The Elder Gods. Book One of the Dreamers

Gdzieś bardzo daleko, poza najdalszym krańcem świata, leży Dhrall, kontynent zakotwiczony w jednym miejscu wolą czworga potężnych, kapryśnych bogów. Sprawują oni tam władzę absolutną, decydują o zmianach pogody i o losach istot śmiertelnych, rzeczywistość jest posłuszna ich woli. Obowiązuje ich tylko jeden zakaz: ograniczeni prawami natury nie mogą odbierać życia. Bogowie nie są jedynymi władcami tej ziemi. W samym jej środku leży Pustkowie, własność tajemniczego, żarłocznego i przerażającego Vlagha. Stwór ten jest niczym najgorszy koszmar przyobleczony w ciało. Powołał do życia ogromną armię złożoną ze straszliwych potworów. Zamierza podbić Dhrall, a potem zapanować nad całym światem. Teraz właśnie, gdy nadchodzi kres cyklu czasu, upiorny plan może się powieść. Zbliża się nieunikniona wojna. Mieszkańcy Dhrallu mogą liczyć tylko na wsparcie piratów oraz najemnych żołnierzy, którzy wcale się nie palą do walki. Prawdziwymi przeciwnikami Vlagha okaże się czworo dzieci, Marzycieli. Wychowane przez samych bogów, mają zdolność sprowadzania snów z mocą odmieniania rzeczywistości. A przy tym, w przeciwieństwie do swoich opiekunów, bez wahania wykorzystują ten dar, by zabijać.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2006

Artur | 2016-11-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2016

Jeśli macie ochotę na dość lekki świat fantasy, z dobrymi ludźmi, konfliktem dobra ze złem, przechadzającymi się między ludźmi bogami, pozytywnymi bohaterami, z niezbyt skomplikowaną fabułą - to "Starsi Bogowie" są naprawdę świetnym wyborem.

Nie znajdzie się tu może rozbudowanej intrygi, złe charaktery są jasno określone, a przygoda wydaje się nieco liniowa - z niewielkimi niespodziankami. Mimo to czyta się dobrze, co można porównać do oglądania ładnego obrazu. Po prostu cieszy oko i umysł.

Jeśli ktoś szuka lekkiej lektury fantasy na długie zimowe wieczory to jest to świetny wybór.

Rossie | 2015-05-13

W tym cyklu doszłam do trzeciego tomu, po czym stwierdziłam, że nie będę marnować swojego czasu na lekturę.
Książka napisana w bardzo prosty sposób, ogólnie bardzo lubię kiedy w powieści są uwzględniane dialogi ale tutaj miałam wrażenie, że jest ich za dużo. Zbyt dużo "gadania" za mało opisów. Po pewnym czasie zaczęło mnie to męczyć i wkurzać:D
Ogólnie nie polecam.

Maria_K_M | 2012-09-16

Miałam ok. 11 lat, gdy pierwszy raz spotkałam się z tą serią. Wzięłam do ręki "Starszych bogów" i przeczytałam kilka pierwszych stron. Niestety nie miałam okazji doczytać więcej. Wtedy koncepcja magicznego Dhrallu, rządzonego przez czterech, nieco ekscentrycznych bogów, wydała mi się bardzo fajnym pomysłem i spodziewałam się ciekawej, zaczarowanej lektury. Cała seria (już na własność) trafiła do mnie całkiem niedawno, ucieszyłam się, mogąc wrócić i dokończyć to, co zaczęłam tak dawno temu. Pierwszy tom zdawał się być w porządku, bohaterowie są kolorowi, podobnie jak krainy, w których rozgrywa się akcja. Perspektywa spotkania z groźnymi stworami z Pustkowia też raczej napawała mnie nadzieją na udaną lekturę. Jednakże bardzo się zawiodłam, akcja dłużyła się niemiłosiernie, by w ostateczności urwać się niespodziewanie i zamknąć pierwszy etap wojny z owadzim wrogiem szczęśliwym zwrotem akcji, dzięki któremu dobro, jak to ma w zwyczaju, zwyciężyło nad złem. Pierwszy tom jak dla mnie co...

| 2013-07-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Marzyciele" to jedyny cykl Eddingsów, który w ogóle mi się nie podobał. Zamknięcie akcji w obrębie jednej wyspy sprawiło, że czułam się jak w klatce, a naszpikowanie tekstu szczegółowymi opisami militariów owiało wszystkie cztery powieści niewyobrażalną nudą. Zabrakło mi tu ludzi, ich uczuć, relacji między nimi oraz wspólnie przeżywanych przygód, które w pozostałych dziełach tychże autorów śledziło się z podekscytowaniem. Zakończenie serii również do najlepszych nie należy - prawdę mówiąc, jest najgorszym, jakie widziałam. Targaliśmy wojsko przez całą wyspę i narażaliśmy życie setek ludzi po to, aby kilkoro bogów cofnęło czas oraz sprawiło, że rozegrane wydarzenia nigdy nie miały miejsca? Wysoce frustrujące. Frustrujące i... rozczarowujące.

Przeczytałam do końca wyłącznie ze względu na szacunek dla autorów. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę ich literaturą, nie polecam tego cyklu. Przez "Marzycieli" są zdolni przebrnąć jedynie zagorzali fani Eddingsów.

Kasia | 2010-05-14
Przeczytana: 08 maja 2010

Dawno nie czytałam już żadnej fantastyki/fantasy. Postanowiłam sięgnąć po tą pozycję. I jakie wrażenia? Jeśli chodzi o tę część nawet całkiem dobra, choć niegenialna.

Aiwlys | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: sierpień 2007

Spodobała mi się ta historia i ten świat rządzony przez czterech bogów. Myślę, że dużym plusem książki są jej krótkie rozdzialiki, które czyta się bardzo szybciutko.

Bamboocha | 2016-11-04
Daw1982 | 2016-10-30