Zasłona

Okładka książki Zasłona
Milan Kundera Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
156 str. 2 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
156
Czas czytania
2 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8306030079
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
66 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2594
795

Na półkach: , , , ,

Esej w siedmiu częściach o literaturze, a właściwie o powieści i ich autorach napisany dowcipnie, lekkim językiem z olbrzymią erudycją. Czyta się jak najlepszą powieść. Nie sposób się od niej oderwać.

Zastanawia się na historią literatury. Czym jest? Julien Gracq pisze : „Historia literatury, w przeciwieństwie do historii jako takiej, powinna się składać wyłącznie z imion zwycięskich, gdyż porażki nie oznaczają zwycięstwa dla nikogo”, czyli „w przeciwieństwie do historii jako takiej”, nie jest historią wydarzeń, lecz historią wartości. (str 23) Na okładce jest cytat: „Sława artystów jest najbardziej monstrualna ze wszystkich, albowiem zakłada nieśmiertelność. (..) O ile bowiem średniej klasy hydraulik jest ludziom potrzebny, o tyle średniej klasy powieściopisarz (..) jest godny pogardy. Na tym polega przekleństwo powieściopisarza.”
Ale czy Kafka znany by był w Europie gdyby pisał w języku czeskim ? Pisze o pozycji w Europie literatury Czech i Polski. Rozdział tytułuje „Nieodwracalna nierówność”. Pisze: „Małe narody od dużych różni nie ilościowe kryterium liczby mieszkańców, lecz coś o wiele głębszego; ich istnienie nie jest dla nich naturalną pewnością, lecz niezmiennie pytaniem, stawką, ryzykiem; przyjmują one obronną pozycję wobec Historii, siły, która ich przerasta, nie bierze pod uwagę, a nawet nie dostrzega.” Zastanawia się nad pojęciami Europy Środkowej, Europy Wschodniej. Czy to są narody, które nigdy nie były panami swego losu i granic? Bardzo ciekawe rozważania nad szansami zaistnienia literatury naszych krajów w historii europejskiej literatury.
Mamy rozważania, czym jest sztuka powieści. Czy ma dążyć ku duszy rzeczy, jak pisał Flaubert. Może ma odkrywać nieznane cząstki egzystencji, jak twierdzi Broch. Czy ma się fascynować psychologią, czy podążać ku analizie egzystencjalnej? Proust pisze: „Dzieło pisarza jest niczym innym jak rodzajem optycznego narzędzia podłożonego czytelnikowi, aby ten mógł dostrzec to, czego bez książki by nie zauważył”.
Czy Europa, w której teraz żyjemy szuka tożsamości w lustrze filozofii i sztuki? Czy nadal sztuka będzie poszukiwać rzeczy wcześniej niewypowiedzianych, czy będzie czyniła pięknym powtórzenia i pomagała jednostce rozmywać się radośnie i pogodnie w bycie jednolitym?
Kończy: „Albowiem dzieje sztuki są śmiertelne. Paplanina sztuki jest wieczna.”
W całości rozważań przytacza ogromną ilość przykładów z Carvantesa, Flauberta, Kafki, Stenthala, Muzila, Dostojewskiego, Tołstoja, Gombrowicza i innych.
Według mnie obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy pragną pisać.
Bardzo ciekawa lektura dla moli książkowych.
WARTO PRZECZYTAĆ

Esej w siedmiu częściach o literaturze, a właściwie o powieści i ich autorach napisany dowcipnie, lekkim językiem z olbrzymią erudycją. Czyta się jak najlepszą powieść. Nie sposób się od niej oderwać.

Zastanawia się na historią literatury. Czym jest? Julien Gracq pisze : „Historia literatury, w przeciwieństwie do historii jako takiej, powinna się składać wyłącznie z imion...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    419
  • Przeczytane
    287
  • Posiadam
    94
  • Ulubione
    8
  • Literatura czeska
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • Milan Kundera
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura piękna
    4
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Milan Kundera Zasłona Zobacz więcej
Milan Kundera Zasłona Zobacz więcej
Milan Kundera Zasłona. Esej w siedmiu częściach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także