Stan zagrożenia

Wydawnictwo: Buchmann
Clear and Present Danger
powieść sensacyjna
Ag2S

Kiedy życie nie ma ceny, potrzeba najlepszych z najlepszych. Kolumbia, lata osiemdziesiąte XX w. Jeden z przyjaciół amerykańskiego prezydenta zostaje zamordowany przez kolumbijski kartel narkotykowy. Na rozprawę z terrorystami wyrusza doborowy oddział komandosów. Akcja jednak kończy się klęską, a jej uczestnicy dostają się w ręce oprawców. Aby ratować uwięzionych i okrutnie...

Kiedy życie nie ma ceny, potrzeba najlepszych z najlepszych.

Kolumbia, lata osiemdziesiąte XX w. Jeden z przyjaciół amerykańskiego prezydenta zostaje zamordowany przez kolumbijski kartel narkotykowy. Na rozprawę z terrorystami wyrusza doborowy oddział komandosów. Akcja jednak kończy się klęską, a jej uczestnicy dostają się w ręce oprawców. Aby ratować uwięzionych i okrutnie torturowanych przyjaciół, Jack Ryan ? teraz zastępca szefa CIA ? podejmuje ryzykowną akcję. Wraz z garstką sprawdzonych ludzi leci do Kolumbii. Ma za wszelką cenę uwolnić i ewakuować zakładników, unikając zasadzek zastawianych przez Kolumbijczyków oraz skorumpowanych przez nich amerykańskich polityków.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

gwiazdka | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Całkiem niezła powieść sensacyjno- przygodowa. Czytało mi się nawet z dużym zaciekawieniem, poza tym książka porusza parę ważnych tematów z zakresu polityki, ale też ludzkiej uczciwości. Dość interesująca plejada bohaterów, w których raczej nie ma postaci papierowych. Ogólnie więc niezła lektura. Dla mnie jednak wadą były szczegółowe opisy maszyn, działających części, czy szczegółowa relacja z lotu jakiegoś helikoptera. Te fragmenty, jako że nie jestem zainteresowana tematem, zwyczajnie mnie nudziły. Ale być może dla pasjonatów będą one zapisane po stronie plusów. Życiorysy poszczególnych bohaterów mniej mi przeszkadzały, chociaż gdyby ich było mniej, wcale by mnie nie zmartwiło.
Podczas czytania nasunęła mi się refleksja, że w zasadzie nie umiem polubić żadnych politycznych ważniaków, w tak nieprzyjemny sposób zostali przedstawieni w „Stanie zagrożenia", za to od marynarzy do szeregowych żołnierzy w zasadzie wszyscy budzili sympatię.
W mojej ocenie książka dobra.

veinylover | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Tom Clancy jest amerykańskim patriotą i jego książki nie tylko mają dać czytelnikowi rozrywkę, ale promują pewne tradycyjne wartości amerykańskie i coś w rodzaju dumy z własnego kraju. Można pozazdrościć takich pisarzy, których jakoś u nas niewielu, a jeśli ktoś ociera się o polski patriotyzm, to jest w nim więcej narzekania i kręcenia nosem, niż dumy z własnego kraju.
Tej mojej oceny nie zmienia fakt, że Clancy wyżywa się na politykach, gdyż jednocześnie podkreśla rolę zwykłych ludzi, żołnierzy, czy urzędników niższego szczebla zatroskanych o swój kraj i jego prestiż.
Nie lubi on polityków i trudno się mu dziwić, zapewne powszechną rzeczą staje się, iż na najwyższe szczeble wladzy dostają się malowane kukiełki, sprawne w gębie i samochwalstwie, a niezdolne do poświęcenia siebie i swojej kariery, gdyby interes ojczyzny tego wymagał. Do czego zdolny był doradca prezydenta, by zachować stołek? Do zamordowania własnych żołnierzy wysłanych na misję. A zmiękkopyciały prezydent w imię...

| 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Tom Clancy

„Stan zagrożenia” to jedna z najlepszych książek jakie wyszły spod pióra mistrza sensacji Toma Clancyego. Do przeczytania tej powieści zbierałem się bardzo długo. Wszytko przez bardzo kiepską i mało ciekawą ekranizację, która bazowała bardziej na elementach rozgrywek politycznych zawartych w książce niż jej sensacyjnej stronie. Kiedy jednak zabrałem się do jej czytania byłem w szoku że na postawie tak znakomitej historii stworzono filmowego średniaka. Po przeczytaniu tej powieści byłem wręcz zdumiony że można było ze scenariusza filmowego wyciąć tyle świetnego materiału i tyle pozmieniać!!! W książce pierwszy raz spotykają się Ryan i Clark dwaj sztandarowi bohaterowie Clancego i robią naprawdę niezłą rozwałkę. Autor przeciw kartelowi narkotykowemu (walka z nim jest tematem powieści) użył całej palety potęgi militarnej USA. Mamy tu dzielnych marynarzy, marines, komandosów i wojskowych pilotów oraz jak zawsze jedynego chyba pozytywnie przedstawionego w świecie literatury agenta CIA i...

marchewa79 | 2013-11-16
Przeczytana: 1999 rok

Książka nieco nietypowa. Oczywiście dużo tu wojskowej techniki ale to przede wszystkim thriller polityczny, napisany po dokładnej analizie przyczyn i skutków dwóch afer jakie wstrząsały USA na przełomie lat 80 i 90: Iran-gate i Noriega-gate. Mesjanizm USA i metodyka brudnego Harrego w połączeniu z nabożną wiarą w to że pojedynczy oddział wojsk super specjalnych potrafi wygrać całość wojny z narkotykami jest tu widoczny jak na dłoni.

Po latach dostrzec można nieco prześmiewczy ton książki, dość krytycznej w stosunku do USA co jak na Clancy'ego, apologety amerykańskiego mesjanizmu, nietypowe. Poza tym zwyczajowy sprawny miks waszyngtońskiej biurokracji, strzelanin w kolumbijskiej dżungli i Jacka Ryana który jeszcze był w tej książce człowiekiem posiadającym wady.

Przeczytać warto.

Renegi Grene | 2017-06-19

Mocno wahałam się zaczynając jakikolwiek tekst na temat tej książki, ponieważ nie chciałam popełniać tego samego błędu, co pozostali jej recenzenci - spojlerowania. Nawet wydawcy nie udało się powstrzymać przed zdradzeniem ważnych informacji, które zostały zamieszczone niefrasobliwie z tyłu okładki, psując przyjemność z czytania. "Stan zagrożenia" to dość nietypowa książka z serii o Jacku Ryanie. Przede wszystkim bardzo mało tam samego Ryana, pojawia się od pewnego momentu i przez większość fabuły nie uczestniczy w głównej osi wydarzeń. Historia rozgrywa się na dwóch planach: w Kolumbii, gdzie śledzimy poczynania elitarnej grupy komandosów walczących z kartelem, oraz w USA, gdzie odbywają się zakulisowe rozgrywki polityków i handlarzy. Nie zabrakło wątków szpiegowskich i opisania metod działania agentów, jednak większa część powieści skupia się w środowisku wojskowym. Obserwujemy codzienność komandosów, przygotowania do akcji, szkolenie, w końcu - samą walkę.

Autor z niezwykłą,...

smirek86 | 2016-10-18

Jedna z lepszym części cyklu z Jackiem Ryanem. Powieść można śmiało podzielić na 3 akty, które różnią się od siebie natężeniem akcji i gładko przechodzą od kryminału do powieści szpiegowskiej, a w środek wbija się nam książka stricte militarna. Początek nudnawy, ale ze strony na stronę jest coraz lepiej. Clancy nie chwali w niej USA na każdym kroku; może tylko nawał specjalistów w każdej dziedzinie jest lekko przesadzony. Historia jest genialnie zbudowana, wielowarstwowo, chwilami łezka się kręci w oku, w innym miejscu śmiejemy się z docinek Clarka. Prawdziwe arcydzieło literatury szpiegowskiej!

Bruno | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Po odsapnięciu i przemyśleniu wrażeń mogę z czystym sumieniem powiedzieć że to chyba najlepsza książka Toma Clancy jaką do tej pory czytałem. Wiem że inne są też dobre ale ta wybija się niesamowicie. Obejrzałem później film dla porównania i do tej pory zastanawiam się jak można było tak popsuć wspaniałą historię. Wracając do książki, jest w niej wszystko - trochę polityki na najwyższych szczeblach, strata przyjaciół oraz bardzo dużo akcji. Więc podsumowując jeśli ktoś chce zacząć przygody z Clancy od tej książki to doskonale trafił ale później wcześniejsze już nie będą takie ciekawe. A dla tych co już czytali Clancy uważam że pozycja więcej niż obowiązkowa.

Tomek G | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Świetna powieść, pokazująca do czego zdolni są ludzi u władzy w pogoni za sukcesem w okresie przedwyborczym. Nawet dobrze zaplanowana akcja, w obliczu nieprzewidzianych okoliczności, może wymknąć się spod kontroli, a dokładając do tego politykę przedkładaną nad życie ludzkie, sytuacja staje się poważna. Książkę czyta się bardzo dobrze, wciąga i nie nudzi. Pokazuje ona, że życie nie jest czarno-białe, lecz pełne różnych odcieni szarości. Polecam.

michal3 | 2017-11-17
Przeczytana: 03 listopada 2017

Pozycja obowiązkowa dla fanów "Narcosa". Są narkotyki, przebojowa misja amerykańskich żołnierzy, a także tarapaty i ratunek z bardzo nietypowym zakończeniem. Początkowo nie jak u Clancy'ego, a na końcu bardzo jak u Clancy'ego. Książka z bardzo interesującym przesłaniem i chyba dlatego tak interesująca. Gdyż stanowi mały prztyczek w nos. No dobra, całkiem duży. I tylko ten Escobedo... ciekawe na kim się wzorował?

Zuzanna | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Kolejne spotkanie z Clancym i znowu niezbyt udane. Lubię literaturę tego typu, ale mam wrażenie, że przydałby się tu brutalny redaktor, który skróciłby historię o połowę. Bez żadnych strat dla czytelnika.