Rozdarci

UnWholly
20269111
Neal Shusterman, antyutopia
Villiana

"Rozdarci" to trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellera "Podzieleni", która stawia pod znakiem zapytania nasze poglądy na temat tego, gdzie zaczyna się i kończy życie – i co to znaczy żyć. Za sprawą Connora, Leva i Risy – tudzież głośnej rewolty, którą wzniecili w Ośrodku Donacyjnym Happy Jack – ludzie nie mogą już ignorować Podzielonych. Rozwiązanie, które pozwala uwolnić społeczeństwo od...

Za sprawą Connora, Leva i Risy – tudzież głośnej rewolty, którą wzniecili w Ośrodku Donacyjnym Happy Jack – ludzie nie mogą już ignorować Podzielonych. Rozwiązanie, które pozwala uwolnić społeczeństwo od sprawiających problemy nastolatków, a równocześnie zapewnia stałe źródło narządów do przeszczepu, może i wydaje się doskonałe, ale w końcu zaczęto kwestionować jego etyczność. Jednak na gruncie podzielenia rozkwitł już wielki biznes, a potężne korporacje i politycy chcą, żeby tę praktykę nie tylko kontynuować, ale objąć nią również więźniów i najbiedniejszych.
Cam w całości składa się z części ciał innych Podzielonych; to nastolatek, który formalnie nie istnieje. Niczym futurystyczny potwór Frankensteina, Cam usiłuje odnaleźć własną tożsamość i sens życia, zastanawiając się, czy ktoś taki jak on może mieć duszę. A kiedy wskutek działań sadystycznego łowcy nagród jego los zostanie nierozerwalnie spleciony z losami Connora, Risy i Leva, Cam będzie musiał znaleźć odpowiedź na pytanie, co to w ogóle znaczy być człowiekiem.

źródło opisu: Papierowy Księżyc, 2016

źródło okładki: Papierowy Księżyc, 2016

Troszkę się naczekałam na kontynuację jednej z moich ulubionych książek. Obawiałam się, czy nie straciłam zainteresowania, czy rozłąka z bohaterami nie była zbyt długa. Ale książka ta, jako jedna z niewielu pozycji, wryła się głęboko w moją pamięć, świat stworzony przez autora, gdzie nastoletnie dzieci można oddać na podzielenie, by ich części składowe służyły większemu dobru, wstrząsnął mną na tyle, że historia stała się dla mnie niezwykła. I dlatego obcowanie z drugą częścią było dla mnie wyczekaną i niepowtarzalną przyjemnością.

Connor i Risa starają się jak mogą utrzymać Cmentarzysko i setki ocalonych przed podzieleniem dzieciaków w jako takim porządku. Starają się też odnaleźć w nowej roli, Risa jako osoba poruszająca się na wózku a pragnąca być niezależna od innych, oraz Connor, który za nic nie może oswoić się ze swoją ręką, otrzymaną bez jego zgody po podzielonym Rolandzie. Lev natomiast, klakier który nie zaklaskał, staje się inspiracją i bożyszczem dla wielu...

zielonooka | 2017-02-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

4/52/2017 naprawdę bardzo dobra młodzieżówka. była co prawda chwila zwątpienia jednak po kilkudniowej przerwie skończyłam ją jednym tchem i nie żałuje - polecam nie tylko fanom gatunku.

Alex | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Kontynuacja książki "Unwind". W tej części dochodzi kilku nowych bohaterów, przez co trochę mniej czasu zostaje poświęcone postaciom z pierwszej części. W sequelu odkrywamy coraz to nowe zagrożenia i problemy, z którymi musi zmagać się Connor, który teraz dowodzi miejscem, w którym ukrywają się setki zbiegłych nastolatków.
"Unwholly" przeskakuje w czasie o rok, bezpośrednio kontynuując wątki z poprzedniej części. W tej książce przedstawione są rzeczy, których moralność jest jeszcze bardziej wątpliwa i które potrafią zasiać w czytelniku pewne ziarno niepokoju.
Osobiście uważam, że ta część była mniej więcej na tym samym poziomie co poprzednia. Akcja przez pierwszą połowę powieści rozwija się powoli, nowe postacie wywołują lekki chaos, ale w miarę czytania wszystko się stabilizuje i wraca już na właściwy tor. Zdecydowanie polecam kontynuowanie tej serii, bo historia zmierza w coraz to ciekawszym kierunku.

Książkomaniacy | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Rozdarci" to kontynuacja wstrząsającej książki Neala Shustermana "Podzieleni".

Czym jest podzielenie? To proces, w wyniku którego jednostka ludzka zostaje rozdzielona na części. Zgodnie z prawem 99.4 % ludzkiego ciała musi zostać wykorzystane i zachowane przy życiu w postaci przeszczepów. Zgodnie z prawem od chwili poczęcia do osiągnięcia trzynastego roku życia ludzkie życie jest nienaruszalne. Jednak gdy dziecko osiągnie ten wiek... można oddać je na podzielenie. To "aborcja z mocą wsteczną". Czy można pozbyć się dziecko bo sprawia trudności wychowawcze? Owszem, można. Co najgorsze, jest to całkowicie normalne. Kim są więc Ci, którzy oddają swoje dzieci i skazują je na taki los? Dobroczyńcami, czy wariatami?

"Ta twarz jest koszmarem. Pasma skóry w różnych odcieniach, niczym koc zszyty z prostokątów żywej tkanki, opinają znajdujące się pod spodem kości, mięśnie, chrząstki. (...) Potwór! Frankenstein! (...) Nie. Nigdy tak nie myśl! Tamten...

illyrian | 2017-04-05
książek: 2028
rumiko | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Mix
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Nie oczekiwałam, że będzie jakiś ciąg dalszy. Tym przyjemniejsza była niespodzianka, gdy natknęłam się na niego na półce :)
Autor dodał nowych bohaterów i wątki, które - mam nadzieję - pięknie się rozwiną. Nie pojawia się tam równie upiorna scena, co w pierwszej części, ale tak samo trzyma w napięciu do ostatniej strony.
O ile tom pierwszy sprawiał wrażenie zamkniętej całości, to wyraźnie widać, że drugi jest początkiem dłuższej historii. Historii, której już nie mogę się doczekać.
Polecam, polecam, polecam.

Marta Tadych | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Wstrząsnęła Wami wizja świata w "Podzielonych"? Neal Shusterman powraca, by udowodnić, że kolejnych szokujących pomysłów mu nie brakuje. Przygotujcie się na jeszcze więcej intrygujących postaci i jeszcze więcej mocnych wrażeń – oto przed Wami "Rozdarci".

Każde działanie ma swoje konsekwencje, a po wydarzeniach w Happy Jack nic już nie będzie takie samo. Akcja, jaką przeprowadzili klakierzy, przyniosła zmiany w prawie dotyczącym podzielenia – o rok obniżono granicę wieku, w którym można jeszcze przeprowadzić podzielenie na nastolatku. Doprowadziło to do deficyt organów do przeszczepu, a tym samym zapoczątkowało istnienie piratów części – ludzi, którzy polują na uciekinierów, by sprzedać ich potem na czarnym rynku.
Tym razem poznacie historie trzech nowych nastolatków, których losy splotą się z losami Connora, Leva i Risy.
Starkey znalazł się w swojej rodzinie jako bociani podrzutek. Od zawsze był ciężarem dla przybranych rodziców, którzy zadecydowali o jego podzieleniu. Chłopak...

kasiunia97 | 2017-09-21

Dopiero co skończyłam "Rozdartych" i nie mogę uwierzyć, że to już koniec! Wszystko co wydarzyło się w tej książce przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Ciekawa historia, nieoczekiwane zwroty akcji i trójka nastolatków (Lev, Connor i Risa), która zawstydziłaby nie jednego dorosłego swoimi pomysłami i zaradnością. W 2 tomie serii "Podzieleni" poznajemy również nowych bohaterów. Jednych lubimy, drugich mamy ochotę ,,postrzelić pociskiem usypiającym'' i usunąć z tej powieści raz na zawsze ale tak czy siak nie można się od niej oderwać nawet na chwilę. Jestem pod wrażeniem wyobraźni Neala Shustermana i tego jak potrafi namieszać w losach bohaterów swojej książki, nie mając przy tym żadnych wyrzutów sumienia, tak sądzę. Zachwycam się i mam książkowego kaca. Najlepiej gdyby ktoś natychmiast podał mi 3 tom, bo chyba zwariuje jak nie dowiem się co było dalej. Serio Neal, serio?

P.S W niektórych momentach myślałam, że mam zawał serca ale Shusterman sprawił, że później to nie miało...

Kala | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Poczułam się może mniej wciągnięta niż w pierwszą część, ale prawdopodobnie tylko dlatego, że jest to kontynuacja, historia bowiem nie traci na swoich walorach. Nadal momentami czułam się zaskoczona i zaintrygowana, postacie już wydawały mi się znajome i ciągle martwiłam się o ich los. Bywały momenty, gdy było mi naprawdę przykro. Chociaż oceniam ją trochę słabiej niż poprzednią część, to tylko dlatego, że nie czułam się aż tak zaintrygowana.
Postać Cama wydawała mi się chyba jednym z ciekawszych wątków, jednocześnie sprawiającym, że zaczęłam zastanawiać się nad wieloma sprawami. Czy osobę stworzoną, można powiedzieć złożoną z części innych, można nazwać człowiekiem? Jest to jedno z fundamentalnych pytań tych książki, które też musiałam sobie zadać. W tej książce także Lev zostaje nam trochę bardziej przybliżony, człowiek zaczyna się do niego coraz bardziej przekonywać. Muszę przyznać, że jestem ciekawa tym, co dalej, zwłaszcza że książka kończy się w takim, a nie innym momencie.

Kiwiiiwik | 2017-07-03
Przeczytana: czerwiec 2017

Rewelacja. Znakomita książka z serii światów przyszłości. Drugi tom nie jest gorszy. Ma w sobie coś nowego, ale wciąż zaskakuje. Wizja rzeczywistości tak absurdalnej i przerażającej, ciągnie się dalej i przekracza kolejne granice. Ostatnie strony czytałam z przerwami na komentarz w stylu "nie no, serio?!" Czekam na zamknięcię serii z niecierpliwością!