From Hell
komiks, powieść graficzna
historyczna

120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza. 20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu. 10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści. „Prosto z piekła” to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. „Janko Rozpruwacz”, „Jack emboweler” (jak pisano o nim w „Kurjerze Codziennym” w 1888 r.)...

120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza.
20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu.
10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści.

„Prosto z piekła” to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. „Janko Rozpruwacz”, „Jack emboweler” (jak pisano o nim w „Kurjerze Codziennym” w 1888 r.) zyskał swą niesławę morderstwami pięciu prostytutek na londyńskim East Endzie. Czy tamte wydarzenia były preludium do krwawego XX wieku?

Prawie sto lat później angielski scenarzysta komiksowy Alan Moore, odczuwający potrzebę oderwania się od klasycznego komiksu, postanowił zestawić fakty i mity o morderstwach w Whitechapel w formie powieści graficznej, przygotowując się do tego ze skrupulatnością naukowca.
Moore mówi o swojej pracy: „Wierzę, że jeżeli wgryziesz się w historię wystarczająco mocno, jeżeli tniesz precyzyjnie, uporczywie, i postępujesz metodycznie, wtedy jesteś w stanie nie tylko pokazać wewnętrzny mechanizm rzeczy, ale również i ich sens...”. Rzeczywiście – przemyślany i trzymający w napięciu scenariusz Moore’a i dynamiczna oprawa graficzna Eddiego Campbella porywają czytelnika w podróż w czasie, po powrocie z której trzeba będzie raz jeszcze zadać sobie pytanie o to, co na tym świecie jest prawdziwe, a co fałszywe.

W 2001 r. do kin trafiła nosząca tytuł „Z piekła rodem” filmowa adaptacja komiksu, z Johnnym Deppem w roli inspektora Abberline’a.

źródło opisu: Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

źródło okładki: Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Wkp | 2016-04-03

W PIEKLE WIEKU XIX

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, kto jego zdaniem jest najsłynniejszym mordercą w historii, chyba każdy odpowiedziałby, że Kuba Rozpruwacz. Ten nigdy nieschwytany zbrodniarz, który według źródeł historycznych działał tylko na jesieni roku 1888, zabijając pięć prostytutek (a przynajmniej taki czas i taką ilość ofiar przypisuje mu się bezsprzecznie) po dziś dzień rozpala wyobraźnię ludzi. Kim był, co się kryło za jego motywami? Teorii jest mnóstwo, konkretów niewiele. Moore jednak do tematu podszedł od zupełnie innej strony. Owszem, dokonał ogromu pracy, analizując dostępne materiały na temat Rozpruwacza, jednak to nie tożsamość ni też pobudki znajdują się w sferze jego głównych zainteresowań – odpowiedzi na obie te rzeczy dostajemy już na początku albumu – a analiza ludzkiej natury, władzy, okresu w jakim dzieje się akcja, a wreszcie filozoficzna dysputa, którą snuje nam tak z samych kadrów, jak i z przestrzeni pomiędzy nimi.

Jest rok 1888. Książe Albert,...

NNN | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 24 marca 2015

Jeśli po lekturze "Strażników" czy "V jak Vendetta" ktokolwiek ma wątpliwości co do geniuszu Alana Moore'a, tego lektura "Prosto z piekła" winna do świetności tego scenarzysty ostatecznie przekonać. Kolejny raz oferuje nam bowiem wielowątkową, pełną niezwykłych doznań, świetnie poprowadzoną opowieść.

Nie bez znaczenia są tu też rysunki Eddiego Campbella, których na poły niedbały styl tylko podkreśla mrok historii o najsłynniejszym seryjnym mordercy w dziejach. Tak ponurej, fantasmagorycznej wizji wiktoriańskiego Londynu jeszcze nie widziałem.

"Prosto z piekła" kosztuje niemało. Ale ręczę, że każda złotówka nań wydana nie jest złotówką zmarnowaną. Nie dość bowiem, że przez opowieść nie przebrniemy w ekspresowym tempie, to na dodatek lektura posłowia sprawia, że chce się wrócić na pierwszą stronę, by rozpocząć tę (nie)przyjemną historię od początku...

Noemi | 2013-02-04

Brzydko, bardzo brzydko, że nie wypisano wśród twórców także Eddiego Campbella, który przecież ilustrował tę powieść graficzną. Swoją drogą, jestem bardzo zdziwiona, nie myślałam, że ukazała się ona także po polsku - tytuł oryginalnej wersji to "From Hell" i na niej wzorowany był film z Johnnym Deppem (który całkowicie schrzaniono, ale to nie miejsce na dyskusje o nielicznych podobieństwach i znacznie liczniejszych różnicach). Książka jest świetna, rzeczywiście nie zasługuje na miano zwykłego komiksu. Zdecydowanie nie nadaje się dla młodszych czytelników - zdarzają się ilustracje otwarcie erotyczne, niektóre też epatują przemocą. Fabuła dopracowana, sporo nawiązań (m. in. filozoficznych - miałam wrażenie, że Moore usiłował przepchnąć trochę swoich przekonań, ale nie umniejsza to przyjemności czytania). Złożona, porywająca historia, pełna ciągów przyczynowo-skutkowych, ale i zawierająca element niedopowiedzenia; podstawę stanowi idea spisku masońskiego, więc czytelnicy, którym się...

dzoanach | 2013-08-03
Przeczytana: sierpień 2013

Świetnie opowiedziana i narysowana historia Kuby Rozpruwacza. Przy okazji imponująca panorama Londynu XIX wieku i jego półświatka.

talkingroot | 2015-09-02
Przeczytana: 01 września 2015

Bo komiksy to dla dzieci są, prawda?

DagmaraF | 2014-05-03

Alan Moore wraz z Eddiem Campbellem wykonali doskonałą robotę. Zachwyciła mnie ich dbałość o szczegóły, na szczególne uznanie zasługuje znajdujący się na końcu tomu dodatek, niezwykle pomocny w wychwytywaniu niuansów fabuły. Zawiera on również wyczerpujące informacje na temat źródeł, z których korzystał Moore, jak i ciekawostki związane z Anglią epoki wiktoriańskiej. Fabuła zaś, jest niezwykle mroczna, pełna okultyzmu i wyrafinowanej metaforyki, lecz zarazem osadzona w rzeczywistości. Wciąga i zaskakuje czytelnika. Warstwa graficzna nie zachwyca, ale biorąc pod uwagę grubość komiksu trudno wymagać szczególnie dopracowanych rysunków.

Bimbrownikus | 2014-11-26

Przerażające, odpychające i szalone.

Arthaniel | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Cudo. Wierzę w absolutnie każde wydarzenie przedstawione w tej książce (łącznie z 23 stroną rozdziału 14) - jeśli chodzi o skrupulatność dokumentacji, Moore nie ma sobie równych wśród scenarzystów komiksowych (a może nawet wśród scenarzystów w ogóle). Przeczytajcie. Nawet, jeśli w ogóle nie interesuje was historia Kuby Rozpruwacza, to gwarantuję, że po lekturze jednak się nią zainteresujecie ;).

8/10 ode mnie. Ocena byłaby wyższa, gdyby nie momentami nieczytelna kreska pana Campbella. Znam wielu innych znakomitych artystów, którzy zilustrowaliby tę historię o niebo lepiej.

HazlemDukleypb | 2016-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane