Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich

Wydawnictwo: Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
welesxxi

Książka odsłania świat mitycznych i obrzędowych symboli, gestów, akcesoriów i pojęć składających się na sens poczynań magicznych, zapobiegających różnym postaciom zła, nieszczęścia, niedoli. Czytelnik zyskuje znakomity przewodnik po kulturze duchowej wczesnośredniowiecznych mieszkańców ziem polskich.

źródło okładki: http://www.archeologia.uksw.edu.pl/

książek: 2068

Archeologia dysponuje mnóstwem odkryć związanych z magią i religią dawnych Słowian. Ilość nie przekłada się jednak na siłę przebicia do przeciętnych odbiorców. Informacje o tych zabytkach są rozproszone w dziesiątkach publikacji, często pod nic nie mówiącymi tytułami. Dlatego Joanna Wawrzeniuk podjęła się próby syntezy dając zarys jakie są to kategorie przedmiotów i co o nich wiemy.

Drewniane fallusy zapewniały płodność a kły dzika – odwagę. Budynek chroniła przed siłą nieczystą czaszka umieszczona w jego narożniku a miejsce święte – ogrodzenie. Zrozumieć znaczenie podobnych praktyk z wczesnego średniowiecza dziś pomagają nam zapiski XIX-wiecznych etnografów.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów plus podsumowanie i aneksy. Choć w sumie liczy 517 stron to od strony 294 zaczynają się już różnego rodzaju dodatki, przede wszystkim tabelaryczny wykaz miejsc i przedmiotów kultu oraz bibliografia. Ponadto duża czcionka i wiele ilustracji (czarno-białych) sprawiają, że lektura, wbrew...

Dalebora | 2017-08-11
Taczka | 2017-08-02