Ali w krainie czarów

Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ali en el país de las maravillas
beduin

Ali Bahar, niepiśmienny Beduin i pasterz kóz mieszkający na pustyni, staje się obiektem niezwykłego zainteresowania służb specjalnych Stanów Zjednoczonych, które postanawiają go porwać, aby wykorzystując jego uderzające podobieństwo do Osamy bin Ladena, fabrykować korzystne dla Białego Domu fakty telewizyjne . Na szczęście sytuacja wymyka się z rąk amerykańskich twardzieli i biedny Arab, sam jak palec, przemierza całe Stany, ukrywając się przed polującymi na niego komandosami, reporterami i wysłannikami al-Kaidy.

źródło opisu: okładka

Melania | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka pełna satyry, poruszająca stosunek amerykanów do innych ras i kultur, pokazuje skorumpowanie rządu, terrorysta z ludzką twarzą, a to wszystko obnaża biedny Arab, który znalazł się w Stanach Zjednoczonych przez przypadek, zafascynowany tym światem choć go nie rozumie, przeraża go ten cały postęp nie umie odnaleźć się w tej rzeczywistości, ale cuda natury zachwycają go. Pełna humoru i dziwnych sytuacji, inna, wciągająca, język prosty, czy z przesłaniem - autor na pewno chciał nam uzmysłowić że w dzisiejszym świecie pędzimy do przodu i nie zwracamy uwagi na drobne rzeczy które mogą być dla nas przyjemnościami, nie doceniamy ich, a z drugiej strony być może nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Jeżeli będziecie mieć możliwość przeczytania tej książki - polecam.

Arhodie | 2015-09-01

Miałam obawy co do tej książki, gdy ją po raz pierwszy zobaczyłam, ale zaryzykowałam i nie zawiodłam się. Humor na bardzo dobrym poziomie, główny bohater urzeka swoją prostotą (w dobrym znaczeniu tego słowa) oraz sposobem w jaki komentuje zderzenie z cywilizacją. Jedynie nieporadność jego porywaczy i intrygantów wydaje się być trochę nierzeczywista, ale rozumiem, że dzieje się tak by ukazać kontrast obu światów. W drugiej części książki mamy już mniej przemyśleń samego bohatera (czego żałuję), za to więcej filozofowania innych postaci (które, bądź co bądź, same zanurzone są w zachodniej kulturze). Polecam, choćby dla tego, że możemy się zastanowić nad tym, czy i my nie przesiąknęliśmy za bardzo wygodnictwem i dobrobytem, gdy tym czasem do szczęścia wystarczyłoby nam o wiele, wiele mniej.

Danka | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Zabawna ,sensacyjna historyjka ,z wątkami mocno prawdopodobnymi .Gdzie prawda może być śmieszna i zarazem tragiczna.

Permanentna | 2011-04-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

super.lekka błyskotliwa zaskakująca.
inteligentny humor bez zbytniego patetyzmu.

Kinia | 2012-01-28
Przeczytana: 2010 rok

Książka rewelacyjna, pełna humoru i zaskakujących sytuacji.

Magdalena Kowalówka | 2010-08-08

zabawna,zaskakująca,porywająca- rewelacja !