Wołyń. Siła traumy

Wydawnictwo: W.A.B.
wołyń, rzeź, wołyńska
literatura faktu

Siedmioro świadków, trzech komentatorów, dziesiątki spisanych relacji. Ponad siedemdziesiąt lat po rzezi wołyńskiej (1943--44) wracają oni do tamtych wydarzeń, jako ciągle żywej traumy na poziomie jednostkowym i zbiorowym, lokalnymi narodowym. Opowiadają o osobistych doświadczeniach, ukazując niewyobrażalne okrucieństwo wydarzeń oraz ich tło historyczne i społeczne.

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl

andzia12 | 2016-12-04
Przeczytana: 27 listopada 2016

W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawia sie coraz więcej książek na temat Wołynia w czasach II wojny światowej.
Jedną z takich najnowszych jest "Wołyń. Siła traumy". Udokumentowane wspomnienia ludzi, którzy byli świadkami pogromów i przesladowań ze strony UPA...
Na książkę składają się wspomnienia, osądy ludzi, którzy doświadczyli cierpienia oraz opinie historyków.
Z książki płynie zdanie, że tym ludziom jest trudno, a zarazem nie są w stanie lubić mieszkańców tych ziem oraz wybaczyć...I zauważalna jest po dzisiaj mentalność myślenia Ukraińców...
Pozycja warta uwagi!

szczypiorek5 | 2016-11-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 listopada 2016

Wołyń, część II Rzeczpospolitej. Miejsce w którym żyło 70 % Ukraińców i około 20% Polaków, które dostało się w tryby dwóch totalitaryzmów:komunistycznego i nazistowskiego. Miejsce okrutnych zdarzeń , tzw. rzezi wołyńskiej na ludności polskiej . Ale jak to w historii- nic nie jest czarno-białe. Nic nie tłumaczy okrucieństwa ale wiele może tłumaczyć narastającą niechęć. Książka jest właśnie o tym, o tym co było przed i po. Książka o wspomnieniach ludzi ,którzy tam żyli i pamiętają . Warto ją przeczytać.

Magda | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Dość rzetelne opracowanie historyczne, przeplatane wspomnieniami świadków Rzezi na Wołyniu , którą swoją kulminację miały latem 1943r.
Autorka oszczędza nam krwawych opisów zbrodni. Skupia się raczej na obiektywnym przedstawieniu faktów. Nie skupia się wyłącznie na punkcie widzenia strony polskiej, uwzględnia też Ukraińców i motywy jakie nimi kierowały. Nie ma tu żadnej próby usprawiedliwiania, raczej analiza wydarzeń z perspektywy historyka i psychologa, którego wypowiedzi też są cytowane.
Nie rozumiem dlaczego ktoś tu napisał że książka jest tendencyjna. Wprost przeciwnie. Jednak sztuka czytania ze zrozumieniem nadal powinna być doskonalona.
Jeśli już tak bardzo pomagamy Ukrainie i widzimy w niej partnera w stosunkach dyplomatycznych to wypadałoby żeby w końcu powiedzieli: "UPA dokonała masowych zbrodni na Polakach, których nie można usprawiedliwić, potępiamy je", zamiast nadawać stepanowi banderze order jako bohaterowi narodowemu.

nieogarek | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Pewien fragment książki wydaje się być jej najlepszą recenzją. Pozwolę go sobie zacytować: "Wołyń. Siła traumy" nie jest w żadnym wypadku książką historyczną. To opowieść o emocjach, bólu, cierpieniu, złu, zezwierzęceniu, okrucieństwie, o trudzie wybaczenia i pojednania. O próbie zrozumienia."

Iwona Nocoń | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Po obejrzeniu jakiś czas temu filmu Wojtka Smarzowskiego chciałam sięgnąć po ,,papierową wersję" tych wydarzeń. Należę do osób, które raczej wstrzymują się od oceniania lub komentowania takich książek, bo jak ocenić, coś co ktoś przeżył. Tym razem jednak dodam swoje trzy grosze. Książka nie do końca spełniła moje wyobrażenia. Spodziewałam się większej ilości wspomnień a w sumie znalazłam tu tak naprawdę wyjaśnienia psychologa, który tłumaczył morderstwa - to moim zdaniem było niepotrzebne i zraziło mnie do tej książki.

Dominika | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

To co się działo w Wołyniu i jak okrutne rzeczy człowiek człowiekowi jest w stanie uczynić jest przerażające!!!!!

magdalenika | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Ludzie lubią horrory. Idą do kina, aby obejrzeć jak człowiek przecina swoją ofiarę piłą spalinową. Kupują książki, aby zobaczyć akt mordu oczami kata. Horror pod tytułem Wołyń jest chyba jednym z najcięższych koszmarów, bo jest napisany na podstawie prawdziwych wydarzeń. Wtedy nie było pił spalinowych, ale gdyby istniały, z pewnością by je wtedy wykorzystano. Człowiek nie był człowiekiem. Był zwierzęciem, ale nawet zwierzę ma więcej sumienia niż potwór który rąbie swojego bliźniego siekierą. Nie oszczędza dzieci, staruszków, którzy nie byli ich zagrożeniem. Wołyń Siła traumy to także gorzka pigułka dla Polaków. Zawsze miałam w głowie nas jako ofiary, to nas napadnięto, nas mordowano, ale gdybyśmy spojrzeli oczami Ukraińczyków, zobaczylibyśmy nas w roli okupanta. My Naród Polski powinniśmy zrozumieć ich chęć bycia państwem niepodległym. W końcu my też zniknęliśmy z map, a mimo to walczyliśmy o wolność, niepodległość. Oddawaliśmy za nią życie, swoją krew. Dlatego ciężko zrozumieć to....

Justyna | 2016-12-16
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Bardzo dobra literatura faktu. Autorka opisuje zebrane przez historyków wspomnienia osób, które przeżyły rzeź wołyńską. Książka bardzo emocjonalna, bardzo osobista. Zawiera także komentarze psychologa tłumaczącego pojęcie traumy oraz wyjaśniającego wciąż trwającą wrogość Polaków wobec narodu ukraińskiego.

kineczka34 | 2016-12-23

„To opowieść o emocjach, bólu, cierpieniu, złu, zezwierzęceniu, okrucieństwie, o trudzie wybaczania i pojednania. O próbie zrozumienia”,

odSłońKulturę | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, Blogosfera
Przeczytana: 16 listopada 2016

Lektura jest bardzo ciekawa. Każdy rozdział przybliża nam czyjeś wspomnienia i pokazuje akt ludobójstwa z zupełnie innej perspektywy. Pierwsze strony książki okazały się jednak najbrutalniejsze – ekshumacja zwłok, którą opowiedział dr. Leon Popek, wraz z przybliżonym opisem zdarzeń jest lekturą dla osób o mocnych nerwach. Całość czytamy jednak bardzo lekko. Autorka posługuje się plastycznym językiem, w ciekawy sposób łączy wspomnienia z komentarzami. Martwi mnie jednak brak przedłożonych dokumentów, na podstawie których napisano książkę. Jeżeli jednak potraktujecie książkę "Wołyń. Siła traumy" za lekturę przybliżającą Wam historię, z pewnością Wasze oczekiwania zostaną spełnione.