Batman: Azyl Arkham. Poważny dom na poważnej ziemi

Batman: Arkham Asylum
Batman
komiksy
vold

W kolekcji DC Deluxe ukazują się najwybitniejsze albumy komiksowe wydane przez DC Comics na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W Azylu Arkham, czyli zakładzie psychiatrycznym dla najniebezpieczniejszych superprzestępców, nawet sam Batman zaczyna tracić zdrowe zmysły. Oto jeden z najmroczniejszych komiksów w historii gatunku, a zarazem światowy bestseller. "Patrząc na te plansze, momentami trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z komiksem, który premierę miał już ponad ćwierć wieku temu. Grant Morrison i Dave McKean zdecydowanie wyprzedzili swe czasy i stali się pionierami nowych komiksowych trendów. Owszem, gdy w 1989 r. publikowali Azyl Arkham, od kilku lat były już na rynku przełomowe Powrót Mrocznego Rycerza Franka Millera i Strażnicy Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa, ale ten album był czymś zupełnie innym. Był dowodem na to, że komiks może być dziełem sztuki, fascynującym stopem wyśmienitej historii i odważnych graficznych eksperymentów, może mądrze czerpać z dziedzictwa całej kultury i przetwarzać ją w nowe oryginalne znaczenia. Wiedzieliśmy już, że superbohaterskie komiksy mogą być poważne i podejmować trudne tematy. Teraz przekonaliśmy się, że mogą być równocześnie świetną rozrywką i podstawą do akademickich rozważań i to zarówno na kierunkach psychologicznych, literaturoznawczych, antropologicznych czy w Akademiach Sztuk Pięknych” - napisał w posłowiu Kamil Śmiałkowski.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2015 r.

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/nowosci/komiks,1849.html

Robert | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Seria o Batmanie jest dobrze znana polskim czytelnikom komiksu. Nie wchodząc w szczegóły należy pochwalić ten komiks - poczynając od pięknego wydania w grubej oprawy introligatorskiej z obwolutą, dobrego papieru, barwnej szaty graficznej, a na dodatkowych materiałach kończąc, tj. pełnym scenariuszu Morrisona i szkicach koncepcyjne, które ukazują warsztatową stronę albumu, który stał się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i pokazuje ewolucję, jaka następuje w przemyśle komiksowym.

Podsumowując: Azyl Arkham to prawdziwa gratka dla miłośników komiksu!

marindek | 2019-03-03
Przeczytana: 29 lipca 2019

"Czasami tylko szaleństwo czyni nas tymi, kim jesteśmy"

Świetny, bardzo mroczny, powodujący cierpnięcie skóry komiks. Żaden ze mnie ekspert, ale od razu urzekła mnie kreska i przepiękna oprawa graficzna w "Azylu Arkham" - niesamowicie hipnotyczna, psychodeliczna i surrealistyczna. Dave McKean zrobił kapitalną robotę! Momentami miałem wrażenie, że czytam mix Batmana i Alicji w krainie czarów, ale pisany przez Lewisa Carrolla, który wcześniej osuszył galon absyntu i spalił wiadro opium...
Mimo prawie 30 lat, pozycja pięknie się "zestarzała", a czytanie jej można przyrównać do przyjemności jaką daje słuchanie Mozarta czy Wagnera w filharmonii. Osobny plus za piękne wydanie - mamy w nim wszystko, a nawet więcej niż byśmy oczekiwali.
Do "Azylu Arkham" warto wracać co kilka lat, by przypomnieć sobie i naocznie zobaczyć na czym polega Sztuka i maestria komiksowa przez duże S...

welesxxi | 2018-11-12

"...wynosimy bandytów na urzędy: Wietnam, Salwador, Chile. Mamy nasze ukochane rakiety i bomby. W imię białych i bogatych i Watykanu będziemy palić dzieci i torturować kobiety. Teraz i zawsze. Amen."
Two-Face

Władzę w szpitalu dla obłąkanych przestępców Arkham przejął Joker. Batman, choć nie bez obaw, wkracza do środka by opanować sytuację. Okazuje się, że nawet w takiej chwili personel nie chce opuścić pacjentów. Batman nie dowierza w skuteczność metod stosowanych przez tutejszych psychiatrów i sam poddaje się testom. Nigdy nie był jednak pewien, czy jest w stanie stawić czoła własnym koszmarom i czy Azyl Arkham nie jest odpowiednim miejscem również dla niego.

Komiks jest wyprawą w głąb umysłu, do jądra szaleństwa. Wnętrze budynku Arkham to jednocześnie wnętrze umysłu Batmana a walka z szaleńcami - walką z własnymi słabościami. Mnóstwo odniesień znajdą tu wielbiciele "Alicji w krainie czarów", Zygmunta Freuda i tarota.

O niewielu ilustratorach komiksów odważyłbym się...

Chrysteł Talik | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Spodziewałem się czegoś więcej. Zaniżam za niedosyt.

Przemek Skoczyński | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 24 października 2017

Jeden z tych Batmanów, które uważa się za najważniejsze i najlepsze pod względem artystycznym. W istocie to jest bardzo o niczym, ubrane w bardzo poważną formę. Sprytne oszustwo napompowane do granic możliwości.

Kacpe_Be | 2017-07-19

Star się być drugim Killing Joke co średnio mu wychodzi, za to rysunki są prześliczne.

Xman | 2017-03-15

Chyba najlepiej narysowany komiks w historii. Z kresek autorów wydobywa się czyste szaleństwo. Po prostu czysta malarska magia.

Adawar | 2016-12-30

Arcydzieło ! Morrison jak mało kto potrafi stworzyć tak wciągające i oryginalne historie. Fabuła wydaje się być początkowo banalna ... Od Gacek wyrusza do Azylu opanowanego przez Niektórych z jego wrogów na czele z Jockerem ... Lecz aby zrozumieć wszystkie aspekty Histori komiks napewno trzeba przeczytać nie raz , a dołączony scenariusz pomaga w zrozumieniu symboliki ( której jest tu mnóstwo) . Ilustracje natomiast ... Stwierdzam że takiej genialnej grafiki w komiksie Jeszcze nie widziałem ... McKean stworzył coś fantastycznego oddającego mrok , grozę i surrealizm który wręcz wylewa się z tego komiksu , szczególnie postacie prezentują się najlepiej np. Przerażający Jocker , Zeus oraz masa innych postaci przelewająca się przez ten świetny komiks który jest świetnym dowodem na to że Komiksy superbohaterskie to coś więcej niż bezmyślne napażanie się po zębach metaludzi .

Mateusz Melzacki | 2016-09-27

Prawdziwa powieść graficzna, z ciekawie poprowadzonymi wątkami Batmana i Amadeusza Arkhama, niepokojącymi obrazami i interesującą symboliką. Warto mieć ten komiks na półce!

kantek86 | 2016-09-21

Niepokojący...