Lubimyczytać.pl to:

Zielona Sowa
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa
typ
papier
6.43 (15417 ocen i 705 opinii)

Opis książki

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
onika | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: lipiec 2013

Szczerze żałuję, że w momencie, gdy mój wzrok przykuła akurat ta książka, a w głowie pojawiła się myśl: "Kilka razy widziałam w teatrze, widziałam film, ale w zasadzie nigdy nie czytałam", nie usiadłam i nie poczekałam, aż mi ten durny zapał przejdzie. No ale nie zrobiłam tego i czytając scenę po scenie, jakoś przebrnęłam przez całość.

Dzieje Romea i Juli znają chyba wszyscy. W końcu tragiczni kochankowie stali się symbolem wielkiej miłości i nieszczęśliwie zakochanych. Ja akurat nie jestem zwolenniczką tej interpretacji. Moim zdaniem to sztuka o ludzkich słabościach i rozszalałych hormonach. I szczerze mówiąc, nie wzrusza mnie miłość Romea i Julii. Owszem, szkoda, że ich losy się tak potoczyły, ale Shakespeare zgotował im bardzo malowniczą śmierć i w ten sposób ocalił uczucie, które nie miało szans na przetrwanie, gdyby przeżyli. A już na pewno nie byliby symbolem romantycznych kochanków.

W dramacie tym największe moje zaskoczenie i rozdrażnienie budzą postaci Piastunki Julii, brata...

Aleksandra | 2010-10-11

Nigdy nie zrozumiem zachwytu rzeszy ludzi i polonistów ta sztuką. Bezsensowna miłość, jeszcze bardziej bezsensowne zakończenie. Romeo i Julia to coś dla prawdziwych romantyków, tym, którzy nie latają codziennie pod chmurami raczej się nie spodoba.

Kornelia | 2010-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Dopiero teraz (aż wstyd się przyznawać) , przeczytałam " Romea i Julię". Oczywiście, wiedziałam jak wszystko się zacznie i skończy i przyznam, że to trochę odebrało mi przyjemność czytania, jednak i tak przeżywałam samobójstwo pary i łudziłam się nawet, że to tak się nie skończy. Wspaniała książka.

Liwia | 2010-04-11

wszyscy chwalą tę książkę, bo to klasyk, taka romantyczna, smutna ... i takie tam. Mi się ona nie podobała. Była nudna, pisana niezrozumiałym językiem i wierszem. Niby to klasyk, ale mogłoby być coś ciekawszego. :)

Asheraa | 2012-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Niestały w uczuciach facet spotyka młodą dziewczynę i od razu się w niej zakochuje. Niestety rodziny z których pochodzą kochankowie są ze sobą w konflikcie, więc owy związek jest tajnie ukrywany. W rezultacie wszystko kończy się tragicznie, bo tytułowi bohaterowie popełniają samobójstwo. Szok? Jak dla mnie trochę żenada. Bowiem utwór ten, wedle wszelkiej opinii uznawany jest za przykład najtragiczniejszej miłości. Czyż nie gorsza jest już miłość nieodwzajemniona? Jak dla mnie tak. Na pochwałę zasługuje jedynie Julia, która w oka mgnieniu z dziecka zmienia się w dojrzałą psychicznie kobietę.

Niestety ten utwór, jeśli chodzi o dramaty, nie przypadł mi do gustu.

Jakub | 2010-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przereklamowane, nudne, wyidealizowane. Plus za tragiczne zakończenie.

Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1996 rok

Mistrzowska tragedia Williama Szekspira... Tym razem motywem przewodnim jest miłość dwojga młodych ludzi... Nie jest to jednak miłość łatwa, gdyż zakochani należą do dwóch zwaśnionych rodów Kapuletich i Montekich...

Finał tak dramatycznej akcji nie może być szczęśliwy, jednak wypływa z niej jeden bardzo ważny morał... Dla prawdziwej miłości nie ma tak naprawdę żadnych przeszkód, czy to ludzkich, czy losowych...

Bardzo dobry dramat. Wciągnęło mnie czego się nie spodziewałam.
Młodzieńcza miłość piękna, ale ja bardziej skupiłam się na nienawiści obu rodów do siebie.
Starłam się pojąć skąd tyle nienawiści i niechęci w nich.
Nic im to dobrego nie przyniosło, jedynie śmierć bliskim ich osób.
Miłość Romea i Juli zjednoczyła ich, szkoda tylko, że po ich śmierci. Dużo wyniosłam z tej książki i nie żałuje, że ją przeczytałam :)

Edyta | 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

W dwa wieczory połknęłam książkę. Wiem, wiem, niby nie ma się czym chwalić, ale było to w czasach, gdy niechętnie czytałam a już zwłaszcza dramaty. Historia jest naprawdę piękna i polecam tę pozycję każdemu: zakochanemu, kochającemu, kochanemu, poszukującemu miłości a nawet samotnemu, bo daje nadzieję :).

Andra | 2013-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2013

Życie czytelnika czasami kołem się toczy. Nie spodziewałam się, że klasyk Shakesparea zawita na moją czytelniczą półkę akurat w tym momencie. Kiedy miałam trzynaście, a może czternaście lat, zapragnęłam zapoznać się z „Romeo i Julią". Poprosiłam mamę, żeby pożyczyła mi książkę z gminnej biblioteki. Niestety, na miejscu okazało się, iż pozycja nie była przeznaczona dla mojego przedziału wiekowego. Odłożyłam dramat na bliżej nieokreśloną przyszłość. Mijały lata, a moje zainteresowanie osłabło na skutek kilku ekranizacji, które dane mi było kiedyś obejrzeć. Kilka tygodni temu, los dał mi okazję, do nadrobienia zaległości. Moja najmłodsza siostra ma teraz historię kochanków z Werony w kanonie lektur szkolnych. Po kilku kartkach okazało się, że najlepszą formą poznania treści będzie czytanie w gronie rodzinnym. Dzięki temu, moje wrażenia po przeczytaniu tej książki, mam zróżnicowane i jakby dwuwymiarowe.
Zdziwiła mnie moja pierwsza reakcja. Obudziła się we mnie osoba niezwykle krytyczna wz...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto