Wołyń. Siła traumy

W.A.B.
2016-09-28
2016-09-28
wołyń rzeź wołyńska

Wstrząsające relacje świadków, którzy przeżyli te okrutne czasy. Trudno uwierzyć, do czego zdolny jest człowiek, do jakiego okrucieństwa można się posunąć.

O ukraińskiej zbrodni z Wołynia nie powinniśmy zapomnieć. Przekazywane liczne historie tych, którzy pamiętają to piekło, pozwalają zachować w pamięci krwawe wołyńskie wydarzenia. Spisane wspomnienia są zatem cenne. Jednak przebaczyć nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza tę bestialską rzeź, która mrozi krew w żyłach, gdy tylko ktoś o niej wspomina. Można z tej książki dowiedzieć się, jak to wszystko wyglądało z perspektywy zwykłych ludzi.

Wzruszająca książka o osobach,które na własne oczy widziały i przeżyły ataki i mordy na ziemiach wołyńskich.Warta przeczytania,choć zakończenie książki zbyt chaotyczne.

W tą piękną słoneczną niedzielę przychodzę do Was z recenzją książki „Wołyń. Siła traumy” Maria Fredro-Boniecka.
Miłość do ziemi, rachunek krzywd i demony nienawiści. Dwa narody, dwie ojczyzny, wspólna tragedia.
„Historyczna przeszłość nas kształtuje, jest częścią naszej zbiorowej tożsamości. Kolejne pokolenia niosą na swoich barkach zbiorową przeszłość.”
Książka oparta na relacjach siedmiu świadków, trauma widziana ich oczami, opisy okrucieństwa pokazująca tło historyczne i społeczne.
Bardzo trudna, momentami ciężka książka do czytania, nie obyło się bez łez. Na kartki książki zostało przelanych wiele emocji, traumatycznych wydarzeń.
Czy warto przeczytać? Moim zdaniem ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Czy jesteśmy wstanie zrozumieć? Nie, ponieważ takiego okrucieństwa skierowanego przeciwko bliźniemu, pojąć się nie da. Pomimo wielu przeczytanych książek w tej tematyce nie jestem w stanie zrozumieć co było motywem wielu zachowań ludzkich.
Pozostaje nam pamiętać, zatrzymać się na moment.

Książka oparta na...

Książka analizuje wydarzenia poprzedzające tragedię wołyńską. Nie próbuje usprawiedliwiać okrutnych czynów ale pokazuje jak nawarstwiające się problemy, dyskryminacja na tle narodowościowym i religijnym mogą doprowadzić do tak strasznych wydarzeń. Z mojej strony oczekiwałam na opis świadków wydarzeń jednakże nie uważam, by przeczytanie tej książki był czasem straconym.

Jednym z wniosków po tej książce było, że traumę trzeba przepracować - trzeba o niej pisać, kręcić filmy itp. I chyba z tego założenia wyszła autorka. Ja nic nowego się z niej nie dowiedziałem. Pozycja dobra na początek poznawania tamtych wydarzeń.

Bardzo szczegółowe opisy traumatycznych przeżyć. Momentami emocje ściskają gardło.

Książkę przeczytałam jednym tchem. Moi pradziadkowie pochodzą z Wołynia. Czytając miałam łzy w oczach. Książka bardzo emocjonalna pełna wspomnień ludzi którzy przeżyli rzeź Wołyńską. Polecam

Bardzo dobrze napisana książka. Autorka zebrała i napisała relacje naocznych świadków czy relacji z drugiej ręki na temat rzezi wołyńskiej.
Duża dawka historii i tragedii ludzkiej.
Książka koniecznie do przeczytania.

Duża dawka historii i tragedii ludzkiej.
Książka koniecznie do przeczytania.

Daje do myślenia!

Daje do myślenia!