać twarda, zimna, a jednocześnie skłonna do melancholii.
Książka ta ma wiele wątków. Jednym z nich jest homoseksualizm. Nasz młody Tonio wpada w ramiona kolegi śpiewaka. Szybko dochodzi do wniosku, ze "to nie to" i znajduje prawdziwą miłość u Guida. Relacje ich są dość niezrozumiałe. Obydwaj, będąc ze sobą , są też w związku z kimś innym.I akceptują to. Opisy erotyczne są...