Eliksir przygód

Okładka książki Eliksir przygód Beata Ostrowicka
Okładka książki Eliksir przygód
Beata Ostrowicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Zagadka Starego Dworu (tom 1) Seria: Klub Łowców Przygód literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zagadka Starego Dworu (tom 1)
Klub Łowców Przygód
Wydawnictwo Literatura
2024-03-28
1995-01-01
9788382081824

W przeciwieństwie do innych pozycji autorki, jak i również kontynuacji, ten tytuł jest wspaniały. Czytałam jako dziecko i pokochałam, czytałam jako dorosła i miłość utrzymałam. Ktoś pisał, że dialogi historyczne nie wyszły. Ja się może nie znam, ale uważam, że są świetnie zrobione, nawet jeśli specjalista orzekłby, że słownictwo nie jest wierne / prawidłowe.
Dwie płaszczyzny czasowe: staropolska i współczesna, pokazane w ich odmienności obyczajowo-kulturowej, są fajnym pomysłem ; porównanie epok daje młodym czytającym ogląd czasów minionych i uświadamia proces zmienności świata i kultury, przemian społecznych, technicznych, pokazuje też czasem kuriozalność niektórych współczesnych wynalazków.
Pomysł ciekawy, bohaterowie przyjemni, akcja w tempie, bez zbędnego pitolenia.

Dwie...

Nie potrafię jednoznacznie wypowiedzieć swojej opinii na temat tej powieści awanturniczej dla dzieci. Z jednej strony strasznie się ubawiłam, czytając archaizowane partie dialogowe bohaterów z zamierzchłych czasów, ponieważ niezbyt wyszły autorce. Z drugiej strony awanturniczość fabuły, jak i sam fakt, że jest to prawdziwa fabularna książka dla dzieci, urzekła mnie.
Wspomnienia z lektury wywołują śmieszek sentymentu, więc chyba warto przeczytać "Eliksir przygód", ale uwaga! - dzieci muszą czytać z kimś dorosłym, kto nie tylko będzie objaśniał staropolszczyznę, ale i motywował do dalszego czytania, bo naprawdę warto.

Więcej na:

Fajna książka tak dla 9-12 lat.

Fajna książka tak dla 9-12 lat.

Nie polecam, wątek miłosny bardzo słaby rozwinięty. Akcja akcja jakaś tam była, ale ogółem to nudne.

Super! Bardzo zabawna!

Super! Bardzo zabawna!

"Eliksir przygód" jest książką typowo młodzieżową. Nie jest jednak lekką lekturą - autorka używa słów trudnych na tyle, by czytelnika zniechęcić lub zachęcić (do zerknięcia do słownika ;-) ). Z powodu słów dawnych książka nie wciąga od początku, trzeba się trochę przymuszać, by wytrwać u boku "Polacco" na początku historii. Ale... :-)
Gdy tylko pojawiają się równocześnie dwie płaszczyzny czasowe, robi się bardzo ciekawie :-)
Skąd dwie płaszczyzny czasowe w książce dla nieco starszych dzieci? Ponieważ książka jest o przenoszeniu się w czasie :-) I to mnie właśnie w niej zainteresowało.
Z jednej strony mamy współczesne dziewczyny, przyjaciółki, które wybierają się na klasową wycieczkę. Żeby zaostrzyć apetyt powiem, że mama jednej z nich wyjechała i Karolina została sama ze starszą siostrą na włościach :-) Z drugiej zaś strony mamy XVII-wieczny dworek szlachecki, chorowitą dziewczynkę i jej wuja znachora. Ich drogi niespodziewanie się krzyżują...
Kreacje bohaterów są barwne, Weronika Euzebiusz podbiła moje serce ;-) Narracja fragmentów współczesnych też niczego sobie, tylko ten język stylizowany na XVII-wieczną polską mowę... Sądzę, że spora część młodzieży może nie zrozumieć wielu terminów i tym się zniechęcić. Albo po prostu nie wierzę w polską młodzież ;-)
Tak czy inaczej warto zajrzeć, lektura jest wartościowa, a ponoć jest jeszcze kolejna część...

Gdy tylko pojawiają się równocześnie...

Magiczna powieść z dzieciństwa. :)

Magiczna powieść z dzieciństwa. :)

Jedna z ulubionych książek dzieciństwa :)

Jedna z ulubionych książek dzieciństwa :)

Zachwycona jestem naprawdę tą powieścią Beaty Ostrowickiej napisała wspaniale ją, pełna uroku, ciepła i tajemniczości.
Opowieść zaczyna się gdy młodzi bohaterowie spotykają w ruinach zamku dziewczynkę, przenosi się w nasze czasy.
Przeżywa niesamowite, fantastyczne przygody pełne tajemnic, zagadek.
Książka poprawiła mój humor, delektowałam się nią przy kawie nie zawiodła mnie, mile zaskoczyła mnie zdecydowanie rewelacyjna książa polecam młodzieży i nie tylko można przenieść się w świat "Eliksiru Przygód" a bardzo wciągnie każdego do czytania!!!

Przeżywa niesamowite, fantastyczne przygody pełne tajemnic, zagadek.
Książka poprawiła mój humor, delektowałam się nią przy kawie nie zawiodła...

Za dużo starego języka, brakowało czegoś takiego, że chce się czytać. Może kiedyś... Z powodu nieprzeczytania nie wystawiam oceny.

• Dzieciństwo
  • Wspomnienia z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Eliksir przygód