Mój agent Masa

Wydawnictwo: Rebis
mafia, Masa, Pruszków, świadek koronny
literatura faktu

Poznaliście wersję Masy, teraz poznacie prawdę Piotr Wróbel, jeden z najsłynniejszych polskich gliniarzy, ujawnia, jak pozyskał najcenniejszego agenta w świecie gangsterskim, Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, i tłumaczy, dlaczego jego informator nigdy nie powinien dostać statusu świadka koronnego. Nie może bowiem być koronnym człowiek, który kierował własną grupą przestępczą, wydawał...

Poznaliście wersję Masy, teraz poznacie prawdę

Piotr Wróbel, jeden z najsłynniejszych polskich gliniarzy, ujawnia, jak pozyskał najcenniejszego agenta w świecie gangsterskim, Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, i tłumaczy, dlaczego jego informator nigdy nie powinien dostać statusu świadka koronnego. Nie może bowiem być koronnym człowiek, który kierował własną grupą przestępczą, wydawał polecenia i egzekwował ich wykonanie. Czy Masa kłamał? I jak przekonał śledczych, że zasługuje na darowanie mu kar za czyny, które popełnił? To opowieść o Masie, który donosił na kumpli, ale też i o innym byłym gangsterze, który doniósł na Masę.

Piotr Pytlakowski - dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte, Biuro tajnych spraw, Nowy alfabet mafii, Wojny kobiet i Szkoła szpiegów. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu Odwróceni i cyklu telewizyjnego Alfabet mafii. Jako reporter pracował m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Spotkaniach", "Gazecie Wyborczej" i "Życiu Warszawy". Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika "Polityka". Nagrodzony m.in. "Polskim Pulitzerem" w kategorii "dziennikarstwo śledcze" i nagrodą Adwokatury Polskiej "Złota Waga".

Piotr Wróbel, lat 51, emerytowany policjant, odszedł w stan spoczynku w stopniu podinspektora. Pracował w wydziale zabójstw, a później w Biurze do Walki z Przestępczością Zorganizowaną. W 2000 r. miał zostać naczelnikiem warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego, ale musiał odejść z policji, gdyż pomówił go swoimi zeznaniami świadek koronny Jarosław Sokołowski "Masa". Od 15 lat toczy się proces Piotra Wróbla, choć już raz został on uniewinniony.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

BabciaZuzia | 2019-10-15
Przeczytana: 09 października 2019

Większość świadków nie żyje, o tych co po sejmie sie kręcą nie ujawnia nazwisk wygląda na to że się boi.

czytelnik_jg | 2019-09-02
Przeczytana: 01 września 2019

Kolejna książka z cyklu "Konfabulant Masa". Aż dziwne, że ma jeszcze status świadka koronnego i może oskarżać kogo chce i za co chce.

royal447 | 2018-12-09

Niezła książka, pozwala spojrzeć na Masę z innej strony niż ta którą wykreował w swojej sadze książek.

ch1nczyk | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Ciekawa rozmowa pomiędzy dziennikarzem Piotrem Pytlakowskim (współscenarzystą 'Odwróconych TVN') a Piotrem Wróblem, emerytowanym policjantem wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną Policji.

Poruszane tematy dotyczą faktu otrzymania przez Masę statusu świadka koronnego w świetle jego przestępczej działalności, a także kontynuowania tejże już po otrzymaniu statusu.

Książka jest gatunkowo podobna do 'Spowiedzi psa' Dariusza Lorantego.

bartek_braniewo | 2017-09-06

Moim zdaniem książka bez większej historii wydana troche w oparciu o swiadka koronnego "Masa". Mozna przeczytac szybko i lekko ale bez fajerwerkow

Moniczak_C | 2017-07-21

Dobrze się czyta, posiada kilka ciekawych wątków, dobra na odmóżdżenie.

DonGekon | 2017-07-05

Ciekawa książka, aczkolwiek polecam skonfrontowanie ja z wieloma innymi publikacjami o tej tematyce. Wtedy można wyciągnąć jakieś wnioski.

vexlubo | 2017-05-14
Przeczytana: 13 maja 2017

nie porwała

może to głupie, może prozaiczne ale ciesze się że większość wymienionych "bohaterów" z rozmowy panów ogląda kwiatki od dołu.

Trzcionka | 2016-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 września 2016

Plusem tej pozycji jest to, że pokazuje słynnego polskiego gangstera z innej strony niż cała seria książek, w których jest gwiazdą - celebrytą. Zawsze warto znać obie strony medalu, wiec książka jest warta przeczytania szczególnie przez tych zafascynowanych postacią Masy.
Minusem tego książkowego wywiadu jest chaotyczność i powtarzanie niektórych kwestii po dwa, trzy, a nawet cztery razy w różnych częściach książki. Niestety jest też sporo błędów pisarskich.

Aurelia | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Książkę czyta się ciekawie i szybko. Zawsze to inne spojrzenie w porównaniu z tym co mówi Masa. Warto przeczytać jeżeli ktoś czytał to co mówi słynny świadek koronny.