Święto róż

Wydawnictwo: Świat Książki
The Feast of Roses
powieść amerykańska, róże
Shirkus

Piękna Mihrunissa zostaje nową cesarzową. Jednak nie wystarcza jej władza w haremie. Powoli i skutecznie zmienia na dworze pozycję kobiety, dotychczas ""istoty pozbawionej opinii"". Zaczyna uczestniczyć w audiencjach męża, zabierać głos, podejmować decyzje... Nie podoba się to dworskim dostojnikom, którzy potajemnie próbują pokrzyżować jej plany.

źródło opisu: Wydawnictwo

asialc | 2011-01-09
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo wciągająca. Cudowne opisy przyrody, ubrań, zwyczajów, zapachów... Wszystko widziałam i czułam przenosząc się w wyobraźni do nieznanego mi świata. Ale dzięki tej książce mogłam go choć trochę poznać i zrozumieć. Gorąco polecam!

Tamanna | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Mihrunnisie, córce perskiego uchodźcy, wdowie po innym perskim uchodźcy, mimo przekroczenia trzydziestu lat życia udało się pozyskać to, na czym jej najbardziej zależało: miłość cesarza Indii, Wielkiego Mogoła Dżahangira, a wraz z nią władzę i tytuł Nurdżahan (Światło Świata).
Czy uda jej się przedłużyć tę władzę rodząc dla niego następcę tronu? Na którego z czterech synów Dżahangira Nurdżahan ma postawić żeniąc go ze swoją córką Ladli, by i ona kiedyś zażyła władzy cesarzowej? Parwez to poddający się cudzej woli pijak. Chusru, kiedyś ukochany przez ojca pierworodny, pośpieszył się z pragnieniem przejęcia władzy wcześniej, za co zapłacił oślepieniem i uwięzieniem przez Dżahangira. Najmłodszy Szahrijar świadomie wciąż odrywany od wychowujących go opiekunów, by nie zdążył się do nikogo przywiązać, wyrósł na człowieka pozbawionego pragnień. Jest jeszcze Churram, ale czy jego ukochana żona, kuzynka Mihrunnisy, Ardżumand dopuści do ślubu z Ladli, która mogłaby zagrozić jej...

lumbarda | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: maj 2011

"Święto róż" to książka fascynująca. Historia z tych, którą czyta się jednym tchem. Bardzo mi się podobała. Książka w sposób prosty przybliżająca świat dawnych Indii, wywarła na mnie olbrzymie wrażenie i pozwoliła zrozumieć różnice między światem Zachodu i Wschodu. Po przeczytaniu powieści Indu Sundaresan sięgnęłam po "Pawi tron", aby poszerzyć wiedzę o tamtym okresie. Świat ekscytujący...

Ania | 2012-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Indie
Przeczytana: 24 lipca 2012

Super kontynuacja książki "20 żona". Taka sama narracja. Dowiedziałam się historycznych szczegółów dotyczących cesarstwa mogołów. Nie zapomnę historii Mihrunnisy(kobiety, która przekraczała granice). Gdy będę stała przy Tadż Mahal będę rozglądała się za grobowcem ojca Mihrunisy Ghijasa Bega.

kama | 2014-01-28

Walka o władzę, intrygi, zdrady oraz miłość, która wszystko zmienia te motywy odnajdziemy w Święcie Róż, kontynuacji Dwudziestej Żony. Tak jak poprzednio autorka wprowadza nas w świat mongolskich władców i ich rodzin. Barwnie opisuję zwyczaje panujące w cesarskim haremie pełnym przepychu, bogactwa i skrajnych emocji wielu kobiet, cichej walki o władzę i względy władcy. Miejsca gdzie dostęp mają tylko nieliczni wybrani. Akcja książki przedstawia dalsze losy Mihrunnisy, cesarzowej,kobiety która przekraczała narzucone jej granice.

Malini | 2015-01-19
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Dalsza część opowieści o życiu Mihrunissy, teraz już jako cesarzowej Nurdżahan, która stała się najpotężniejszą kobietą w dziejach cesarstwa Mogołów.
Druga część książki była tak samo wciągająca jak pierwsza. Niestety w drugiej częśći moja sympatia do głównej bohaterki wygasła. Według mnie Mihrunissa zmieniła się na gorsze. Stała się wyrachowana i samolubna. Pogoń za władzą zawróciła jej w głowie.
Ogólnie książkę polecam. Czytało się ją bardzo szybko i przyjemnie.

grażyna | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Druga część cyklu "Dwudziesta żona" - podobała mi się równie jak część pierwsza

LADLI | 2011-01-08

Od imienia córki wzięłam swój Nick - bardzo mi się podobała.

aztique | 2011-12-23

barwna powiesc o historii mogolow.

chlo | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016