Cezar

Okładka książki Cezar Gerard Walter
Okładka książki Cezar
Gerard Walter Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306029949
Tagi:
wojskowość powszechna
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
110
107

Na półkach:

Świetna biografia, którą czyta się jak dobrą powieść. Ogrom informacji i w żadnym momencie nie nudzi.

Świetna biografia, którą czyta się jak dobrą powieść. Ogrom informacji i w żadnym momencie nie nudzi.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: , ,

Oceniając książkę, nie Cezara, nie jestem w stanie dać jej wyższej noty. Wprawdzie czyta się ją jak powieść, czyli lekko i przyjemnie, niemniej jednak brak w niej w moim odczuciu pogłębionej refleksji nad poszczególnymi posunięciami politycznymi głównego bohatera. Gerard Walter przedstawia zakręty życia Cezara niekiedy zbyt pobieżnie, a skrótowość powyższego nadrabia obszernymi opisami kampanii wojennych, z których ta w Galii rozrasta się na prawie 3/5 pracy. Wszystko to jest być może bardzo atrakcyjne dla odbiorcy nastawionego jedynie na popularyzację, lecz nie może zaspokoić kogoś kto oczekuje od książki historycznej większej szczypty naukowości (i wcale nie chodzi mi o konieczność naszpikowania jej plejadą przypisów, których akurat tutaj zupełnie brak). Reasumując, biografię niniejszą można polecić każdemu, kto chce się zaznajomić z podstawowymi faktami okresu schyłku Republiki, by, być może, przystąpić do dalszych, bardziej szczegółowych studiów.

Oceniając książkę, nie Cezara, nie jestem w stanie dać jej wyższej noty. Wprawdzie czyta się ją jak powieść, czyli lekko i przyjemnie, niemniej jednak brak w niej w moim odczuciu pogłębionej refleksji nad poszczególnymi posunięciami politycznymi głównego bohatera. Gerard Walter przedstawia zakręty życia Cezara niekiedy zbyt pobieżnie, a skrótowość powyższego nadrabia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
132

Na półkach: , ,

Pozazdrościł sławy Aleksandrowi Wielkiemu…
W sumie na zgubę swoją, ludności kilku krain, za to na chwałę Imperium i, w jakimś sensie, przyszłości, czyli także nas, żyjących tu i teraz.
Podobnie jak Aleksander Macedoński Cezar nie stronił od okrucieństwa, liczba osób, które wymordował lub sprzedał w niewolę szła w setki tysięcy; ale powiedzmy to otwarcie, czasy były takie a nie inne, mord czy wręcz bestialstwo na porządku dziennym, a Galowie (czy szerzej – Celtowie),Germanie itd., to nie łagodni mieszkańcy wioski chronionej przez Asteriks z Obeliksem, lecz plemiona, które parły przez lata przed siebie, wyrzynając po drodze kogo się dało. Jasne, że zamiarem Cezara nie było niesienie do Galii kaganka oświaty, budowanie dróg, mostów i akweduktów, by poprawić warunki życia ludności tubylczej, tylko podbój tych ziem na sławę Rzymu i swój zysk. Różnica miedzy nim, a innym wielkim wodzem starożytności, czyli Aleksandrem była taka, że Macedonii (czy szerzej – Grecji) kraje, które podbił Aleksander nie zagrażały, a plemiona celtyckie Rzymowi – tak.
„Cezar” Gerarda Waltera to poza bezbarwnym początkiem („nic się Panie nie dzieje”) biografia napisana świetnie. Warto…

Pozazdrościł sławy Aleksandrowi Wielkiemu…
W sumie na zgubę swoją, ludności kilku krain, za to na chwałę Imperium i, w jakimś sensie, przyszłości, czyli także nas, żyjących tu i teraz.
Podobnie jak Aleksander Macedoński Cezar nie stronił od okrucieństwa, liczba osób, które wymordował lub sprzedał w niewolę szła w setki tysięcy; ale powiedzmy to otwarcie, czasy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
299
101

Na półkach:

Gajusz Juliusz Cezar: Twórca Imperium Rzymskiego,Najwyższy Kapłan,Imperator,Dyktator.Początkowo pełnił rolę adwokata i urzędnika państwowego.Ambicje jego były o wiele większe.Na szybki rozwój swojej kariery politycznej potrzebował mnóstwo pieniędzy,gdyż korupcja była powszechnym zwyczajem panującym w Rzymie.Pożyczkodawcą był Krassus-osoba bardzo majętna i wpływowa.Cezar stopniowo umacniał swoją władze poprzez kupowanie głosów senatorów,wszelkie intrygi polityczne;jak i również morderstwa,które były na początku dziennym.Jeden z jego największych przeciwników politycznych którym był Cyceron,po pewnym czasie staje się jego zwolennikiem i sługą.Był wspaniałym mówcą i manipulantem który zawsze umiał przekonać swoich żołnierzy do podboju kolejnych terenów;kusząc ich co raz to większymi bogactwami i nagrodami.U szczytu Rzymskiej potęgi miał zdobytą: Grecję,Włochy,Egipt,Syrię,Hiszpanię,Galię,Kartaginę,Macedonię i Azję Mniejszą.Zginął zasztyletowany przez swoje najbliższe środowisko;między innymi przez Brutusa i Kasjusza.Ran kłutych miał 23,z tego jedna była śmiertelna(podobno zadana przez Brutusa).Wszyscy spiskowcy w niedługim czasie zostali zamordowani;również kilku popełniło samobójstwa ze strachu przed represjami.Juliusz Cezar zapisał się na kartach historii jako jeden z niewielu który podbił tak rozległe obszary ziemskie.Polecam.

Gajusz Juliusz Cezar: Twórca Imperium Rzymskiego,Najwyższy Kapłan,Imperator,Dyktator.Początkowo pełnił rolę adwokata i urzędnika państwowego.Ambicje jego były o wiele większe.Na szybki rozwój swojej kariery politycznej potrzebował mnóstwo pieniędzy,gdyż korupcja była powszechnym zwyczajem panującym w Rzymie.Pożyczkodawcą był Krassus-osoba bardzo majętna i wpływowa.Cezar...

więcej Pokaż mimo to

avatar
878
322

Na półkach:

Być może moje ocena jest zawyżona - w końcu autor musiał historię tylko spisać, a nie napisać. Mimo to czytanie jej było dla mnie tak ogromną przyjemnością, że nie mogę odjąć ani jednej gwiazdki.

Historia Cezara to kwintesencja tego, co w książkach lubię najbardziej - historia, intrygi, wojny. I mimo że Cezar nigdy nie był moją ulubioną postacią Starożytnego Rzymu, książka ta na długo zapadnie mi w pamięć. Napisana jest nie jak książka historyczna, ale jak powieść. Powieść bez zmyślania i wypełniania luk własnymi wymysłami.

Być może moje ocena jest zawyżona - w końcu autor musiał historię tylko spisać, a nie napisać. Mimo to czytanie jej było dla mnie tak ogromną przyjemnością, że nie mogę odjąć ani jednej gwiazdki.

Historia Cezara to kwintesencja tego, co w książkach lubię najbardziej - historia, intrygi, wojny. I mimo że Cezar nigdy nie był moją ulubioną postacią Starożytnego Rzymu, książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
8

Na półkach:

Biografia fascynującej postaci jaką był Cezar. Dowiadujemy się nie tylko o jego podbojach, ale także słabych stronach, słabościach. Autor czasem zdaje się pisać do osoby mocno obeznanej w temacie, co stwierdzam, po przypisach typu "ale to czytelnik z pewnością wie", co dla mnie jako laika było uciążliwe.

Biografia fascynującej postaci jaką był Cezar. Dowiadujemy się nie tylko o jego podbojach, ale także słabych stronach, słabościach. Autor czasem zdaje się pisać do osoby mocno obeznanej w temacie, co stwierdzam, po przypisach typu "ale to czytelnik z pewnością wie", co dla mnie jako laika było uciążliwe.

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Gérard Walter w niniejszej książce przedstawił czytelnikom koleje życia jednej z najsłynniejszych postaci świata starożytnego – Gajusza Juliusza Cezara. Napisano już o nim wiele prac, ale ta ma jedną niezaprzeczalną zaletę: duża objętość (ponad 500 stron tekstu) pozwala na zamieszczenie dużej ilości szczegółów. Dla porównania: bardzo dobrze skądinąd napisana książka „Gajusz Juliusz Cezar” Aleksandra Krawczuka ma stron 221. Jasnym więc jest, że czytelnik, który liczy na uzyskanie dokładniejszego obrazu sytuacji, sięgnie chętnie po marmurek Waltera. Biografia ta oparta jest o wszystkie chyba źródła antyczne. Dzięki temu o Cezarze nie opowiada tylko Cezar, bądź co bądź autor dwóch kluczowych źródeł – pamiętników z wojny galijskiej i domowej. Obok dzieł tytułowego bohatera, Walter wykorzystał także pisma historyków greckich, biografie Plutarcha, a także obfitą spuściznę literacką Cycerona. W pierwszej części książki, poświęconej życiu Cezara do wojny galijskiej, źródła poddawane są krytyce, Autor dyskutuje z nimi – zachowuje się więc jak porządny historyk. Niestety odnośnie do dwóch kolejnych części wyraźnie ogranicza krytykę tekstów antycznych i można powiedzieć, że streszcza je, z rzadka tylko dodając własny komentarz. Oczywiście w biografiach pierwiastek narracyjny siłą rzeczy musi dominować, ale po tak obiecującej części pierwszej, można by się spodziewać podtrzymania dobrej tendencji w rozdziałach kolejnych. Tak jednak nie jest i to w moich oczach główna wada „Cezara”. Pewne zastrzeżenia można mieć także do tłumaczenia (zwłaszcza nazw własnych oraz terminów technicznych). Z pewnością książka zasługuję na lekturę, bez wątpienia zaciekawi miłośników starożytności. Pozostawia też czytelnika z frapującym pytaniem, jak to się stało, że sybaryta, jakim był Cezar przed r. 58 p.n.e., stał się nagle tak wybitnym wodzem, który zawojował cały niemal ówczesny świat?

Tomasz Babnis

Gérard Walter w niniejszej książce przedstawił czytelnikom koleje życia jednej z najsłynniejszych postaci świata starożytnego – Gajusza Juliusza Cezara. Napisano już o nim wiele prac, ale ta ma jedną niezaprzeczalną zaletę: duża objętość (ponad 500 stron tekstu) pozwala na zamieszczenie dużej ilości szczegółów. Dla porównania: bardzo dobrze skądinąd napisana książka „Gajusz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
261
216

Na półkach: ,

Imperium Romanum zawsze poruszało moją wyobraźnię. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że u podstaw naszej cywilizacji legły zdobycze kulturowe starożytnego Rzymu. Juliusza Cezara zna każdy. Ale czy na pewno ? Czy wiedza o tym wielkim człowieku nie spłyca się do wizji z Asterixa ? Orli nos, sandały i wieniec laurowy na głowie.

Autor na ponad 500-set stronach opisuje życie i dokonania wybitnego rzymianina. Mimo, że książka jest dziełem naukowym czyta się ją jak powieść. Intrygi, podboje, zdrady. Prawdziwa historia prawdziwego człowieka.

Imperium Romanum zawsze poruszało moją wyobraźnię. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że u podstaw naszej cywilizacji legły zdobycze kulturowe starożytnego Rzymu. Juliusza Cezara zna każdy. Ale czy na pewno ? Czy wiedza o tym wielkim człowieku nie spłyca się do wizji z Asterixa ? Orli nos, sandały i wieniec laurowy na głowie.

Autor na ponad 500-set stronach opisuje życie i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    96
  • Posiadam
    33
  • Historia
    10
  • Biografie
    8
  • Ulubione
    5
  • Starożytność
    4
  • Biografia
    3
  • Biografie
    3
  • Starożytność
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cezar


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne