Mężczyzna w białych butach

Okładka książki Mężczyzna w białych butach Waldemar Ciszak, Michał Larek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Mężczyzna w białych butach
Waldemar CiszakMichał Larek Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Mężczyzna w białych butach
Czwarta Strona
2016-08-03
2016-08-03
Poznań

Nie rozmawiaj z obcymi

O tym, że uwielbiam twórczość Michała Larka nie będę nikogo przekonywać. Rzeczy oczywiste nie wymagają dowodów. Coś zaiskrzyło przy pierwszym tomie "Dekady", a potem było jeszcze lepiej. I choć słowo pisane zawsze będzie u mnie na pierwszym miejscu, to dzięki Michałowi odkryłam świat podcastów true crime, które stały się moim nowym uzależnieniem.
W jednym z pierwszych odcinków "Zabójczych opowieści" Michał przedstawił sprawę, która stała się inspiracją dla powieści stworzonej wraz z Waldemarem Ciszakiem. Przez blisko rok poszukiwałam "Mężczyzny w białych butach", a gdy w końcu dotarł do mnie prosto od autora, pochłonęłam go w kilka godzin.
Historia Tadeusza Kwaśniaka to rzeczywiście świetny materiał bazowy do tworzenia, choć gdyby to była fikcyjna opowieść, zakończenie z pewnością byłoby rozczarowujące. Scenariusze, które pisze życie, bywają jednak znacznie mniej schematyczne niż te, do których przyzwyczaili nas autorzy kryminałów.
Na kartach powieści autorzy przedstawiają przebieg wyjątkowo złożonego i skomplikowanego śledztwa, które dzięki ogromnej determinacji poznańskich funkcjonariuszy, ale i współpracy oddziałów z innych miast, doprowadziło do ujęcia mordercy. Obok prawdziwych uczestników tych wydarzeń, takich jak Jakubowski czy Bronicki, pojawiają się doskonale znani z cyklu "Dekada" Ostrowski i Kowalski.
Kwaśniak podróżuje po Polsce, w odwiedzanych przez siebie miastach szuka nowych osiedli. Tam zaczepia chłopców i wmawia im, że koniecznie musi zabrać z ich domu jakiś kwitek, by otrzymać wypłatę. Naiwność dzieci najczęściej kosztuje je życie... w końcu policja wiąże ze sobą kolejne przypadki uduszeń i rozpoczyna polowanie na mężczyznę w białych butach.
Seryjni mordercy mają to do siebie, że oprócz obrzydzenia wywołują też pewną fascynację. Mnie interesuje niesamowicie psychika takich osób, motywy ich działań, to jak dobierają swoje ofiary... i właśnie dlatego historia Kwaśniaka wywołuje u mnie przede wszystkim niedosyt, bo te wszystkie pytania pozostały bez odpowiedzi. Choć udało się go ująć i przesłuchać, nie poniósł przewidzianej kodeksem kary za swoje czyny. Nie wyjaśnił, dlaczego pisał o zemście, opowiadał o zabójstwach i kradzieżach, ale wstydził się mówić o gwałtach...
Na okładce możemy przeczytać "Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument" i to chyba najlepsze podsumowanie tej książki.
Moje 8/10.

W jednym z pierwszych...

Prawdziwa historia Tadeusza Kwaśniaka, seryjnego mordercy młodych chłopców działającego na początku lat 90, ale napisana w formie fabularyzowanego reportażu. I tak jak nie lubiłem dotąd tego połączenia, tak po lekturze tej książki nie polubię. "Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument", rzecze na okładce wydawca, co niestety okazuje się słowami mocno na wyrost. Kryminał to kiepski, a dokument niewiele lepszy. Za mało faktów, za dużo niepotrzebnych fabularnych wstawek, nieudolnych prób budowania napięcia i kiepskich dialogów. Już lepiej poczytać o sprawie w sieci, choćby na internetowych serwisach Gazety Wyborczej i TVN24 - zaoszczędzimy czas, a dostaniemy właściwie to samo, tyle że w pigułce. Michała Larka lubię jako autora podcastu Zabójcze opowieści i o ile nie zacznie pisać czystych reportaży pozostanę raczej przy nich.

"Mężczyzna w białych butach" to oparta na autentycznych wydarzeniach historia grasującego na przełomie lat 80 i 90 pedofila i mordercy Tadeusza Kwaśnika. Historia wciąga już od pierwszej strony. Bardzo odpowiada mi forma książki, gdyż jest to moim zdaniem reportaż pozujący na powieść. Dzięki temu książkę czyta się niczym dobry kryminał, a jednocześnie wszystkie zdarzenia przedstawione są z kronikarską dokładnością i nie traci ona nic na swej rzetelności.
Dla mnie jest to jedna z ciekawszych powieści z cyklu "true crime" , na pewno poleciłabym wszystkim fanom gatunku.

Pochlania bez reszty od samego poczatku az do ostatniej strony. Polecam fanom gatunku

Książka opowiada o historii seryjnego mordercy dzieci - Tadeusza Kwaśniaka, o której tylko pobieżnie słyszałem. Nie jest to reportaż jako taki, taka historia kryminalna na jedno popołudnie. W porównaniu do "Kryptonimu Frankenstein" czy "Sprawy Gorgonowej" zdecydowanie słabsza, jednak wszystkim fanom true crime polecam.

#mężczyznawbiałychbutach to kolejna książka autorstwa duetu @mi.larek oraz #waldemaraciszaka opwiadająca historię Tadeusza Kwaśniaka -Ręcznikowego dusiciela. Książka ta podobnie jak #martweciała ciała umożliwia czytelnikowi poznanie umysłu seryjnego mordercy jak i pracy Polskiej Policji. Dodatkowe wzbogacenie książki o biografię Kwaśniaka pomaga w wyobrażeniu tej postaci. Gorąco polecam tę książkę #mężczyznawbiałychbutach jak i #martweciała , które przedstawiają nowe spojrzenie na polskie zbrodnie po upływie wielu lat.
Ocena końcowa 9/10

"Każda zbrodnia wywołuje potępienie, ale gdy jej ofiarą jest dziecko, sprzeciw ten wzmaga się wielokrotnie."

Idzie ulicą w białych butach mężczyzna
Zaczepić młodego chłopca to przecież łatwizna
Wcisnąć Mu bajkę o szukaniu kuponów
i już...
Prędko kierujemy się w stronę jego domu
A tam biżuteria, złoto
wielkie kosztowności
czasem mnóstwo pieniędzy i inne wspaniałości
i mokry ręcznik na szyj zaplątany
kolejny rok życia nie był młodemu dany...
Gdzie jest policja ludzie pytają
Czy siedzą na stołkach
Czy Go szukają
Ludzie pomóżcie!
To nie są żarty!
Polowanie sąsiedzkie - sezon otwarty!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Kolejna książka, którą napisał Michał Larek, a którą trzeba poznać, bo żaden opis nie odda jej klimatu.
Znaczenia nabierają słowa rodziców - Nie rozmawiaj z nieznajomymi, nie wiesz jakie mają intencje. Kiedy jesteś sam w domu nikogo do niego nie wpuszczaj, nie wiesz kto jest po drugiej stronie.
Niestety, niektórzy o tym zapomnieli... "Mężczyzna w białych butach" to wydarzenia, które niestety miały miejsce.
Opisy są bardzo brutalne i tak bardzo prawdziwe, że podczas czytania niejednokrotnie miałam gesią skórkę, a emocje aż buzowały...

Idzie ulicą w białych butach mężczyzna
Zaczepić młodego chłopca to przecież łatwizna
Wcisnąć Mu bajkę o szukaniu kuponów
i już...
Prędko kierujemy się w stronę jego domu
A tam biżuteria, złoto
wielkie kosztowności
czasem mnóstwo pieniędzy i inne wspaniałości
i...

Styl rodem ze szkoły podstawowej. Postaci płaskie i papierowe, bez żadnej psychologii.
Szkoda, bo fabularnie ciekawe.

Szkoda, bo fabularnie ciekawe.

Historia mnie zaciekawiła (temat mocny),jednak pod względem stylistyki książka okazała się na tyle toporna, że nie dałam rady przez nią przebrnąć.

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Mocna, mroczna, trzymająca w napięciu bez chwili oddechu.
Jest początek lat 90. Mężczyzna zaczepia kilkunastoletnich chłopców i wprasza się do ich mieszkań pod nieobecność rodziców. Tylko nieliczni mieli szansę przeżyć to spotkanie.. Policja prowadzi wyścig z czasem, aby namierzyć bestię. .
Niesamowite, jak skutecznie polował. Jak cienka jest granica pomiędzy normalnym życiem a piekłem, jak decydujące są ułamki sekund, kiedy sprawca wybiera ofiarę, te chwile wahania, czy zaufać nieznajomemu.
Ostatecznie policji najbardziej pomaga czujność mieszkańców.. Żal, że nie zainteresowali się wcześniej, gdy dziecko rozmawia z nieznajomym, a już wiadomo, że grasuje seryjny.
Zadziwiające, jak spokojny był po zatrzymaniu sprawca zbrodni. Bez emocji opowiadał o swoich czynach. Jak wstydził się mówić o seksualnych aspektach swojego życia, choć przed chwilą popełniał obrzydliwe zbrodnie i mówił o zabijaniu bez żadnych oporów. .

Zdecydowanie polecam!

Niesamowite, jak skutecznie polował....

• 2016

Dodaj cytat z książki Mężczyzna w białych butach