rozwiń zwiń

Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich

Okładka książki Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich
Joanna Wawrzeniuk Wydawnictwo: Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
517 str. 8 godz. 37 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data wydania:
2016-08-04
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-04
Liczba stron:
517
Czas czytania
8 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380901179
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Sprawozdania Archeologiczne tom 72 nr 2 Monika Bajka, Marcin Burghardt, Radosław Dobrowolski, Tomasz Dzieńkowski, Marek Florek, Iwona Florkiewicz, Paweł Jarosz, Dariusz Krasnodębski, Marek Krąpiec, Jerzy Libera, Ewa Lisowska, Jeannette Jacqueline Lucejko, Janine Mazanec, Beata Miazga, Hanna Olczak, Sylwia Rodak, Paweł Szczepanik, Katarzyna Trybała-Zawiślak, Joanna Wawrzeniuk, Marcin Wołoszyn
Ocena 0,0
Sprawozdania A... Monika Bajka, Marci...
Okładka książki Królowie i biskupi, rycerze i chłopi — identyfikacja zmarłych. Funeralia Lednickie — spotkanie 16 Piotr Boroń, Alicja Budnik, Adriana Ciesielska, Alicja Drozd-Lipińska, Anna Drążkowska, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Marek Florek, Krzysztof Gorczyca, Kamil Kajkowski, Andrzej P. Kowalski, Agnieszka Kubicka-Trząska, Barbara Kwiatkowska, Maciej Lubik, Michal Lutovsky, Justyna Marchewka, Magdalena Domicela Matczak, Maciej Przybył, Halina Przychodzeń, Stanisław Rosik, Jerzy Sikora, Paweł Szczepanik, Jacek Szczurowski, Wojciech Wasiak, Joanna Wawrzeniuk, Jacek Wrzesiński, Olgierd Ławrynowicz
Ocena 7,0
Królowie i bis... Piotr Boroń, Alicja...
Okładka książki Zjawiska magiczno-demoniczne na terenie dawnych ziem pruskich na tle porównawczym Zbigniew Chojnowski, Jan Gancewski, Kazimierz Grążawski, Andrzej Kuczkowski, Joanna Wawrzeniuk
Ocena 6,7
Zjawiska magic... Zbigniew Chojnowski...
Okładka książki Motyw głowy w dawnych kulturach Wojciech Bedyński, Łukasz Ciesielski, Paweł Duma, Leszek Gardeła, Kamil Kajkowski, Michael Neiss, Jerzy Sikora, Paweł Szczepanik, Leszek Paweł Słupecki, Sławomir Wadyl, Joanna Wawrzeniuk, Izabella Wenska, Daniel Wojtucki, Jacek Woźny
Ocena 7,0
Motyw głowy w ... Wojciech Bedyński,&...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2295
180

Na półkach: , ,

Polecono mi do licencjatu - przeczytałam z przyjemnością.

Polecono mi do licencjatu - przeczytałam z przyjemnością.

Pokaż mimo to

1
avatar
3319
99

Na półkach: , , , , ,

Archeologia dysponuje mnóstwem odkryć związanych z magią i religią dawnych Słowian. Ilość nie przekłada się jednak na siłę przebicia do przeciętnych odbiorców. Informacje o tych zabytkach są rozproszone w dziesiątkach publikacji, często pod nic nie mówiącymi tytułami. Dlatego Joanna Wawrzeniuk podjęła się próby syntezy dając zarys jakie są to kategorie przedmiotów i co o nich wiemy.

Drewniane fallusy zapewniały płodność a kły dzika – odwagę. Budynek chroniła przed siłą nieczystą czaszka umieszczona w jego narożniku a miejsce święte – ogrodzenie. Zrozumieć znaczenie podobnych praktyk z wczesnego średniowiecza dziś pomagają nam zapiski XIX-wiecznych etnografów.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów plus podsumowanie i aneksy. Choć w sumie liczy 517 stron to od strony 294 zaczynają się już różnego rodzaju dodatki, przede wszystkim tabelaryczny wykaz miejsc i przedmiotów kultu oraz bibliografia. Ponadto duża czcionka i wiele ilustracji (czarno-białych) sprawiają, że lektura, wbrew pozorom, zajmuje niewiele czasu.

Po omówieniu podstawy źródłowej i stanu badań oraz zjawisk magii i uroku, Autorka grupuje przedmiot badania w czterech strefach. Każda kolejna strefa działań magicznych przedstawiana jest w osobnym rozdziale. Są to: domy (omówione najszerzej), cmentarze, miejsca kultu i przestrzeń.

Dla przykładu, przy okazji domu dowiadujemy się o zabiegach magicznych związanych z jego budową, o mediacyjnej roli progu, o ogniu i domowym ognisku, wreszcie o znakach apotropeicznych i amuletach. Punktem wyjścia są informacje skrzętnie notowane przez etnografów, np. jak wybierano miejsce i czas na budowę domu, od czego rozpoczynano prace i jak należało je zakończyć. Niektóre takie zwyczaje przetrwały jeszcze do dziś, jak umieszczanie wieńca na belce przez budowniczych.

Do tego momentu jasne chyba stały się najważniejsze zalety książki. Od dawna istniała potrzeba zebrania wiedzy na temat rozproszonych odkryć archeologicznych. Wawrzeniuk sumuje wreszcie w jednej publikacji nie tylko znane miejsca kultu, ale i figurki kultowe, amulety, ofiary, itp. Szczególną wagę przywiązuje przy tym do zapisów folkloru, które mogą nam wyjaśnić cel i formę zabiegów magicznych, ująć z natury nieme przedmioty w szerokim tle zaobserwowanych tradycji ludowych. Dzięki temu zapoznajemy się nie tyle z katalogiem znalezisk, co przeglądem zwyczajów, których pozostałością mogą one być.

Książka nie pozbawiona jest jednak również pewnych słabości. Braki dotyczą tak uwzględnionego materiału jak i, co chyba bardziej bolesne, podstawy teoretycznej. I tak w początkowych partiach pracy zarys badań nad religią Słowian skoncentrowany jest na przytoczeniu głównie polskich naukowców. Brak za to wskazania głównych nurtów badawczych, publikacji przełomowych oraz różnic rozumienia charakteru religii Słowian i jej przeżytków. Nie da się w ten sposób zrozumieć na czym polega postęp badawczy, który dotąd dokonał się w tej dziedzinie (poza tym, że przybywa znalezisk i naukowców).

Pełna wersja recenzji na:
http://mediewalia.pl/ksiazki/polska-magia-magiczne-zabytki-i-ludowe-przezytki/

Archeologia dysponuje mnóstwem odkryć związanych z magią i religią dawnych Słowian. Ilość nie przekłada się jednak na siłę przebicia do przeciętnych odbiorców. Informacje o tych zabytkach są rozproszone w dziesiątkach publikacji, często pod nic nie mówiącymi tytułami. Dlatego Joanna Wawrzeniuk podjęła się próby syntezy dając zarys jakie są to kategorie przedmiotów i co o...

więcej Pokaż mimo to

20
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich


Reklama
zgłoś błąd