Gatunki t3. Fantastyka

Cykl: Gatunki (tom 3)
Wydawnictwo: Świat Książki
Фантастика
83-247-0101-X

Z tajemniczej katastrofy, jakiej ulega moskiewski autobus, cało wychodzi tylko dwóch nastolatków. I obaj zyskują niesamowite właściwości. Siergiej staje się niezwykle szybki, a Robert słyszy myśli innych ludzi. Wraz z dziwną dziewczyną, w której się zakochują, dysponują paranormalną siłą, będącą idealna bronią dla KGB w walce o ocalenie Związku Radzieckiego. Kolejne dzieło z serii Gatunki.

Bed | 2010-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2010

Szczerze mówiąc Boris Akunin przyzwyczaił mnie do czegoś lepszego.
W tej powieści bohaterowie na skutek wypadku są obdarowani różnymi nadprzyrodzonymi darami. Są im one pomocne w życiu, ułatwiają karierę a oni nie zadają sobie zbytnich pytań o to co i dlaczego jest ich udziałem. Obserwujemy ich oczami okres przemian w Związku Radzieckim i widzimy że agent rządowy rosyjski to taka rasa, której nie zmoże nawet kosmita czy mutant. Przyzwoita powieść, zakończenie zawieszone chyba, że będzie ciąg dalszy, ale z żalem stwierdzam że inne pozycje autora są tak starannie opracowane, że różnica się rzuca w oczy.
Czyta się szybko i lekko jak zwykle prozę Akunina. Nawet rozumiem, że pisarz ma ochotę odpocząć od swego detektywa, ale można się trochę bardziej postarać i pomęczyć :). Tytuł Fantastyka? A widziałam już Powieść szpiegowską. To chyba nie jest tak, że cokolwiek mi się zapoda to muszę przełknąć. Szpiegów nie tknę ale Fantastykę mogę polecić, nie tylko jako fanka gatunku i autora.

algreholt | 2014-05-04

Jest rok 1980, ZSRR z daczy niedaleko od Moskwy wracają autobusem dwaj młodzi chłopcy, nie znają się ani nic o sobie nie wiedzą. Nagle na drodze wyrasta biały słup i autobus wpada w poślizg...Giną wszyscy z wyjątkiem naszych małodców.

Chłopaki się budzą w szpitalu i każdy z innym Darem.... Jeden potrafi zwiększyć swoje tętno czterokrotnie i dzięki temu jest cztery razy szybszy i silniejszy od innych, a drugiemu wystarczy spojrzeć komuś w oczy by zajrzeć do jego myśli.

Czytając książkę dowiadujemy się o ich losach, o tym jak totalnie odmiennie się potoczyły ich drogi życiowe i w jaki sposób wykorzystują posiadany talent.

Ich losy splatają się dopiero po wielu latach za sprawą tajemniczej kobiety, która rozkochuje ich w sobie, i oboje nie mogą bez niej żyć. Okazuje się, że za ich darem może stać obca cywilizacja...

Książkę się czyta bardzo fajnie, trochę inne spojrzenie na świat po wszystkich zachodnich autorach. Początek książki to stare dobre ZSRR, a pod koniec krajem...

comique | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: sierpień 2012

świetna!

baggio1 | 2014-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2014

Lubię styl Borysa Akunina i pod tym względem ta książka mnie nie zawodzi. Bohaterowie choć fantastyczni żyją w bardzo ciekawych czasach transformacji i muszą się w tych realiach odnaleźć. Właściwie cały nastrój tej książki zbudowany jest na realnych warunkach w jakich żyli wówczas mieszkańcy Rosji, mamy więc tu ogromną biedę z kontrastującym z nim bogactwem wyrośniętym na cwaniackich przekrętach. Alkoholizm, gangi, tajne służby i ta rosyjska prostoliniowość i wiara w zabobon sprawia że łatwo jest wejść w ten bardzo namacalny świat.

fibronektyna | 2011-09-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobry początek, ale historia trochę mało odkrywcza. Poza tym, że przewidywalna - osobę zarówno Inny, jak i jej "ojca" rozszyfrują z miejsca chyba nawet mniej uważni czytelnicy, w zasadzie od pierwszego zdania na temat tej dwójki.
Generalnie czyta się szybko i ogólnie nie jest źle, ale spodziewałam się czegoś...lepszego, po prostu.

Augustynka | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

To moja pierwsza książka Borisa Akunina i z pewnością nie ostatnia. Historia ciekawa, momentami nawet bardzo. Nie nudziłam się ani przez 5 minut. Brakowało mi tylko lepszego wyjaśnienia na końcu. A może tak powinno być, bo w końcu kto nami rządzi? Tego nie wie zwyczajny zjadacz chleba.

Adora Belle | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Lepiej nie czytajcie opisu na ostatniej stronie okładki ponieważ od drugiego zdania jest to spoiler...
A sama książka jest wciągająca i dobrze się ją czyta.

Cerro | 2014-11-13

Jola Gertner | 2011-07-12