Niezwykłe wakacje

Beata Ostrowicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura piękna
Wydawnictwo Literatura
2007-01-01
2007-01-01
wakacje przygoda podróże w czasie tajemnica

bardzo młodzieżówka w stylu Niziurskiego, naprawdę warta uwagi, ciekawie i zabawnie poprowadzona :)

Książka dla młodzieży. Jak dla mnie przeciętna, nie wiem czy wciągnie na tyle młodych czytelników, żeby czytać z zainteresowaniem.

Jako dziecko natknęłam się na Eliksir przygód i pokochałam te książki. W poszukiwaniu motywu kobiety, która wylądowała w naszych czasach i dziwiła się, że ludzie chodzą ulicami, gadając do siebie i trzymając się za ucho - wróciłam do książek Ostrowickiej w nadziei, że to było u niej.
O Niezwykłych...: jestem chyba lekko rozczarowana. Znalezienie magicznego kamyka daje takie możliwości fabularne! Tymczasem grupa nastolatków, po początkowym użyciu do zrobienia imprezy na trawie lub wyczarowania smoka, kamyk niemalże chowa, używając go bardzo skąpo i w ostateczności. Głowią się i biedzą, jak się czegoś dowiedzieć lub marnują czas na normalną pracę, a kamyk leży. Zamiast skorzystać z jego mocy, by odnaleźć rzeczy schowane w dworku, marnują czas na "ręczne" szukanie. I, oczywiście, potencjał przenoszenia się w czasie zupełnie zmarnowany, taka podróż odbywa się tylko raz. Niestety, okładka sugeruje co innego, co może rozczarowywać. Niewykorzystana również cała filozofia poruszania się w czasie, pokazywanie się ludziom, naruszanie biegu zdarzeń etc.

Bardzo ciekawa książka, nie tylko dla dzieci. Czytałam ja razem ze swoimi wnukami, co i mnie i im sprawiało wiele przyjemności. Można było przenieść się w dawne czasy...

Zbliżają się wakacje, Kasia i Krzysiek cichaczem wymknęli się z domu na ryby, zabierając ze sobą nową wędkę taty, lecz przyjaciel, który miał pokazać im świetne miejsce na ryby, nie przyszedł..., cóż było robić, poszli sami. Ryby nie brały, zaczęli się nudzić, Kasia chodząc nad rzeką znalazła niebieskawy kamyk i od tego się wszystko zaczęło. Krzysiek złapał ryby jedną po drugiej, a tata nie wściekał się, że bez pozwolenia wzięli jego wędkę i poszli sami na ryby. Kasia zaczęła podejrzewać, że to ten kamyk ma takie cudowne właściwości, gdy już w wakacje dołącza do nich trójka przyjaciół podzieliła się z nimi tą informacją. Zaczęli sprawdzać, czy tak jest faktycznie i ku ich zdziwieniu, okazało się, że faktycznie, wszystko dzieje się za sprawą kamienia.
Wakacje zaczynają się robić bardzo ciekawe, gdy do ich miejscowości zjeżdżają konserwatorzy zabytków, aby uporządkować zbiory w zabytkowym dworku, którego zmarły właściciel zapisał miastu w testamencie wszystkie swoje dobra. Wraz z konserwatorami pojawia się dziwny dla dzieci jegomość, który podaje się za przyjaciela zmarłego właściciela dworku, dzieci niemal od razu czują do niego niechęć, coś im tu nie gra.
Czy dzieciom uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego kamyka oraz poznać historię dworku sprzed wieków?
To już musicie sprawdzić sami.

Książkę czyta się bardzo dobrze, mimo tego, że ma trochę inny styl, a dodatkowo część jest pisana archaicznym językiem, który jednak nie jest niezrozumiały nawet dla dzieci, niemal wszystkie wyrazy moje wnuki rozumiały, a młodszym wystarczyło krótko wytłumaczyć. Słuchały z zaciekawieniem i nie mogły doczekać się zakończenia tej historii.
Sam styl pisania Pani Beaty Ostrowickiej bardzo mi się spodobał, muszę poszukać innych jej książek, aby poczytać wnukom oraz sprawić im prezenty w postaci książek. Zaraziłam swoje wnuki manią czytania i nie zamierzam z tego rezygnować.
Książkę bardzo polecam i dzieciom i starszym, którzy dzięki takim lekturom mogą wrócić do lat dziecięcych...

Moim zdaniem słaba, przegadana, z kiepskimi dialogami i wtórna fabularnie (główny pomysł zadziwiająco przypomina Karolcię i jej niebieski koralik). Nie mogę się nadziwić liczbie wydań, chyba tylko tłumaczy to wykorzystanie znanych kalek i wdrożenie zasady inż. Mamonia - lubimy to, co znamy. Nie polecam.

Niezwykłe Wakacje to przygodowa powieść Beaty Ostrowickiej – znanej i cenionej autorki, która za tę książkę otrzymała wyróżnienie z rąk polskiej sekcji IBBY. Opowiada ona o piątce przyjaciół. Dwójka z nich, rodzeństwo Krzysiek i Kasia, podczas wypadu na ryby znajdują kamień, podobny do tych, które można znaleźć u jubilera. Zanoszą go do domu. Od tego momentu w ich mieszkaniu zaczynają dziać się nietypowe rzeczy. Rodzice są dla nich bardzo mili, a ryby biorą jak zaczarowane. Na spotkaniu w przyjacielskim gronie Kaśka wysuwa hipotezę, że ów kamień spełnia życzenia. Mimo sceptycznych uwag Agnieszki, dziewczyna żąda, aby na polanie pojawił się smok. Ku zdziwieniu i jednoczesnym przerażeniu zebranych, obok rzeki rzeczywiście pojawia się smok. Jednogłowy i zielony.

Po poznaniu tego faktu bohaterowie bawią się w najlepsze, wymyślając coraz bardziej pomysłowe życzenia. Nie sądzą jednak, że z tego powodu przyjdzie im się zmierzyć z bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem.

Powieść rozpoczyna się od krótkiej legendy, w której wyjaśnia się pochodzenie kamienia. Kilka stron później rozpoczyna się iście interesująca akcja, bo przecież bohaterowie posiadają magiczny kamień, więc mogą zażądać wszystkiego. Jednocześnie czekamy na dalszy przebieg wydarzeń, ale też zastanawiamy się o co my byśmy poprosili posiadając rzecz spełniającą życzenia. Sielanka kończy się, gdy do miejscowego dworku przyjeżdża rzucający się w oczy mężczyzna, podający się za zmarłego w Brazylii właściciela budynku. Dzieciakom od razu się nie podoba i rozpoczynają śledztwo. Czy podejrzenia bohaterów okażą się słuszne?

Książka bardzo przyjemna w odbiorze, styl pisania autorki jest uniwersalny, nie ma w nim nic co mogło by się nie spodobać poszczególnym grupom ludzi. Umiejętnie wprowadza czytelnika w wir wydarzeń, wszystko jest poukładane i na swoim miejscu. Interesująca od deski do deski, zaciekawienie i uśmiech z pewnością przez cały czas będą gościć na naszych twarzach. Ma swoisty styl, niespotykany w obecnych powieściach przygodowych. dla dzieci. Bardzo mądra oraz wartościowa lektura, dobry pomysł na prezent urodzinowy dla dziecka.

Recenzja pochodzi ze strony ksiazkadoplecaka.pl

Chyba najlepszą pochwałą moze być fakt, że to moja dziewięcioletnia kuzynka wetknęła mi ją w ręce ze słowa pożyczę ci taką super książkę!". Faktycznie bardzo przyjemnie się ją czyta i z pewnością przypada dzieciom do gustu.

Ciekawa książka. Początek niezbyt interesujący, jednak potem było coraz ciekawiej. Zabieram się za czytanie innych książek tejże autorki:-).

Świetna książka przygodowa!

Świetna książka przygodowa!

Z początku ciekawa, ale później troszkę nużąca. Dotrwałam do końca i był to dobry wybór. Akcja rozwija się coraz bardziej i koniec jest zaskakujący! Polecam serdecznie!

• Dziecięce
  • Z dzieciństwa
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Niezwykłe wakacje