Tydzień Książek Zakazanych?

LubimyCzytać
26.09.2014

W Stanach obchodzony jest właśnie Tydzień Książek Zakazanych. Celebrowane jest prawo do czytania tekstów wszelkiego rodzaju i jest to prawdziwe święto wolności słowa. Jednocześnie jednak w jednej ze szkół w Teksasie aż siedem książek zostaje wpisanych na listę książek, których nie wolno czytać i omawiać na lekcjach. Wśród nich są dzieła takich autorów jak noblistka Toni Morrison i niezwykle popularny wśród młodzieży John Green.

Kontrowersyjna decyzja o wpisaniu siedmiu tytułów na listę książek zakazanych została podjęta przez władze szkoły średniej Highland Part w Dallas. Powodem były oczywiście naciski rodziców, zaniepokojonych treścią książek. Na liście znalazły się między innymi:

Toni Morrison Pieśń Salomonowa 
John Green 19 razy Katherine 
Garth Stein Sztuka ścigania się w deszczu
Jeannette Walls Szklany zamek 
Hermann Hesse Siddhartha 

Na spotkanie w sprawie listy lektur przyszło ponad sto osób. Rodzice i dziadkowie odczytywali fragmenty książek zawierające sceny erotyczne, odniesienia do homoseksualizmu, opis porwania dziewczynki i akapity krytykujące kapitalizm. Rodzice wprawdzie zaznaczali, że nie mają nic przeciwko temu, żeby ich dzieci czytały różnorodne książki, ale nie chcą, żeby lektury zawierające takie fragmenty były omawiane na lekcjach.

Władze szkoły ugięły się pod naciskami – oprócz przyjścia na spotkanie rodzice wysłali setki maili do wszystkich władz. Zdecydowano, że lektury będzie teraz recenzować i wybierać całe gremium – nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Nie jest to bynajmniej wyjątkowa historia. W Stanach wycofywanie lektur pod wpływem nacisków rodziców jest dość powszechne, a w niektórych stanach nie budzi nawet dużych kontrowersji. Tydzień Książek Zakazanych nabiera w tym momencie nieco innego znaczenia – nie jest to tylko celebracja książek, które były zakazane w przeszłości, ale uświadamianie ludziom realnych zagrożeń, które mogą płynąć z cenzurowania lektur tu i teraz.

Źródło: theguardian.com

Reklama

komentarze [16]

Sortuj:
489
22
28.09.2014 14:05

A Akademia Pana Kleksa promuje pedofilię! O zgrozo!


91
0
28.09.2014 07:18

Niedługo zatem doczekamy się czasów kiedy zakażą nam czytania w ogóle, ponieważ w głowie jednego z wszechwiedzących pojawi się myśl, że czytanie być może buduję umiejętność samodzielnego myślenia, a to w dzisiejszych czasach budzi grozę...


0
1303
09.10.2014 00:07

Proponuję lekturę  451° Fahrenheita 451° Fahrenheita jak kręcą Cię takie tematy


448
169
26.09.2014 16:17

Rodzice mają wpływ na to,jakie lektury są omawiane w szkołach ? O__O W takim razie ja już nie mam pytań ...


519
36
26.09.2014 16:27

Rodzice mający decydujący wpływ na wychowanie własnego dziecka. Doprawdy straszne.


448
169
26.09.2014 18:11

Rodzice wychowują w domu,a szkole od tego jest kto inny.


0
1303
konto usunięte
26.09.2014 13:43

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


51
0
26.09.2014 14:01

Ja bym jeszcze dorzucił jedną książkę:
-nudyzm
-bratobójstwo
-dzieciobójstwo
-Naród Wybrany (conajmniej nacjonalistyczne, nie uważacie)
-drastyczne sceny tortur
Tytuł mi wyleciał, autorów było kilku, choć niektóre źródła mówią o jednym.


146
87
27.09.2014 19:47

Takich rzeczy jak w pamiętnikach psychopaty,Wieniedikta Jerofiejewa nie usłyszycie nigdzie,tym masz pizdę jak wiaderko,ja sobie znajdę taką co będzie miała jak kieliszek itd.


1726
64
26.09.2014 13:39

Czarny scenariusz: I tak stopniowo, powoli, w końcu wszystkie książki wyeliminują, żeby ich dzieci broń boże nie przeczytały nic, co mogłoby podważyć wpajany przez rodziców (jedyny słuszny) sposób myślenia...


922
20
26.09.2014 13:37

A Siddhartha'e Hermann Hesse'go za co? Pacyfizm nie po myśli us?


981
544
26.09.2014 13:32

Tydzień Zakazanych Książek trwa również w Polsce, tak dla ścisłości tematu.
Co do sięgania po zakazaną książkę, to dotyczy on w szczególności książek o tematyce erotycznej, czy wulgarnej.
Wiele książek było zakazanych z innych powodów np. za rasistowskie i antysemickie poglądy, za feministyczny przekaz, za propagowanie idei wolnościowych, to szczególnie dotyczyło nas...

więcej

318
14
26.09.2014 13:22

Co jest takiego w książce "Sztuka ścigania się w deszczu"? Przecież to piękna i wzruszająca opowieść. Nie rozumiem..


348
1
26.09.2014 12:43

Zakazane smakuje lepiej. Myślę że dzieciaki zdecydowanie szybciej sięgną po '19 razy Katherine' Greena jeśli zostanie wyeliminowana z ich bilbiotek i listy lektur obowiązkowych :)


521
151
26.09.2014 12:09

Uważam,że błędem jest zakazywanie pewnych książek,bo to raczej darmowa reklama :) Poza tym, z dziećmi należy rozmawiać i uczyć ich pojmowania świata, również tego pełnego zagrożeń i sytuacji, których dziecko samo nie zrozumie. Jakoś nie dziwi mnie, że sprawa pojawiła się na południu USA. Właśnie kończę czytać "Służące" Kathryn Stockett i widzę, że zaściankowość i...

więcej

zgłoś błąd