Narodziny gniewu

Okładka książki Narodziny gniewu Joanna Jax Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Narodziny gniewu
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Zemsta i przebaczenie (tom 1)
Videograf
2016-11-22
2016-11-22
I wojna światowa międzywojnie odmiana losu rywalizacja saga samotność zdrada uczucia romans

Pani Joanno – przepraszam…

Tragedia.
Płytkie, nieprawdopodobne, sztuczne, rozdmuchane, rozciągnięte, nieprawdziwe, słabe.

Taka wysoka ocena na portalu dla książkolubów?!?!
Smutne….
Przebrnęłam uważnie przez pół tomu nr 1, potem przejrzałam pobieżnie dwa kolejne tomy i lecę oddać do biblioteki. Szkoda każdej sekundy życia na takie książki, gdy tyle wartościowych jeszcze na mnie czeka.

Tragedia.

Taka wysoka ocena na portalu dla książkolubów?!?!
Smutne….

Jak to bywa w niemal każdej rodzinie doszukac się można sytuacji i spraw, które kładą się cieniem na dlugie pokolenia.
I podobnie jest w rodzinie Lewinów. Ignacy i Anna z trudem wiążą koniec z końcem aby wyżywić dwoje swoich dzieci Hannę i Emila. Czasy ku temu nie sprzyjają, bo Polski mimo trwającej I wojny światowej wciaż nie ma na mapach Europy.
W niedalekiej odległości od rodziny mieszka majętny Antoni Chełmicki, który wykorzystuje wszelkie dostepne sposoby, aby wzbogacić się oraz jego syn Julian. Przewrotny los łączy nierozerwalnie te dwie rodziny, ale nie do końca w taki sposob, jaki życzą sobie jej członkowie.
Po latach do głosu dochodzi młode pokolenie, ktorym przychodzi walczyć o wolną Polskę nie tylko w kraju, ale i poza granicami.
Autorka w pierwszej części przepięknej serii stworzyła bohaterów pełych zacięcia, ale i obdarzonych niezwykłymi talentami. Hanka bowiem obdarzona pieknym głosem rozpoczyna karierę muzyczną, która miałaby szansę rozwinąć się, gdyby nie wojna. Emil w poszukiwaniu wlasnej drogi trafia na wspólpracę z gestapo, co nie do końca jest dla niego spełnieniem marzeń, ale jest możliwością zrealizowania celu, bo gniew w nim ogromny.
Zarowno główni bohaterowie jak i ich przyjaciele w mniejszym lub w większym stopniu angażują się w walkę z okupantem zarowno w kraju jak i za jego granicami. Wraz z nimi podróżujemy po Europie aby ukończyć misję. Poznajemy także od kulis działanie okupanta i wschodniego i zachodniego.
Jak potoczą się losy młodych? Juz nie mogę się doczekać kolejnej części, choć z drugiej strony wiem, ptzybliży on mnie do końca wspaniałej serii.

W niedalekiej odległości...

II wojna światowa, zdrajcy, kolaboranci, krew, walka i w tym wszystkim miłość. Niesamowita historia. Dla mnie po serii Igor Brudny to odpoczynek, mimo panującej wojny. Ale dobrze się czyta.

Jest to pierwsza powieść historyczna, którą przeczytałam i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorka posiada ogromną wiedzę na temat historii Polski i nie tylko, czym umiejętnie dzieli się z czytelnikiem. W tych historycznych realiach muszą odnaleźć się bohaterowie, którymi targają różne emocje i cele. Bardzo podoba mi się spojrzenie na świat z trzech perspektyw ludzi, którzy w życiu wyznają zupełnie inne wartości. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, a ja wkrótce rozpocznę przygodę z tomem drugim.

PS: Akcji jest tak wiele, że zazdroszczę autorce wyobraźni.

Dawno żadna książka aż tak mnie nie zmęczyła. Milion wątków, każdy tak powierzchowny, że nie szło się w niego wczuc. bohaterowie żałośni, z żadnym nie mogłam się utożsamić. Tu było totalnie wszystko - podziały, mezalianse, zdrady, getto, dziwki, kolabornci, przerzuty przez granice, Maroko, szkolenia w Anglii, utrzymankowie, oszuści, kombinacyjki, Niemcy, Rosjanie, dwie dziewczyny, które kocha cały świat. Głowa pęka. Zaluje czasu spędzonego z tą książką i cieszę się, że zaraz o niej zapomnę...

"Saga Wołyńska "Joanny Jax wyzwoliła we mnie głód na inne powieści autorki i już nie mogłam się doczekać aż pierwszy tom cyklu "Zemsty i przebaczenia" wpadnie w moje ręce, łudząc się, że nowa saga, tak samo jak poprzednia będzie warta poświęconego na nią czasu...

"Narodziny gniewu" porywają urokiem ostatnich i spokojnych przedwojennych lat, prowincjonalnym klimatem i magią świateł wielkiego miasta. Zachwycają młodzieńczą radością życia i zderzeniem z rzeczywistością przynoszącą to, na co nikt nigdy nie jest gotowy - utratą niewinności. Styl autorki może nie jest bardzo wysokich lotów ale czyta się lekko i fajnie. Jestem pod wielkim urokiem tej książki i jeśli pozostałe części sagi wyglądają tak samo jak ta pierwsza, to wieszczę ich przeczytanie w iście rekordowym tempie. Tuż po przeczytaniu pierwszej części z rozpędu zaczęłam drugi tom, a że dzisiaj mam wolne to cały dzień przesiedziałam z książką na kanapie i zabrnęłam już do jej większej połowy. Nie potrafię ot, tak odłożyć książki i odejść do swoich spraw. Powieść tak mnie wciągnęła, że czytam ją praktycznie na jednym wdechu. Oby tylko nie brakło mi tlenu zanim przeczytam całość... 😎

Książka ciekawa jednak mnie osobiście męczył dziwny styl narracji, jakby autorka chciała jak najwięcej zwrotów akcji umieścić w kilku wersach. Na jednej stornie bohaterowie potrafią się zakochać i odkochać, znienawidzić i poślubić, być złym do szpiku kość i znaleźć jednak ludzie uczucia. Trochę to dziwne bo ostatecznie nikt nie jest jakiś, a staje się taką osobą jaką wymaga od niej fabuła. Sięgnę jednak po drugi tom, sprawdzę czy to tylko kwestia niefortunnego początku.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Nie zawiodłam się, bardzo podobały mi się losy bohaterów ich młodość, pierwsze fascynacje i początki wojny. Sięgam po kolejny tom. Serdecznie polecam

Cała seria - 17 tomów mnie porwała. Polecam , gorąco polecam:-)

Cała seria - 17 tomów mnie porwała. Polecam , gorąco polecam:-)

• Audiobooki