Siddhartha. Poemat indyjski

8385712046
literatura niemiecka
klasyka
Małgorzata

Herman [sic!] Hesse (1877-1962), poeta, eseista i prozaik niemiecki, jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 1946. Powieść Siddhartha, powstałą w 1922 roku, uznano za jedną z najlepszych w jego dorobku. Doskonale osadzona w realiach świata i filozofii indyjskiej V wieku, opisuje wędrówkę Siddharthy, poszukującego prawdy i rozwiązania zagadki bytu. Siddhartha to także świeckie imię Buddy, którego bohater powieści spotyka na swej drodze.

Książka wydana przez dwa wydawnictwa, Kwiaty Na Tor i Klon, ma też dwa ISBN-y, drugi to: 83-901530-0-9. Poprawna pisownia imienia autora tylko na stronie tytułowej i na piątej.

źródło opisu: Kwiaty na Tor; Klon, 1994; MSN

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Lubię zmieniać typy literatury, gatunki literackie, pisarzy, czas i miejsce akcji czytanych książek.
Tym razem noblista - Herman Hesse i jego poemat "Siddhartha".
Jest to wyraz fascynacji autora Indiami, wschodnimi religiami, buddyzmem oraz wyraz sprzeciwu wobec okropności I wojny światowej.
Jednakże jego przesłanie poszukiwania sensu życia, mądrości, spokoju, jedności z naturą jest aktualne do dziś.
Tytułowy Siddhartha jest taką osobą poszukującą. Nie potrafi znaleźć spełnienia w przeznaczonym mu losie kapłana-bramina. Postanawia więc porzucić rodzinny dom i przystać do wędrownych ascetów. Na swej drodze wysłucha nauk Buddy, zazna biedy i bogactwa, miłości i opuszczenia, nieobce będą mu rozkosze ciała. Nic jednak nie daje mu ostatecznego zadowolenia, przybliża je dopiero powrót do natury.
Refleksyjny poemat o poszukiwaniu sensu istnienia i życiowej mądrości. Książka jest niedługa, więc każdy może spokojnie poświęcić jej chwilę, by trochę zatrzymać się w biegu.

książek: 2026
Ola | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 28 marca 2015

Krótka, przepiękna książka o rzeczach ważnych. O poszukiwaniu sensu, siebie i wartości. Niby o buddyzmie, ale w moim odczuciu raczej traktująca o potrzebach uniwersalnych. Każdy odnajdzie tu swoje potrzeby, wielu skłoni do refleksji. Hesse jest mistrzem w rozważaniach o życiu. "Siddharthę" napisał jak zwykle w pięknym stylu. Uwielbiam :)

Marago | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hermann Hesse otrzymał Nagrodę Nobla w 1946r., w czasie, kiedy lizano rany po bolesnych doświadczeniach II wojny światowej. Zadawano egzystencjalne pytanie: dlaczego? To pytanie i próbę odpowiedzi znajdowano właśnie w Jego twórczości. Poszukiwanie, miotanie się, wędrówkę duchową - z tym spotkamy się w powieści "Siddhartha. Poemat indyjski". Mamy tu do czynienia z wpływem filozofii Wschodu, chrześcijaństwa, psychoanalizy; czyli z tym, czym autor był karmiony od wczesnych lat dziecięcych. Szum informacyjny doprowadził Hessego do totalnego zagubienia w życiu, a nawet do próby samobójczej. Powieść, a właściwie traktat filozoficzny, jest nierówna w stylistyce. Pierwsza część (poświęcona R. Rollandowi) ma charakter baśniowy, stylizowany na poematy indyjskie. W kolejnej, obszerniejszej, autor porzuca ten zamysł (język), dzięki czemu książka staje się łatwiej strawna. Pozornie poruszamy się w oparach buddyzmu, ale tylko pozornie. Tytułowy bohater, Siddhartha- podobnie jak Hesse -...

adb | 2017-05-07
Przeczytana: 05 maja 2017

"Siddhartha" Hermanna Hesse to utrzymana w stylistyce wschodniej baśni-przypowieści powiastka filozoficzna. Autor opatrzył ją podtytułem "Poemat indyjski" [...]. Indie są oczywiste ze względu na tematykę,[...] ale "poemat" objawia się dopiero przy czytaniu.

Siddhartha to imię Buddy, nadane mu przez rodziców, ale u niemieckiego noblisty Siddhartha i Budda Gautama to dwie różne osoby, reprezentujące różne drogi poznania prawdy i osiągnięcia nirwany. Dla Siddharthy wszystko w życiu jest jakąś lekcją [...] Każda z prowadzonych rozmów jest okruchem prawdy, a jednak tylko życie okazuje się być prawdziwym nauczycielem [...]. Prawdę przyniesie mu doświadczenie i uczucie, odkrywanie prostoty, odrzucenie cudzych dróg i cudzej mądrości. Droga do prawdy to droga indywidualna [...]

"Siddhartha" Hessego to też droga, nauczycielka wielu dróg. Można i trzeba ją czytać w nieskończoność i z niekończącą się przyjemnością.

Cała opinia tu:...

Papusza | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Książka „Siddhartha” Hermanna Hesse opowiada o życiu mężczyzny o tym imieniu, który poszukuje własnej drogi życiowej. Pozostając w domu rodzinnym został by kapłanem-braminem, przystając do ascetów byłby wiecznym tułaczem, żebrakiem, pozostając przy Buddzie byłby tylko jego uczniem.
Siddhartha pozna życia wśród ascetów, posłucha słów Buddy, zakosztuje miłosnych rozkoszy ale nadal będzie poszukiwał mądrości. Zdaje sobie sprawę, że wiedza, życiowe porażki i rozkosze są tylko drogą którą podąża do celu.

Siddhartha jest człowiekiem poszukującym, doświadczającym a celem jego poszukiwań jest uzyskanie wewnętrznego spokoju.

Hermann Hesse zawarł w tej książce wiele prostych prawd na temat sensu życia, pojmowania miłości i życia w zgodzie z naturą.

Niezwykle madra ksiazka dla ludzi wkraczajacych na sciezke przebudzenia i duchowego rozwoju. W swej prostocie przekazuje nam wiele madrych przeslan z ktorych kazdy wyciagnie cos dla siebie. Budda daje nam lekcje a my sami wybieramy czy i z ktorych chcemy skorzystac , wsluchujac sie w nasza dusze i nasze credo. Ksiazka uswiadamia wiele, miedzy innymi to ze kazdy ma w zyciu swoja droge, dla kazdego sensem zycia jest cos innego. Inni ludzie, rozne ksiazki i programy otwieraja nam rozne drzwi ale my sami wybieramy dla nas te wlasciwe.

Co da ci ta ksiazka przeczytaj a dowiesz sie sam. W mym sercu na pewno zostanie na zawsze i bede do niej powracac bo bardzo mnie urzekla ta piekna niezwykle pouczajaca opowiesc.

Podsumowujac przytocze jeden bardzo trafny cytat ktory mowi sam za siebie:

"Życie nie ma sensu. Każdy człowiek posiada sens, który poprzez siebie wprowadza w życie. Tracimy czas pytając o sens życia, gdyż to my sami stanowimy odpowiedź”

Northman | 2017-05-22
Przeczytana: 17 maja 2017

Prosta, urzekająca książka o duchowym rozwoju... książka o... tak naprawdę o nas samych.

Hesse zaskoczył mnie tą lekturą. Bardzo... Bardzo bardzo bardzo pozytywnie. Tyle przesłania w tak prostej, nienachalnej, spokojnej treści... Wszystko w konwencji buddyzmu, utrzymane w dodatku w oprawie iście baśniowej... Przypowieści o rzeczach prostych, lecz ważnych... historie o tym, co prowadzi nas ku... lepszym nam...

Przesłanie "Siddharthy" jest bardzo proste - aby odnaleźć sens, drogę, trzeba wsłuchać się w samego siebie. Tak, ja wiem, takie małe podsumowanie lektury pachnie banałem... Ale czasem w banałach tkwi istota rzeczy. Istotą tą dla każdego z nas jest tak naprawdę coś innego... Tak więc ta książka nie jest o jakiejś uniwersalnej prawdzie, o uniwersalnym remedium na cokolwiek, o złotej formule na osiągnięcie tego, czego w życiu chcemy i pożądamy. To tylko wskazanie, a właściwie próba wskazania... pewnej drogi. Drogi wiodącej w głąb nas samych... Na końcu której jest pewien cel....

martyna_007 | 2012-03-05

Urzekająco prosta, jednocześnie poruszająca wiele głębokich kwestii. Nienachalna i przyjemna w przekazie, skłaniająca do refleksji, płynąca.
Jeżeli ktoś przeczyta ją w odpowiednim momencie swojego życia, będzie zachwycony wyciągniętymi wnioskami. Mi zostaną w głowie szczególnie dwa, ale nie chcę spoilerować:)

Jednostka-Urojona | 2012-07-22

Przepiękna.
O tym, dokąd iść w swoim poszukiwaniu Bycia; o tym, że nikt nie jest idealny, a człowiek, który zmierza w stronę oświecenia także błądzi po drodze... Podróż, w którą nas zabiera łaknący prawdy Sidhartha zachwyci każdego, kto kiedykolwiek, choć przez chwilę szukał.
Wzruszająca mądrością opowieść filozoficzna, urzekająca prostotą, z której przemawia Prawda.

jolasia | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Trudno odliczać gwiazdki dla tej książki. Trudno oceniać li tylko jej literackie walory, Herman Hess nie chciał nas oczarować, chciał nas oświecić. Była to niegdyś pozycja kultowa. Jej słabością jest to, że prowadzi nas za rękę prosto do tezy, nie poprzestaje na poszukiwaniach i pytaniach, ale udziela odpowiedzi na pytanie CO JEST NAJWAŻNIEJSZE. CO JEST NASZYM OŚWIECENIEM. "... z nich zaś najważniejsza jest miłość". Nazwałabym to emocjonalnym szantażem.