Krzyk w niebiosa

Wydawnictwo: Rebis
Cry to heaven
Anne Rice
Mina

Przesycona aurą namiętności powieść znakomicie oddaje klimat czasów pełnych uwielbienia dla śpiewaków kastratów Wenecja, XVIII wiek. Świat zamożnej i szanowanej rodziny patrycjuszy, skrywającej bolesne tajemnice. Najmłodszy w tej rodzinie, Tonio Treschi, dysponuje nadzwyczajnym głosem, który jest jego wybawieniem, ale wkrótce stanie się przekleństwem. Wbrew własnej woli Tonio zostaje...

Wenecja, XVIII wiek. Świat zamożnej i szanowanej rodziny patrycjuszy, skrywającej bolesne tajemnice. Najmłodszy w tej rodzinie, Tonio Treschi, dysponuje nadzwyczajnym głosem, który jest jego wybawieniem, ale wkrótce stanie się przekleństwem. Wbrew własnej woli Tonio zostaje kastratem i trafia do konserwatorium, pod opiekę mistrza zdolnego uczynić go największym śpiewakiem epoki.

Ta przesycona aurą namiętności, artystycznego kunsztu, ludzkich słabości i chęci zemsty powieść znakomicie oddaje klimat czasów, kiedy śpiewacy kastraci byli otaczani czcią, podziwiani, uwielbiani, ale i poddawani surowej ocenie wymagającej publiczności. Osobiste dramaty, głębokie uczucia, pasja czynią z jej bohaterów postaci z krwi i kości.

Anne Rice jest niezwykle popularną pisarką, autorką horrorów, powieści erotycznych i utworów o tematyce historycznej. W Polsce znana jest z wydanych przez REBIS bestsellerowych cykli "Kroniki wampirów" oraz "Nowe opowieści o wampirach", a także cyklu "Chrystus Pan".

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Longinus | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Trzy gwiazdki za przedstawienie kastratów i zmian na ciele, które zachodzą po przeprowadzeniu zabiegu oraz za ostatni rozdział, który spiął nudną, przeciąganą fabułę. Dawno już się tak nie męczyłem nad książką, autorkę raczej będę omijał przez dłuższy czas, może za parę lat chwycę Wywiad z wampirem ale na razie jest to sfera marzeń. Lubię rozwlekające się fabuły, które wprowadzają czytelnika do świata przedstawionego, a nie tylko udają, że to robią. Aspekt seksualny jest jaki jest, niektórych ruszy, inni będą mieć ambiwalentny stosunek. Największy grzech to rozciągniecie fabuły, która mogłaby być przedstawiona w ciekawszy sposób w krótszej formie.

madelain_mp | 2018-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

Trudno cokolwiek powiedzieć i na temat tej książki. czytałam ją ponad rok. wracał i odkładałam. Znam autorkę z innych jej pozycji bardziej mrocznej i może dlatego tak bardzo nie odpowiadała mi ta tematyka.
choć przyznam, że historia oddawała wszystko czego można spodziewać sie pa Annie Rice, to nie przemówiła do mnie zbyt pozytywnie.

Patty | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Hmm... Tyle chciałabym napisać o tej książce, że nie wiem, od czego zacząć. Pierwsze zdanie opisu mówi tak naprawdę wszystko. Książka szokuje - to na pewno, i jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych - nie tylko z uwagi na śmiałe opisy scen miłosnych, ale też z racji samej fabuły. Wypożyczyłam ją ze względu na moją ulubioną autorkę od wampirów, lubię jej twórczość, więc postanowiłam przeczytać coś z innej półki; i nie żałuję! Autorka świetnie oddała klimat osiemnastowiecznych Włoch i wykreowała bardzo wyraźne postaci bohaterów. Książka jest bardzo obszerna (niech Was nie zwiedzie 500 stron, bo gdyby wydrukować je czcionką Mroza, to wyszłoby około 1500 ;)), ale to dlatego, że autorka nigdzie nie poszła na skróty i dokładnie opisała te kilka lat z życia głównego bohatera, dzięki czemu możemy dobrze się wczuć w jego postać. Powieść jest przepełniona emocjami i dlatego tak pozytywnie jestem do niej nastawiona. Czytając ją, żyłam życiem głównych bohaterów. Czy warto tę książkę polecić?...

Saori | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Anne Rice trzeba umieć pokochać. Nie każdemu ona pasuje, nie każdy uzna jej kunszt literacki. Szkoda. W tym pędzącym świecie, gdzie liczy się akcja, skandal cokolwiek, byleby się działo, zatraca się poczucie stylu, estetyki, piękności, które pokazują nam książki, powieści i wyobraźnia.
Rzadko kto potrafi tak oddać dławiące emocje, jak Anne Rice. Gubisz się w uczuciach złości, niewysławionego cierpienia i zemsty. A jednocześnie masz poczucie wysublimowanego piękna, niemal sprawiającego ból szczęścia.
Nie każdy doceni tą powieść, jest długa, niekiedy opisy wręcz karykaturalne, ale pozostawia po sobie tak ciężkie serce, że nie można tego pominąć. Gdy czyta się o kastratach, o ich poczuciu straty nachodzi świadomość, wrażenie, że samemu doświadcza się bólu, cierpienia i niemalże hańby na człowieczeństwie. Podczas czytania, pragnęłam by główny bohater Tonio, był ponad tym ogromnym chaotycznym bólem życia, które los w rękach Carla mu zgotował.
W tej książce odnalazłam te same uczucia...

magda90 | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2017

Bardzo dobra powieść. Rozległe opisy (jak to u Anne Rice) wspaniale oddają ducha XVIII-wiecznych Włoch. Jestem pełna podziwu dla autorki, że tak bardzo zagłębiła się w tematy, które dzisiaj mało kogo interesują.

Jovita8989 | 2017-01-30

Oj długo mi się tę książkę czytało... Początek strasznie mi się ciągnął, dobrnęłam do połowy, po czym odłożyłam "Krzyk w niebiosa" na półkę i wzięłam się za inne pozycje. Wróciłam do niej bodajże po roku i przeczytałam drugą połowę w kilka dni. Widocznie wcześniej nie był to dobry moment by czytać "rozwlekłą" twórczość Rice. Ogólnie mówiąc książka jest bardzo dobra i ciekawa, postaci są wyraziste i nietuzinkowe, a czytelnik czuje się jakby wraz z bohaterami chodził ulicami XVIII-wiecznej Italii. Główny minus to właśnie ten specyficzny dla Rice rozwlekły styl, który jedni uwielbiają, a innych doprowadza do białej gorączki. Ja jestem w stanie go tolerować jedynie w niewielkich dawkach ;)

Jola | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Po raz pierwszy przeczytałam "Krzyk w niebiosa" mając lat naście i pamiętam, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Teraz mając lat trzydzieści postanowiłam powtórzyć to doświadczenie i przeczytać powieść Anne Rice raz jeszcze. Było warto.

Autorka umiejętnie maluje słowami XVIII-wieczne Włochy, z ich barwnością i różnorodnością. Najpierw poznajemy Wenecję, pełną przepychu i wytworności, acz chylącą się już ku politycznemu i gospodarczemu upadkowi; Neapol, miasto sztuki i muzyki, wreszcie zaś kapryśny Rzym o wiecznie niezadowolonej, trudnej do zaspokojenia publiczności. Poznajemy też świat muzyki, wraz z kolejnymi stronami towarzyszą nam partytury, zapierające dech w piersiach arie operowe oraz ciągła rywalizacja między samymi śpiewakami.

Równie barwni są też stworzeni przez autorkę bohaterowie: odważny, zdeterminowany Tonio, którego kastracja zlecona przez najbliższą osobę nie zdołała pozbawić szlachetności i niezłomności ducha; maestro Guido, który nieumyślnie przyłożył ręki do...

PaniPegaz | 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Świetna książka, doskonale napisana, niesamowicie bogata i przepełniona emocjami. Miałam przed jej zakupem bardzo poważne obawy, no bo to w końcu Anne Rice, czyli wampiry i spółka... Moje obawy na szczęście nie sprawdziły się. Nie ma tu egzaltacji, nie ma powtórzeń, kiczowatości ani patosu. Są za to bohaterowie, których niekoniecznie trzeba kochać bezwarunkową miłością, ale też nie wywołują znużenia, czy zniecierpliwienia i chęci odłożenia książki na półkę. Wszystko w tej książce jest dla mnie wiarygodne i autentyczne. Autorka bardzo dobrze odmalowała koloryt epoki kastratów; ta książka to nie jest kilka kolorów farby wylanych bezmyślnie na płótno. Ta powieść karmi zmysły, wyobraźnię, jest pełna smaczków, dźwięków, zapachów, przypomina potrawę, której każdy kęs odkrywa nowy smak, nową niespodziankę. Nawet jeśli nie jest to jakieś literackie arcydzieło, to jest to prostu uczta. Dla zmysłów i nie tylko.

AleXandra | 2016-03-12

Mam bardzo mieszane uczucia w stosunku do tej książki, w związku z czym nie podejmuję się jej oceny.
Z jednej strony zaciekawiła mnie z powodu miejsca i czasu akcji. Również sama akcja, mimo licznych przestojów, jest intrygująca. Bo gdzie przeczytamy o młodzieńcach pozbywających się pewnej części ciała, by śpiewać? Przeraził mnie dramatyzm historii, w której jeden z nich zostaje poddany kastracji wbrew własnej woli.
Z drugiej strony jest to powieść o samotnym cierpieniu, potrzebie bliskości. O bliskości kobiety i mężczyzny. I o bliskości mężczyzny z mężczyzną.
Książki nie ukończyłam czytać, mimo przetrwania innych erotycznych powieści Rice.

gosia_3107 | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Jest to pierwsza powieść Anne Rice jaką miałam możliwość przeczytać. Nie można odmówić autorce ciekawego i intrygującego pomysłu na powieść, jednak zbyt szczegółowe i rozbudowane opisy świata otaczającego bohaterów oraz ich przemyśleń często spowalniały akcję powieści, raczej usypiały niż wzbudzały ciekawość co będzie się działo dalej.