Romeo i Julia

Maciej Słomczyński
Romeo and Juliet
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa

Inne wydania

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

• Dziewczyna w walizce

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7,64 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1931
onika | 2013-07-24
Przeczytana: lipiec 2013

Szczerze żałuję, że w momencie, gdy mój wzrok przykuła akurat ta książka, a w głowie pojawiła się myśl: "Kilka razy widziałam w teatrze, widziałam film, ale w zasadzie nigdy nie czytałam", nie usiadłam i nie poczekałam, aż mi ten durny zapał przejdzie. No ale nie zrobiłam tego i czytając scenę po scenie, jakoś przebrnęłam przez całość.

Dzieje Romea i Juli znają chyba wszyscy. W końcu tragiczni kochankowie stali się symbolem wielkiej miłości i nieszczęśliwie zakochanych. Ja akurat nie jestem zwolenniczką tej interpretacji. Moim zdaniem to sztuka o ludzkich słabościach i rozszalałych hormonach. I szczerze mówiąc, nie wzrusza mnie miłość Romea i Julii. Owszem, szkoda, że ich losy się tak potoczyły, ale Shakespeare zgotował im bardzo malowniczą śmierć i w ten sposób ocalił uczucie, które nie miało szans na przetrwanie, gdyby przeżyli. A już na pewno nie byliby symbolem romantycznych kochanków.

W dramacie tym największe moje zaskoczenie i rozdrażnienie budzą postaci Piastunki Julii,...

Gosia | 2016-05-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2016

Przeczytane w ramach nadrabiania dodatkowych lektur szkolnych i poznawania klasyki. Chociaż tutaj trudno mówić o poznawaniu, bo któż nie zna tej historii i jej tragicznego finału.
Mimo to jednak miałam ogromną przyjemność przy jej czytaniu.
Język Szekspira jest piękny, a tłumaczenie Barańczaka doskonałe.
Geniusz Szekspira tkwi w prostocie. Dramat jest krótki, ale treściwy, akcja gna na złamanie karku, to prawie jak streszczenie, nie ma czasu na zawiłości i subtelności. Ledwie początek, trochę akcji i już koniec.
Nie mogłam jednak nie zatrzymywać się co kawałek i podziwiać piękna języka.
To chyba najpiękniejszy przykład miłości dwojga młodych ludzi w literaturze.
Nie przez przypadek stał się symbolem. To miłość nagła, krótka, ryzykowna, ale równocześnie odwzajemniona i silna.
Teraz kolej na następne sztuki Szekspira. Już nie mogę się doczekać.

nadzieja1925 | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

„Lecz cicho! Co za blask strzelił tam z okna!
Ono jest wschodem, a Julia jest słońcem!”

Każdemu ten cytat przywodzi na myśl dramat Szekspira. Nie ważne czy go czytał, czy nie. Jest to dzieło tak okryte sławą, tyle razy zekranizowane i nawet przytaczane w mowie potocznej określając kochanka. Tyle lat tragicznej miłości w szekspirowskim stylu. Oczywiście mowa o „Romeo i Julia”, jeśli jeszcze się nie domyśliłeś.
Każdy zna schemat (ja przynajmniej w wieku 7 lat już miała wszystko obcykane), wydarzenie po wydarzeniu i nieszczęśliwe zakończenie. Raczej nie muszę wam tego opisywać?
I oczywiście nie muszę was też do niego przekonywać. Chyba każdy z tych wszystkich przytaczanych plotek, chciał poznać prawdę. Ponadto jest to również lektura, więc chociażby połowa przeczyta to z musu.
A co do mojego odebrania lektury? Chyba najgorzej z językiem, milej było by to przeczytać w języku, który używamy na co dzień, jednakże wtedy byłabym oburzona taką zmianą. I w sumie... nic już mnie w tym nie...

Aleksandra Czyta | 2010-10-11

Nigdy nie zrozumiem zachwytu rzeszy ludzi i polonistów ta sztuką. Bezsensowna miłość, jeszcze bardziej bezsensowne zakończenie. Romeo i Julia to coś dla prawdziwych romantyków, tym, którzy nie latają codziennie pod chmurami raczej się nie spodoba.

ChicaDeAyer | 2014-10-26
Przeczytana: 2007 rok

To zdecydowanie jedno z moich ulubionych dzieł Szekspira i widzę że nie jestem osamotniona w tym osądzie. Ponadczasowości i uniwersalizmu tej historii nie sposób nie dostrzec - wystarczy spojrzeć na ilość adaptacji filmowych, musicali czy spektakli teatralnych, także w naszym kraju (do dziś pamiętam wrażenie, jakie zrobił na mnie spektakl Józefowicza i Stokłosy kilka ładnych lat temu).

Choć minęło kilka wieków od czasu powstania tego dzieła, potęga miłości wciąż pozostaje ta sama. Dlatego ten dramat może inspirować kolejne generacje.

lana | 2016-06-17
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Jedna z najpiękniejszych historii o miłości. Mimo, że tematyka dla wielu banalna, dla mnie na zawsze pozostanie to klasyk literatury.

Na początku akcja toczy się powoli, by po jakimś czasie drastycznie nabrać tępa.
Można również zauważyć przemianę jaką przechodzą główni bohaterowie. Z nieświadomych dzieci stają się dorosłymi odpowiedzialnymi ludźmi, dla których uczucie jest wartością najwyższą.
Zakończenie jest i zawsze będzie dla mnie wstrząsające. Do czego musiało dojść aby ludzie zrozumieli swoje błędy. Niewątpliwie bardzo smutna i wzruszająca książka mimo języka, który do najłatwiejszych nie należy. Zachęcam każdego aby zapoznał się z lekturą. Opinie na jej temat są skrajnie różne, dobrze zatem aby każdy wyrobił sobie własną.

Kornelia | 2010-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dopiero teraz (aż wstyd się przyznawać) , przeczytałam " Romea i Julię". Oczywiście, wiedziałam jak wszystko się zacznie i skończy i przyznam, że to trochę odebrało mi przyjemność czytania, jednak i tak przeżywałam samobójstwo pary i łudziłam się nawet, że to tak się nie skończy. Wspaniała książka.

Liwia | 2010-04-11

wszyscy chwalą tę książkę, bo to klasyk, taka romantyczna, smutna ... i takie tam. Mi się ona nie podobała. Była nudna, pisana niezrozumiałym językiem i wierszem. Niby to klasyk, ale mogłoby być coś ciekawszego. :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobry dramat. Wciągnęło mnie czego się nie spodziewałam.
Młodzieńcza miłość piękna, ale ja bardziej skupiłam się na nienawiści obu rodów do siebie.
Starłam się pojąć skąd tyle nienawiści i niechęci w nich.
Nic im to dobrego nie przyniosło, jedynie śmierć bliskim ich osób.
Miłość Romea i Juli zjednoczyła ich, szkoda tylko, że po ich śmierci. Dużo wyniosłam z tej książki i nie żałuje, że ją przeczytałam :)

lacerta | 2015-10-12
Przeczytana: 08 października 2015

Sama nie wiem jak ocenić "Romea i Julię". Pomimo formy, książkę czytało mi się zaskakująco dobrze. Uwielbiam zaskoczenie w utworach, tym razem było z tym ciężko. "Romeo i Julia" jest tak znane, że ciężko byłoby nie wiedzieć jak skończy się cała historia. Mimo wszystko całkiem nieźle bawiłam się przy lekturze - wciągnęła mnie i zaciekawiła.
A dlaczego ciężko mi ocenić książkę? Ponieważ nie widzę tego dramatu, tej nieszczęśliwej miłości. Romeo i Julia bardziej niż z dramatem kojarzą mi się po prostu z parą nastolatków, którym emocje zbyt mocno uderzyły do głowy. Odczucie to zapewne spotęgowane jest tym, że akcja rozgrywa się w niesłychanie krótkim czasie.

Pomimo tego, że "Romeo i Julia" to bardzo zajmująca i wciągająca lektura, uważam, że szybkość akcji i kreacja głównych bohaterów sporo ujmują z jej piękna.

Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?