Testament bibliofila

Wydawnictwo: Skrzat
beel

Emanuel Karski, ekscentryczny architekt i miłośnik książek, pozostawia swoim dzieciom i tajemniczej przyjaciółce testament z instrukcją, jak zdobyć spadek. Trop prowadzi do kórnickiego zamku i słynnych dzieł sztuki, w których należy szukać wskazówek. Skłócone rodzeństwo rozpoczyna wyścig z czasem, zwycięży bowiem ten, kto pierwszy rozwiąże zagadkę. W intelektualną grę zostaje wciągnięty także detektyw Barber i jego czternastoletni asystent Omnibus. Kiedy w okolicy pojawiają się zainteresowani spadkiem gangsterzy, wszystkim zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…

źródło opisu: http://www.skrzat.com.pl/

źródło okładki: http://www.skrzat.com.pl/

Milaf | 2019-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Książka niby detektywistyczna, ale dla mnie bez jakiegokolwiek trzymania w napięciu. W książce znajdują się różnego rodzaju porwania, ucieczki itp., lecz nie budzą one tyłu emocji. Bardzo fajny był pomysł na zagadkę i ponownie bardzo barwne i różne charaktery postaci.

Monika | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Lekka, zabawna, momentami niebezpieczna... takimi epitetami można określić powieść przygodową "Testament bibliofila" z elementami kryminalnymi i spadkiem po ekscentrycznym Emanuelu Karskim w tle.
Poszukiwania skarbu po zmarłym ojcu wymagają od spadkobierców zagłębienia się w historię kórnickiego zamku. Mamy tu zatem do czynienia z elementem dydaktycznym. Dzięki tej powieści posiadłość Górków i Działyńskich pojawiła się na liście moich chciejstw podróżniczych.
Powieść ta powinna się spodobać czytelnikom w każdym wieku.

Komaga | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Powinnam napisać, że chyba jestem za stara na tę książkę. Za stara to ja byłam na Maleszkę i jego Magiczne drzewo. Tutaj podobało mi się prawie wszystko: fabuła, styl i bohaterowie. To było całkiem przyjemne kilka godzin literatury przygodowej. Ale te wymuszone moim zdaniem altruistyczno-edukacyjne zakończenie? Przesada.

Kasia | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Niepozorna książeczka, którą postanowiłam przeczytać, ponieważ akcja dzieje się w moim ukochanym miasteczku. Nie zawiodłam się, a czytając oczyma wyobraźni szukałam miejsc opisywanych.

Trochę młodzieżowa, zagadkowa. Bo o rozwiązanie zagadki w niej chodzi. Umiera starszy pan, bibliofil. Zostawia spadek i cztery płyty CD, klucze do niego. Kto pierwszy ten lepszy. Łamigłówka wiedzowa. Zabiera nas w podróż po skarbach byłych właścicieli zamku, poznajemy Białą Damę, Tytusa Działyńskiego. W to wszystko autor wplata czarny charakter, opętany wizją bogactwa.
Ja kibicowałam Omnibusowi.

Książka pokazuje jak dużo możemy dowiedzieć się ze źródeł tekstowych i jak potężne jest słowo pisane.

Sandra Jasona | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Emanuel Karski umiera, zostawia swoim spadkobiercom zaszyfrowaną płytę, aby złamać hasło należy wykazać się sprytem i znajomością historii. Takie książki uwielbiam, wprawdzie jest to powieść przygodowa, ale okraszona historią. Tym razem udajemy się do Kórnika i poznajemy ród Górków, Działyńskich, historię zamku, Białej Damy. Mamy też złoczyńców, którzy pragną skarbu i tajemnice spadkobierców Karskiego. Wędrówki po zamku, Arboretum, okolicach miasta są mi bliskie, mieszkam niedaleko i często bywam na zamku :-)

Kózka28 | 2017-01-03
Przeczytana: grudzień 2016

Świetna książka! Jest w niej wiele przygód i nigdy nie wiadomo co się stanie, ponieważ jako czytelnicy mamy pewność, że coś się skończy, czy wyobrażamy sobie koniec całej sytuacji, a tu błąd! Nie można przewidzieć co stanie się za chwilę!

Przywr | 2016-10-09
Przeczytana: 20 lipca 2016

Śpię i nic nie zapowiada się na to, żebym się obudziła. Coś takiego czułam przez połowę książki, później były wzloty i upadki. Lubię kryminały, ale tu występuje za dużo faktów historyczny( które i tak są zbędne i nikogo nie interesują).

Aniołeczek | 2016-08-31

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony historia bardzo fajnie przemyślana ale z drugiej strasznie nudne opisy historyczne. Dlatego tylko 4 bo na pewno już nigdy do niej nie wrócę. Musiałam zarwać nockę żeby ją skończyć i wcale nie dlatego że się tak wciągnęłam tylko po prostu chciałam mieć ją już z głowy.

Przywr | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka fragmentami ciekawa, wręcz zapierająca dech w piersiach, a czasem tak nudna, że można usnąć. Winę za to ponoszą różne fakty historyczne, które uważam za zbędne. Mimo wszystko myślę, że jest to najlepsza powieść Arkadiusza Niemirskiego, jaką dotąd czytałam.

Tinkerbelle | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Szybko się czyta. Co ciekawe, galeria postaci skonstruowana tak, że trudno kogokolwiek polubić.