Sonata dla Miriam

Wydawnictwo: Świat Książki
Sonata for Miriam
978-83-247-1543-5
niebieska

Refleksyjna powieść o stracie, przezwyciężaniu smutku i poszukiwaniu korzeni, w duchu późnych filmów Kieślowskiego. Kompozytor Adam Anker, urodzony w Krakowie, od lat mieszka w Nowej Zelandii z córką, którą sam wychował. Jej nagła śmierć wytrąca go z równowagi. Bardzo samotny, Adam trafia na ślad swej rodziny, o której nie wie prawie nic. Czy podróż do rodzinnego Krakowa w poszukiwaniu żydowskiego rodowodu, pełna zaskakujących odkryć z czasów wojny, pomoże mu załagodzić ból po stracie córki?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2010

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Monika | 2013-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 września 2013

Dziwna ta książka...
Nostalgiczna, momentami nudna, napisana specyficznym językiem i w specyficzny sposób.
Rozumiem zarówno tych, którzy nie są w stanie doczytać jej do końca, jak i tych, którzy się nią zachwycają.

BIETKA | 2013-02-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2013

Powieść sentymentalno-psychologiczna o stracie najbliższych osób, o pokonywaniu żalu i poszukiwaniu korzeni tożsamości. A także o utracie muzyki i jej odzyskiwaniu.

Główny bohater, Adam Anker jest muzykiem urodzonym w Krakowie.
Od lat mieszkał w Nowej Zelandii z córką Mimi, którą sam wychowywał.
Jej nagła śmierć jest dla niego strasznym, ogłuszającym ciosem.
Odtąd, życie nie jest już takie samo.
Pewnego dnia, dzięki inspiracji córki - powtarzanej jak refren- " Wyjdż, tato. Rozerwij się. Jest sobota!", trafia niespodziewanie na ślad swojej przeszłości. W poszukiwaniu rodzinnego rodowodu, wyrusza w daleką podróż do Krakowa na ważne spotkania decydujące o dalszym życiu.

-" Jestem w Krakowie, pomyślałem. Wreszcie tu jestem...gdzie wszystko się zaczęło".

Wspomnienia z przeszłości prowadzą jak pomost, w przyszłość.

Niezrozumiały jest dla mnie wątek miłosny z Cecylią, konkretnie przymus wyboru - który narzuciła Adamowi- albo ona, albo ich córeczka.
Rzecz owiana tajemnicą nie do...

Elżbieta | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 listopada 2013

Przejmująca opowieść o stracie bliskich, żałobie, poszukiwaniu własnej tożsamości, o czasie bezpowrotnie utraconym. Szwedzka autorka osadziła akcję swojej książki m.in. w Krakowie współczesnym i przedwojennym, aby pokazać losy rodziny głównego bohatera, jego żydowskie korzenie. Jeśli miałabym porównać styl tej powieści, to przychodzi mi na myśl styl M. Nurowskiej.
Książka odpowiednia na listopadową zadumę.

Kaśku | 2014-07-16

Mam niezły problem z oceną tej książki. Nie wiem czy oceniać ją przez pryzmat historii, czy tego w jaki sposób została ona przedstawiona...

"Sonatę dla Miriam" kupiłam ze zwykłej ciekawości, skuszona historią o niespełnionej miłości i muzyką w tle... jakie więc było moje zaskoczenie, gdy dotarło do mnie, że Miriam to nie owa ukochana, a córka głównego bohatera i że o muzyce za dużo tam nie przeczytam. Niespełniona miłość się znalazła, ale niestety nie taka, o jaką mi chodziło...

Nie przepadam za książkami z wątkiem historycznym, więc czytało mi się ją naprawdę ciężko. Trwało to chyba ze 3 tygodnie, co u mnie jest rzeczą nie do pomyślenia!

Książka melancholijna, bardzo melancholijna... Bardziej melancholijnej chyba na oczy nie widziałam. Opisy są zabójcze, ale niestety nie w tym dobrym znaczeniu tego słowa - są strasznie długie, czasem gubiłam się i nie wiedziałam już czy czytam opis otoczenia, czy historię obrazu na ścianie...
Jest też sprawa retrospekcji. Totalne zawirowania...

Ania | 2013-05-20
Przeczytana: kwiecień 2013

Bardzo dobrze się czyta choć książka w niektórych momentach trudna do zrozumienia.Musiałabym zgłębic ją drugi raz aby pojąc do końca ....a może tak ma być, może taki był cel autora? Dlaczego Cecylia kazała wybierać między sobą awłasną córką ? Czy ją kiedyś poznała? Czy Adam został z Cecylią czy rzeczywiście osiadł w Krakowie, w domu, w którym przyszedł na świat? W trakcie czytania pojawia się wiele pytań, zagadek ....nie do końca wytłumaczonych.Pasjonująca, przejmująca , napisana pięknie , polecam !

Kacha | 2013-04-20

myślę, że ta książka coś w sobie ma. jednak może to nie jest ta chwila, ten czas. może jak dorosnę. ha.

Ela | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Bardzo dobra książka, polecam

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

4,5

asia | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2014

Powieść o rzeczach ważnych: o stracie, żałobie i o powracaniu do życia. Nierówna, ale interesująca.

Marta | 2012-03-11
Przeczytana: luty 2012

trzymająca w napięciu opowieść. Wiele ciekawych sformułowań odnoszących sie do mojego życia.