Książka Roku 2018
historia
welesxxi

Spis treści: Wojciech Dzieduszycki, Jacek Wrzesiński, Dlaczego identyfikacja? Wstęp, s. 9–11. Część pierwsza. Identyfikacja Andrzej Piotr Kowalski, Problematyka identyfikacji statusu społecznego w świetle antropologii historii, s. 15–24. Alicja Budnik, Identyfikacja ludzi na podstawie materiałów szkieletowych — pewność czy prawdopodobieństwo. O możliwościach i ograniczeniach...

Spis treści:

Część pierwsza. Identyfikacja

Alicja Budnik, Identyfikacja ludzi na podstawie materiałów szkieletowych — pewność czy prawdopodobieństwo. O możliwościach i ograniczeniach badań, s. 25–43.
Adriana Ciesielska, Konceptualizacja pojęcia tożsamości i jej recepcja w archeologii, s. 45–49.
Natalia Gryzińska-Sawicka, Obraz struktury społecznej ludności kultury wielbarskiej w świetle źródeł archeologicznych i danych antropologicznych, s. 51–61.
Rafał A. Fetner, Pochówki męskie na wczesnośredniowiecznych cmentarzyskach grodowych Kalisza i Giecza, s. 63–71.
Katarzyna Bąbol-Pokora, Renata Jacewicz, Jarosław Berent, Współczesna genetyka w służbie archeologii, s. 73–80.

Część druga. Królowie i biskupi

Stanisław Rosik, Umarł król — gdzież jest król? Pamięć, narracje i… kości, s. 83–86.
Michal Lutovský, Hroby králů: funerální odraz světské moci na příkladu zemí Koruny české, s. 87–101.
Maciej Przybył, Pochówki wielkopolskich princepsów — źródła, ustalenia, kontrowersje, s. 103–118.
Wojciech Wasiak, Katarzyna Badowska, W kwestii identyfikacji nagrobka z kościoła katedralnego św. św. Piotra i Pawła w Legnicy, s. 119–145.
Maciej Lubik, Olaf Święty a tradycja kultu relikwii królewskich w anglosaskiej Anglii, s. 147–162.
Jarosław Dudek, Koczownik potrzebny, tolerowany i … niepożądany, s. 163–172.
Jacek Bojarski, Atrybuty władzy na przykładzie grobów z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Napolu, woj. kujawsko-pomorskie, s. 173–186.
Krzysztof Gorczyca, Katarzyna Schellner, Wierzbięta z Palowic i kaplica św. Jakuba w Lądzie, s. 187–197.
Emilia Kostka, Wodą ukryty czyli o legendarnym pochówku Alaryka, s. 199–205.
Krystian Łuczak, Królewskie pochówki w greckiej kolonii Cyrene, s. 207–220.
Barbara Kwiatkowska, Jacek Szczurowski, „BISKUPI” i inne osoby duchowne, s. 221–227.
Мykhailo Sagaidak, Vsevolod Іvakin, Z problematyki stref sakralnych Podołu Kijowskiego, s. 229–240.
Anna Drążkowska, Problemy z identyfikacją XVIII-wiecznych pochówków biskupów przemyskich obrządku łacińskiego, s. 241–247.
Сергій Пантелійович Тараненко, Поліна Євгеніївна Вікторова, Юрій Долженко Володимир Юрієвич Кода, Нові дані щодо могильнику приходської Введенської церкви Києва, s. 249–254.
Dawid Grupa, Magdalena Majorek, Magdalena Krajewska, Tomasz Kozłowski, Archeologiczno-antropologiczny obraz pochówków z krypt kościoła p.w. Imienia NMP w Szczuczynie, s. 255–265.
Сергій Балакін, Інна Івакіна, Надгробні плити Успенського собору Києво-Печерської лаври. Проблеми вивчення та збереження музейної колекції, s. 267–276.
Jordan Siemianowski, Królowie, biskupi, wojownicy i chłopi — próba rekonstrukcji poszczególnych grup społecznych średniowiecznej Skandynawii na podstawie kamieni runicznych o funkcji funeralnej, s. 277–293.

Część trzecia. Rycerze i chłopi

Jerzy Sikora, Groby wojowników, groby z bronią. Uwagi o wczesnośredniowiecznym rytuale deponowania uzbrojenia w grobach, s. 297–311.
Halina Przychodzeń, Hanna Mańkowska-Pliszka, „Grób nieznanego żołnierza” w Deir el Bahari. Unikalny pochówek egipski z czasów Średniego Państwa, s. 313–322.
Patryk Chudzik, Tebańskie groby z bronią z okresu Średniego Państwa, s. 323–331.
Івченко Андреи В., Легіонер чи ветеран (поховання з римською військовою атрибутикою на некрополі Ольвії Понтийської), s. 333–348.
Olgierd Ławrynowicz, Refleksje o śmierci wojowników w dobie wczesnośredniowiecznych konfliktów zbrojnych w strefie serbołużyckiej w świetle Kroniki Thietmara z Merseburga, s. 349–356.
Marek Florek, Zapomniani krzyżowcy. Zapomniane nagrobki. Płyty nagrobne z przedstawieniami mieczy z Ziemi Sandomierskiej, s. 357–374.
Jarosław Bednarek, Katarzyna Błoch, Anna Cicha, Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, Przywracanie pamięci, czyli odkrywanie grobowca Znanieckich w Przecznie koło Torunia, s. 375–387.
Ewelina Dębska, Renata Jacewicz, Katarzyna Bąbol-Pokora, Adam Prośniak, Maciej Jędrzejczyk, Piotr A. Nowakowski, Jarosław Berent, Identyfikacja genetyczna szczątków ludzkich ekshumowanych z grobów 4–7 podczas badań archeologicznych na terenie byłego poligonu Łódź-Brus, s. 389–394.
Piotr Boroń, „Chłop potęgą jest, i basta?” Zmiany kondycji ludności chłopskiej w średniowieczu i czasach wczesnonowożytnych. Prolegomena, s. 395–399.
Alicja Drozd-Lipińska, Mors omnia aequat? — śmierć przez pryzmat ubóstwa, s. 401–409.
Kamil Kajkowski, Paweł Szczepanik, Utensylia w grobach pomorskich wczesnego średniowiecza. Dowód profesji czy działania symboliczne?, s. 411–423.
Agnieszka Trzaska, Anna Szarlip, Wanda Kozak-Zychman, Powstańcy Styczniowi czy pacjenci lazaretu?, s. 425–435.
Magdalena Domicela Matczak, Tak zwane pochówki antywampiryczne a zagadnienie zmian patologicznych. Próba reinterpretacji, s. 437–457.
Joanna Wawrzeniuk, „Nieznane” cmentarze wiejskie? — przyczynek do problematyki dawnych rytów funeralnych, s. 459–463.
Justyna Marchewka, Łukasz Majchrzak, Arkadiusz Przybyłok, Krzysztof Jarzębak, Natalia Mucha, „Śmierć puka jednako”. Analiza archeologiczno-antropologiczna cmentarza przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie (XVII–XVIII w.) — sezon 2011, s. 465–477.
Северин Сагайдак, Дендрохронологічні дослідження давньоруського могильника на Київському Подолі, s. 479–483.

Lista uczestników 16 Spotkań Lednickich, Ostrów Lednicki, 16–17 maja 2013 r., s. 485–487.

źródło okładki: http://www.snap.poznan.pl/index.php?go=wydawnictwa_funeralia

Hekate | 2015-02-24