Gatunki t3. Fantastyka

Okładka książki Gatunki t3. Fantastyka Boris Akunin
Okładka książki Gatunki t3. Fantastyka
Boris Akunin Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Gatunki (tom 3) fantasy, science fiction
Gatunki (tom 3)
Фантастика
Świat Książki
2007-03-01
2007-03-01
832470101X
Jerzy Czech
fantastyka paranormalne umiejętności

Pierwsza część książki - genialna.
Potem tak sobie.

Pierwsza część książki - genialna.
Potem tak sobie.

Nie potrafię powiedzieć złego słowa o jednym z moich ulubionych autorów! W powieści "Fantastyka" Akunin gra z konwencjami science-fiction oraz poniekąd political fiction. Mamy 2 a w zasadzie 3 bohaterów, obdarzonych mocami nadprzyrodzonymi, mamy i wątek romantyczny. Mnie się podobało, od razu zaczęłam sobie wyobrażać co by to było, gdyby to ja dostała "dar" :)
Jest pomysł, barwni bohaterowie, miłość i niespodziewane zakończenie. Ja polecam, choć oczywiście i tak najbardziej kocham Fandorina.

Jest pomysł,...

To moja pierwsza książka Borisa Akunina i z pewnością nie ostatnia. Historia ciekawa, momentami nawet bardzo. Nie nudziłam się ani przez 5 minut. Brakowało mi tylko lepszego wyjaśnienia na końcu. A może tak powinno być, bo w końcu kto nami rządzi? Tego nie wie zwyczajny zjadacz chleba.

Lubię styl Borysa Akunina i pod tym względem ta książka mnie nie zawodzi. Bohaterowie choć fantastyczni żyją w bardzo ciekawych czasach transformacji i muszą się w tych realiach odnaleźć. Właściwie cały nastrój tej książki zbudowany jest na realnych warunkach w jakich żyli wówczas mieszkańcy Rosji, mamy więc tu ogromną biedę z kontrastującym z nim bogactwem wyrośniętym na cwaniackich przekrętach. Alkoholizm, gangi, tajne służby i ta rosyjska prostoliniowość i wiara w zabobon sprawia że łatwo jest wejść w ten bardzo namacalny świat.

Jest rok 1980, ZSRR z daczy niedaleko od Moskwy wracają autobusem dwaj młodzi chłopcy, nie znają się ani nic o sobie nie wiedzą. Nagle na drodze wyrasta biały słup i autobus wpada w poślizg...Giną wszyscy z wyjątkiem naszych małodców.

Chłopaki się budzą w szpitalu i każdy z innym Darem.... Jeden potrafi zwiększyć swoje tętno czterokrotnie i dzięki temu jest cztery razy szybszy i silniejszy od innych, a drugiemu wystarczy spojrzeć komuś w oczy by zajrzeć do jego myśli.

Czytając książkę dowiadujemy się o ich losach, o tym jak totalnie odmiennie się potoczyły ich drogi życiowe i w jaki sposób wykorzystują posiadany talent.

Ich losy splatają się dopiero po wielu latach za sprawą tajemniczej kobiety, która rozkochuje ich w sobie, i oboje nie mogą bez niej żyć. Okazuje się, że za ich darem może stać obca cywilizacja...

Książkę się czyta bardzo fajnie, trochę inne spojrzenie na świat po wszystkich zachodnich autorach. Początek książki to stare dobre ZSRR, a pod koniec krajem zaczyna rządzić Jelcyn. Nie jest to stricte science fiction, ale taka powieść szpiegowska z elementami fantastyki.

świetna!

świetna!

Lepiej nie czytajcie opisu na ostatniej stronie okładki ponieważ od drugiego zdania jest to spoiler...
A sama książka jest wciągająca i dobrze się ją czyta.

A sama książka jest wciągająca i dobrze się ją czyta.

Książka ciekawa, choć zdecydowanie nie porywająca. Podciągnęłam ocenę ze względu na przesłanie tego cyklu trzech powieści z różnych gatunków.

Okładka
Rosjanki i gwiazda
skąd
biblioteka
Moja opinia
Trudne,nie dla mnie.Zrozumiałem,tyklo zombie i mutanty.

Okładka
Rosjanki i gwiazda
skąd
biblioteka
Moja opinia
Trudne,nie dla mnie.Zrozumiałem,tyklo zombie i mutanty.

• Boris Akunin
  • Literatura rosyjska