Siddhartha

Wydawnictwo: Suhrkamp
Siddhartha
978-35184585-3-2
Indie, buddyzm

Indyjska powieść Hessego. Historia syna bramina, który poszukuje swojej drogi życiowej. Pragnienie znalezienia sensu rzeczy nie daje spokoju bohaterowi powstałej w 1922 roku indyjskiej opowieści Hessego. Siddhartha, potomek rodu braminów, w młodości nie znajduje spełnienia ani w praktykowaniu tradycyjnej kontemplacji, ani w nauce Buddy, które dane mu jest osobiście poznać. Porzuciwszy...

Pragnienie znalezienia sensu rzeczy nie daje spokoju bohaterowi powstałej w 1922 roku indyjskiej opowieści Hessego. Siddhartha, potomek rodu braminów, w młodości nie znajduje spełnienia ani w praktykowaniu tradycyjnej kontemplacji, ani w nauce Buddy, które dane mu jest osobiście poznać. Porzuciwszy rodzinne strony, bohater próbuje zatem trudnić się kupiectwem; ale także powodzenie w interesach, bogactwo i miłość zmysłowa nie dają mu zadowolenia. Dopiero wybierając życie w ubóstwie i blisko natury. Siddhartha nie bez wewnętrznych dramatów dochodzi do głębokiej harmonii ze światem: osiąga mądrość poza wszelką filozofią i religią, mądrość poza słowami. Częsta u Hermanna Hessego uniwersalna refleksja o bogactwie i sprzecznościach natury ludzkiej, a także plastyczność i klarowność tej klasycznej prozy sprawiają, że Siddhartha pozostaje jedną z najważniejszych i najpoczytniejszych książek wciąż na nowo odkrywanego autora.

źródło opisu: Nota wydawcy

Gosia | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Lubię zmieniać typy literatury, gatunki literackie, pisarzy, czas i miejsce akcji czytanych książek.
Tym razem noblista - Herman Hesse i jego poemat "Siddhartha".
Jest to wyraz fascynacji autora Indiami, wschodnimi religiami, buddyzmem oraz wyraz sprzeciwu wobec okropności I wojny światowej.
Jednakże jego przesłanie poszukiwania sensu życia, mądrości, spokoju, jedności z naturą jest aktualne do dziś.
Tytułowy Siddhartha jest taką osobą poszukującą. Nie potrafi znaleźć spełnienia w przeznaczonym mu losie kapłana-bramina. Postanawia więc porzucić rodzinny dom i przystać do wędrownych ascetów. Na swej drodze wysłucha nauk Buddy, zazna biedy i bogactwa, miłości i opuszczenia, nieobce będą mu rozkosze ciała. Nic jednak nie daje mu ostatecznego zadowolenia, przybliża je dopiero powrót do natury.
Refleksyjny poemat o poszukiwaniu sensu istnienia i życiowej mądrości. Książka jest niedługa, więc każdy może spokojnie poświęcić jej chwilę, by trochę zatrzymać się w biegu.

książek: 1986
Ola | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 28 marca 2015

Krótka, przepiękna książka o rzeczach ważnych. O poszukiwaniu sensu, siebie i wartości. Niby o buddyzmie, ale w moim odczuciu raczej traktująca o potrzebach uniwersalnych. Każdy odnajdzie tu swoje potrzeby, wielu skłoni do refleksji. Hesse jest mistrzem w rozważaniach o życiu. "Siddharthę" napisał jak zwykle w pięknym stylu. Uwielbiam :)

Marago | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hermann Hesse otrzymał Nagrodę Nobla w 1946r., w czasie, kiedy lizano rany po bolesnych doświadczeniach II wojny światowej. Zadawano egzystencjalne pytanie: dlaczego? To pytanie i próbę odpowiedzi znajdowano właśnie w Jego twórczości. Poszukiwanie, miotanie się, wędrówkę duchową - z tym spotkamy się w powieści "Siddhartha. Poemat indyjski". Mamy tu do czynienia z wpływem filozofii Wschodu, chrześcijaństwa, psychoanalizy; czyli z tym, czym autor był karmiony od wczesnych lat dziecięcych. Szum informacyjny doprowadził Hessego do totalnego zagubienia w życiu, a nawet do próby samobójczej. Powieść, a właściwie traktat filozoficzny, jest nierówna w stylistyce. Pierwsza część (poświęcona R. Rollandowi) ma charakter baśniowy, stylizowany na poematy indyjskie. W kolejnej, obszerniejszej, autor porzuca ten zamysł (język), dzięki czemu książka staje się łatwiej strawna. Pozornie poruszamy się w oparach buddyzmu, ale tylko pozornie. Tytułowy bohater, Siddhartha- podobnie jak Hesse -...

adb | 2017-05-07
Przeczytana: 05 maja 2017

"Siddhartha" Hermanna Hesse to utrzymana w stylistyce wschodniej baśni-przypowieści powiastka filozoficzna. Autor opatrzył ją podtytułem "Poemat indyjski" [...]. Indie są oczywiste ze względu na tematykę,[...] ale "poemat" objawia się dopiero przy czytaniu.

Siddhartha to imię Buddy, nadane mu przez rodziców, ale u niemieckiego noblisty Siddhartha i Budda Gautama to dwie różne osoby, reprezentujące różne drogi poznania prawdy i osiągnięcia nirwany. Dla Siddharthy wszystko w życiu jest jakąś lekcją [...] Każda z prowadzonych rozmów jest okruchem prawdy, a jednak tylko życie okazuje się być prawdziwym nauczycielem [...]. Prawdę przyniesie mu doświadczenie i uczucie, odkrywanie prostoty, odrzucenie cudzych dróg i cudzej mądrości. Droga do prawdy to droga indywidualna [...]

"Siddhartha" Hessego to też droga, nauczycielka wielu dróg. Można i trzeba ją czytać w nieskończoność i z niekończącą się przyjemnością.

Cała opinia tu:...

Niezwykle madra ksiazka dla ludzi wkraczajacych na sciezke przebudzenia i duchowego rozwoju. W swej prostocie przekazuje nam wiele madrych przeslan z ktorych kazdy wyciagnie cos dla siebie. Budda daje nam lekcje a my sami wybieramy czy i z ktorych chcemy skorzystac , wsluchujac sie w nasza dusze i nasze credo. Ksiazka uswiadamia wiele, miedzy innymi to ze kazdy ma w zyciu swoja droge, dla kazdego sensem zycia jest cos innego. Inni ludzie, rozne ksiazki i programy otwieraja nam rozne drzwi ale my sami wybieramy dla nas te wlasciwe.

Co da ci ta ksiazka przeczytaj a dowiesz sie sam. W mym sercu na pewno zostanie na zawsze i bede do niej powracac bo bardzo mnie urzekla ta piekna niezwykle pouczajaca opowiesc.

Podsumowujac przytocze jeden bardzo trafny cytat ktory mowi sam za siebie:

"Życie nie ma sensu. Każdy człowiek posiada sens, który poprzez siebie wprowadza w życie. Tracimy czas pytając o sens życia, gdyż to my sami stanowimy odpowiedź”

Northman | 2017-05-22
Przeczytana: 17 maja 2017

Prosta, urzekająca książka o duchowym rozwoju... książka o... tak naprawdę o nas samych.

Hesse zaskoczył mnie tą lekturą. Bardzo... Bardzo bardzo bardzo pozytywnie. Tyle przesłania w tak prostej, nienachalnej, spokojnej treści... Wszystko w konwencji buddyzmu, utrzymane w dodatku w oprawie iście baśniowej... Przypowieści o rzeczach prostych, lecz ważnych... historie o tym, co prowadzi nas ku... lepszym nam...

Przesłanie "Siddharthy" jest bardzo proste - aby odnaleźć sens, drogę, trzeba wsłuchać się w samego siebie. Tak, ja wiem, takie małe podsumowanie lektury pachnie banałem... Ale czasem w banałach tkwi istota rzeczy. Istotą tą dla każdego z nas jest tak naprawdę coś innego... Tak więc ta książka nie jest o jakiejś uniwersalnej prawdzie, o uniwersalnym remedium na cokolwiek, o złotej formule na osiągnięcie tego, czego w życiu chcemy i pożądamy. To tylko wskazanie, a właściwie próba wskazania... pewnej drogi. Drogi wiodącej w głąb nas samych... Na końcu której jest pewien cel....

martyna_007 | 2012-03-05

Urzekająco prosta, jednocześnie poruszająca wiele głębokich kwestii. Nienachalna i przyjemna w przekazie, skłaniająca do refleksji, płynąca.
Jeżeli ktoś przeczyta ją w odpowiednim momencie swojego życia, będzie zachwycony wyciągniętymi wnioskami. Mi zostaną w głowie szczególnie dwa, ale nie chcę spoilerować:)

Jednostka-Urojona | 2012-07-22

Przepiękna.
O tym, dokąd iść w swoim poszukiwaniu Bycia; o tym, że nikt nie jest idealny, a człowiek, który zmierza w stronę oświecenia także błądzi po drodze... Podróż, w którą nas zabiera łaknący prawdy Sidhartha zachwyci każdego, kto kiedykolwiek, choć przez chwilę szukał.
Wzruszająca mądrością opowieść filozoficzna, urzekająca prostotą, z której przemawia Prawda.

Michel | 2012-04-12
Przeczytana: kwiecień 2005

Piękna i barwna powiastka filozoficzna i wschodnia baśń w jednym. Urzeknie każdego, komu choć raz atmosfera Orientu zdała się powabną, a filozofia wschodu głęboką.

Mirko1981 | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Książka o duchowym podejściu do życia. Nie powala na kolana, daje do myślenia, troszeczkę satysfakcji i zrozumienia świata zabieganego i tego spokojnego gdzie życie toczy się od wschodu do zachodu słońca. Książka opowiada o tym co w życiu jest najważniejsze. Mnóstwo porównań i pokazanie różnych dróg życia. A jaką wybierasz Ty?