Friday Nights

Wydawnictwo: Corgi

When a British retiree invites two young single mothers from the neighborhood to her flat, a Friday night tradition begins. As their klatch widens, Trollope s memorable characters do more than just represent varying female predicaments: they develop as rich individuals who come to triumph over their pasts. Paula has a wary relationship with the married man who fathered their son, Toby: she must move on, yet stay in touch for Toby s sake. Struggling Lindsay was widowed before she gave birth, whil