Dowództwo na Mauritiusie

Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Kapitan Jack Aubrey od dłuższego czasu przebywa na lądzie wiodąc szczęśliwe i... nudne życie rodzinne. Pewnego dnia jego przyjaciel, doktor Maturin, przynosi mu dobre wieści. Aubrey ma objąć dowództwo fregaty i udać się na Przylądek Dobrej Nadziei.

Yrr | 2016-12-28
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Zanów autor zafundował nam sporo wydarzeń na morzu, ale nawet pobyt bohaterów na lądzie wiąże się z aktywnym jego spędzaniem, więc prawie przez całą powieść akcja toczy się dynamicznie. Czasami tak dynamicznie, że trudno się połapać ile właściwie czasu upłynęło dla bohaterów i można się na chwilę zgubić w czasie.

Po raz kolejny okazuje się, że główny bohater zasłuży na przydomek "Szczęściarz" i niektóre fragmenty są dość przewidywalne, jeśli ktoś czytał wcześniejsze tomy, bo autor wpada w schematy. Od strony marynistycznej nie pojawia się właściwie nic nowego, postaci też powtarzają własne zachowania. No może pewną nowość stanowią "kraby" (piechota morska), ale nawet oni szybko okazują się kopią wcześniejszych zachowań marynarzy z części poprzednich. Trochę tę wtórność rekompensuje wartka akcja i zmienna sytuacja na morzu i lądzie, ale na dłuższą metę zaczyna się odnosić wrażenie, że dwóch superbohaterów nie ma sobie równych na całym świecie i gdyby Royal Navy dysponowała z...

Siemomysła | 2016-10-04
Przeczytana: 03 października 2016

Kolejna książka o kapitanie Aubreyu i jego przyjacielu lekarzu-szpiegu. Tym razem osnuta wokół konkretnej prawdziwej kampanii, przez co z jednej strony dość trudna, z drugiej szalenie ciekawa. Odświeżyłam ogrom wiedzy w tematach morskich i mogłam poobserwować kapitana w obcym dla niego środowisku domowym. Niejednoznaczność postaci nadaje im realizmu, a ostrożne wejścia w ich psychikę i poglądy zżywają z nimi mnie-czytelnika. Lubię ten chłód i pozorny brak emocji. Na pewno będę czytać więcej.

Dominik Socha | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Kolejny tom przygód Jacka Aubreya, umieszczonych na tle historycznych wydarzeń. Bogate i przyjemne w czytaniu. Choć znowu parę rażących błędów w terminologii marynistycznej.

Cicha | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Kolejna bardzo dobra książka z przygód teamu Aubrey-Maturin. Polecam!

Arandir | 2017-06-19
Mer | 2017-04-29