Zwierzęta ludzie bogowie

Wydawnictwo: ŁUK
historyczna

Największy światowy bestseller literatury polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Przetłumaczony w latach dwudziestych na angielski, bułgarski, czeski, duński, esperanto, fiński, francuski, hebrajski, hiszpański, holenderski, japoński, łotewski, niemiecki, portugalski, rosyjski, serbo-chorwacki, szwedzki, włoski i węgierski. Uchodząc poprzez Syberię i Mongolię przed ścigającą go "czeką",...

Uchodząc poprzez Syberię i Mongolię przed ścigającą go "czeką", autor był uczestnikiem dramatycznych wydarzeń lat 1920-1921. Zmagania z pierwotną przyrodą syberyjską, walki z czerwonymi bandami, spotkania z "krwawym baronem" Ungern von Sternbergiem, tajemnice klasztorów lamaickich, krótki przebłysk niepodległości narodu Dżengiz-Chana - niezwykła relacja Ossendowskiego odsłania nieznany świat Środkowej Azji w przełomowych chwilach jej historii.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie książki

Małgorzata Lenska | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Czytając nie sposób się oderwać. Ossendowski bardzo obrazowo opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce po wygnaniu go z Petersburga na Syberię. Czytając przemierzamy z nim ponad 1800 km przez Syberię i Mongolię i niemal jak naoczni świadkowie uczestniczymy w bójkach, polowaniach, strzelaninach i ucieczkach. Podczas całej lektury z jednej strony ubolewam nad ciężkimi przeżyciami Ossendowskiego podczas tej wymuszonej podróży, z drugiej jednak z żałością patrzę, jacy dzisiaj my, współcześni europejczycy, jesteśmy wydelikaceni, wrażliwi i słabi.

Pan Kracy | 2017-07-03
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Ciągłe udawanie, że ta powieść przygodowa jest reportażem, jest już nieco męczące. No ludzie (bogowie i zwierzęta)!

K8W | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Ossendowski pięknie pokazuje otwartość na obce Europie kultury, opisuje z szacunkiem ich wierzenia, mity, legendy. Książka jest bezcennym źródłem informacji o ówczesnych realiach wojny między czerwonymi i białymi, sytuacji i stosunkach społecznych w Mongolii, gdzie tak wielu aktorów odgrywało swoje role, jednocześnie jest przewodnikiem po nieistniejącej już Urdze (Ułan Bator) i otaczających ją stepach. Jest w końcu barwnie i z rozmachem napisanym reportażem z wędrówki z bardzo ciekawymi wspomnieniami.

adab7 | 2017-11-13
Przeczytana: 2017 rok