Mgliste proroctwa

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Cykl: Roma sub rosa (tom 10)
Wydawnictwo: Rebis
Mist of prophecies
Agnieszka

Rzym, rok 48 p.n.e. Podczas gdy Juliusz Cezar i Pompejusz Wielki prowadzą na kresach imperium krwawą wojnę domową o dominację w republice, samo miasto zamieniło się w siedlisko intryg, szpiegostwa, spekulacji i zdrady. Zwykła wyprawa na rynek warzywny ma dla Gordianusa Poszukiwacza i jego rodziny nieoczekiwany koniec: słynna w Rzymie młoda, piękna wróżbitka kona na jego rękach, zdążywszy tylko wyszeptać, że została otruta przez kobietę. Obsesyjnie zainteresowany młodą prorokinią – zwaną Kasandrą – i jej przeszłością, Gordianus Poszukiwacz zaczyna prowadzić własne śledztwo w sprawie tej zbrodni. Podczas gdy obywatele Rzymu nerwowo oczekują wieści o wyniku wojny, a sytuacja polityczna nieuchronnie grawituje ku chaosowi, Gordianus stopniowo odkrywa zasłonę tajemnicy otaczającą życie i śmierć Kasandry. Jego odkrycia dotyczą najbardziej wpływowych kobiet Rzymu; ta pogoń za prawdą nie tylko wystawia na niebezpieczeństwo jego własne życie, ale może wręcz wpłynąć na przyszłość samej republiki.

Alina | 2017-03-20
Przeczytana: 18 marca 2017

Jak miło znowu spacerować ulicami starożytnego Rzymu, poznawać wielką historię z poziomu malutkich szarych obywateli miasta. Tam gdzieś toczą się wielkie bitwy, a tu codzienna walka o przetrwanie, oczekiwanie na wieści o najbliższych. A w tym wszystkim zbrodnia, która nikogo nie obchodzi, mniejsze i większe spiski i knowania. Wszystko w rękach wpływowych kobiet i oczywiście niezastąpionego Gordianusa.
Może ta książka nie jest tak pasjonująca i wciągająca jak kilka innych, które przeczytałam z cyklu „Roma sub rosa”, może trochę za krótka, ale warta polecenia.

PannaAnna | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2015
Przeczytana: 10 marca 2015

Cykl Saylora przybliża nam historię Rzymu z okresu schyłku republiki i dojścia do władzy Cezara. Historia ta opowiedziana jest ciekawie i lekko, są intrygi, spiski ,matactwa, przekupstwo , korupcja, wiarołomne sojusze.....taki był Rzym tamtych dni.
Mgliste proroctwa zatrzymują nas trochę w mieście i oddalają od wielkich wydarzeń, militarnych manewrów Cezara i Pompejusza i zwycięstwa tego pierwszego pod Tessalą. Skupione są raczej na nastrojach w mieście.
Kasandra- mistyczka, prorokini, wróżbitka czy też wielka oszustka, szantażystka czy szpieg , postać fikcyjna , łączy wszystkie wielkie patrycjuszowskie rody i prowadzącemu śledztwo Gordianusowi pozwala zagladać do ich domów, mniej lub bardziej dotkniętych kryzysem.
Pozwala opowiedzieć historię oczyma kobiet, lojalnie omijanych przez wszelkich historyków epoki. Piękny gest autora powieści, zwłaszcza kiedy czyta się ją w okolicy Dnia Kobiet. Co nie zmienia faktu ,że sam tom jest słabszy od pozostałych i nieco przegadany. Zwłaszcza...

Iris | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Zaczęło się bardzo tajemniczo - Gordianus opisuje swoje pierwsze spotkania z Kasandrą, wróżbitką-żebraczką, która skonała otruta na jego rękach. Na jej pogrzebie zjawiają się najpotężniejsze kobiety Rzymu, a Gordianus zaczyna podejrzewać, że to jedna z nich zabiłą jego przyjaciółkę. Namawiany przez córkę, rozpoczyna kolejne śledztwo.

"Mgliste proroctwa" przypomina mi bardziej opowiadanie - mamy jeden wątek główny, i nic poza nim. Czyta się je szybko i przyjemnie. Dzięki wielu szczegółom z życia poszczegolnych bohaterów stają się nam oni bliżsi, prawie jak dobrzy znajomi. Zakończenie bardzo zaskakujące nie jest, jednak do ostatnich stron nie do końca wiadomo kto jest mordercą - podejrzanych jest kilku.

Skylla | 2016-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Tak się już wciągnąłem w serię, że każda część mi się podoba, więc ocena mało obiektywna się robi. Ta historia, dla odmiany od dwóch poprzednich, jest o spiskach i kobietach a wielka polityka zostaje w tle. Jest wreszcie zagadka kryminalna i nawet romans, choć ten wydaje mi się mało wiarygodny :-).

Ksl1302 | 2017-04-20
Przeczytana: 2012 rok